Pomoc propuštěným z práce

První programy outplacementu vznikly již po druhé světové válce a pomáhaly válečným veteránům znovu nabýt kontakt s "běžným" světem.

První programy outplacementu vznikly již po druhé světové válce a pomáhaly válečným veteránům znovu nabýt kontakt s "běžným" světem.
Později se tento pojem přenesl do pracovní oblasti a využívá se pro programy odborných konzultací a vzdělávací akce. Ty pomáhají propuštěnému zaměstnanci zmírnit stres ze ztráty zaměstnání a nasměrovat ho k novému cíli nikoli mu pouze hledat nové místo. Outplacement se dá použít při hromadném propouštění zaměstnanců, i pro zaměstnance jediného. Pomůže vyrovnat se se stresem z propuštění a zjistit, co v člověku je, dá příležitosti nacvičit si přijímací pohovor. Nabízí poradenství v personálně-sociální oblasti i v pracovněprávní.

Společnost, která odcházejícím zaměstnancům tyto služby nabídne, posiluje svou pověst dobrého zaměstnavatele - ani odcházející zaměstnanec jí není lhostejný. Nezřídka se totiž stává, že odcházející zaměstnanec šíří fámy, kazí dobré jméno firmy a podává soudní žaloby. Jestliže zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci možnost poradenství ve zmíněných oblastech, upozorní tak na vyspělou firemní kulturu:
* Zaměstnanci, kteří zůstanou, vidí, že si společnost váží každého z nich.
* Vztahy s veřejností nebudou narušeny - neutrpí image dobrého zaměstnavatele.
* Smířlivěji se k propouštění postaví i odbory, pokud ve společnosti existují.
Služby v oblasti outplacementu nejsou v Česku zatím běžné, ale v mnoha zemích západní Evropy a USA patří ke standardům moderních firem. V českých firmách se o využívání služeb outplacementu mluví stále častěji a zaměstnavatelé v něm vidí nový způsob seriózního propouštění zaměstnanců.