Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokud nezvolíte správnou penzi, o peníze přijdete

aktualizováno 
Zájem o penze místo jednorázových výběrů mezi klienty penzijních fondů pozvolna roste. Ani při úmrtí v době pobírání penze nemusí úspory propadnout fondu. Vyznáte se v penzijních schématech fondů a víte, co která penze pro vás znamená?
Past, riziko

Past, riziko | foto: Profimedia.cz

Úspory nastřádané v penzijním připojištění je možné vybrat jednorázově a prostřednictvím penze. Při jednorázovém výběru úspor jsou výnosy a příspěvky zaměstnavatele okamžitě zdaněny srážkovou sazbou daně z příjmu ve výši 15 %. Naproti tomu výběr formou penze je státem zvýhodněn. Ačkoliv výnosy jsou rovněž zdaněny, příspěvky zaměstnavatelů při výplatě formou penze zdanění nepodléhají.

Podíl penzí pozvolna roste

Zatímco před pěti lety bylo odhadováno, že podíl penzí na celkově vyplácených plněních činí pouze 1 %, tvoří dnes penze zhruba 5 % všech výplat. V horizontu deseti let by měl tento podíl dle odhadů penzijních fondů vzrůst až o třetinu. Zájem účastníků o výběr prostředků prostřednictvím penzí však úzce souvisí s výší úspor, které budou v penzijních fondech k dispozici. Pouze větší úspory mohou při rozpočítání do doživotních penzí motivovat účastníky penzijního připojištění k volbě penzí na úkor jednorázového vyrovnání.

Dočasná vs. doživotní penze

U tzv. starých penzijních plánů uzavřených před rokem 2001 je možné peníze vybrat i prostřednictvím tzv. dočasné penze, tedy penze vyplácené po stanovenou dobu. Klient si může zvolit, po jak dlouhou dobu chce formou penze peníze dostávat. To u později uzavřených smluv, nebo pokud klient přešel na tzv. nový penzijní plán, není možné. U těchto smluv lze úspory vybrat pouze prostřednictvím tzv. doživotní penze. To znamená penze, která bude vyplácena po dobu života účastníka.

popisekŠPATNĚ POJIŠTĚNÝ BYT
vás může stát statisíce korun

Za jistotu je třeba připlatit

Co se stane s penězi při úmrtí? Pokud klient zemře při pobírání doživotní penze, zbývající úspory propadají penzijnímu fondu. Přesněji, fond je použije na výplatu penzí těm, kteří žijí v průměru déle. Pokud tedy účastník zemře byť třeba měsíc po začátku výplaty penze, oprávněné osoby nic nedostanou. Na doživotní penzi tedy vydělá ten, kdo žije déle než, jak dlouho v průměru penzijní fond očekával. Naopak, při dřívějším úmrtí je doživotní penze prodělečná.

Proto těm, kteří se obávají, že na doživotní penzi budou tratit, nabízejí fondy doživotní penzi se zaručenou dobou výplaty. U této penze bude fond vyplácet peníze po stanovenou dobu oprávněné osobě i při úmrtí účastníka.

Kromě zaručené doby umožňují fondy rovněž tzv. první mimořádné čerpání, které spočívá v možnosti čerpání první zvýšené splátky penze, která obvykle může činit až 30 % zůstatku osobního účtu účastníka v okamžiku žádosti o výplatu penze. Jde tedy o jakousi kombinaci jednorázového výběru a penze.

Některé penzijní fondy, například Allianz PF nebo ING PF, nabízejí účastníkům i další druhy penzí. Klient sice dostane menší penzi, má však právo určit, například v jaké výši a po jakou dobu bude vyplácena penze po jeho úmrtí.

Základní přehled penzí

Doživotní penze
Penze vyplácená po dobu života účastníka. Při jeho úmrtí končí výplata penze bez plnění oprávněné osobě (osobám).

Doživotní penze s garantovanou dobou výplaty
Při úmrtí účastníka se pozůstalostní penze vyplácí do konce garantované doby oprávněným osobám ve stejné výši jako účastníkovi.

Doživotní penze pro účastníka a oprávněnou osobu
Při úmrtí účastníka se vyplácí doživotně 1 oprávněné osobě ve výši, kterou pobíral účastník v době úmrtí.

Variabilní doživotní penze pro účastníka a oprávněnou osobu
Účastník určí % pozůstalostní penze, v případě jeho úmrtí pobírá tuto výši 1 oprávněná osoba.

Variabilní doživotní penze pro účastníka a oprávněnou osobu s garantovanou dobou výplaty
Možnost zvolit garantovanou dobu a % pozůstalostní penze zároveň. Vyplácí se maximálně 2 oprávněným osobám.

Doživotní penze s garantovanou dobou výplaty pro oprávněné osoby
Účastník může určit garantovanou dobu výplaty pro oprávněnou osobu (osoby), která pobírá penzi po tuto dobu ve stejné výši jako účastník v době úmrtí.

Doživotní penze se sjednanou částkou pro případ smrti
Při úmrtí účastníka vyplatí penzijní fond jednorázově dohodnutou částku oprávněné osobě (osobám).

Doživotní penze s lineárně rostoucí výší
Penze, jejíž výše s dobou výplaty postupně roste.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu

Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte...  celý článek

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Ilustrační snímek
V Česku už se dá pojistit pro případ teroristického útoku

Teroristických útoků v Evropě a dovolenkových destinacích, při kterých zahynuli nebo byli zraněni lidé, se v posledních letech událo několik. Donedávna se na...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

4 největší hříchy, kterých se často dopouštíme na svých penězích
4 největší hříchy, kterých se často dopouštíme na svých penězích

A ony nám to poté vrací tak, že se nezhodnocují podle našich představ… 1. Ignorování inflace Inflace bohužel není na vý... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.