Při "prodeji" družstevního bytu nepotřebujete znalecký posudek, z převodu se neplatí daň z převodu nemovitostí, poplatek za převod ale může požadovat bytové družstvo. Ilustrační snímek

Při "prodeji" družstevního bytu nepotřebujete znalecký posudek, z převodu se neplatí daň z převodu nemovitostí, poplatek za převod ale může požadovat bytové družstvo. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Prodáváte družstevní byt? Ptejte se na poplatky, mohou být velmi tučné

  • 42
Z prodeje družstevního bytu se neplatí daň z převodu nemovitostí. A je to logické. Z pohledu práva totiž nejde o prodej, ale o převod členských práv a povinností. Za tento převod si ale může bytové družstvo účtovat poplatky.

Paní Růžena je již pět let členkou bytového družstva. S bydlením až doposud byla spokojená, jenže protože žije společně s devadesátiletou maminkou, bydlení ve čtvrtém patře bylo pro ně velmi obtížné. A tak paní Růžena svůj byt prodala a koupila byt ve stejném vchodě v přízemí. "Musela jsem zaplatit vstupní poplatek dvanáct tisíc jako nový družstevník," rozhořčuje se členka družstva. "Nechápu proč, členem družstva už přece jsem," dodává. Když se proti poplatku ohrazovala, bylo prý jí pouze řečeno, že vše je ve stanovách, podle jejích slov jí však nikdo neumožnil do stanov nahlédnout.

Prodejem družstevního bytu přestáváte být členem družstva

V případě družstevního bytu je třeba pamatovat na to, že vlastníkem bytu nejste vy, ale družstvo jako právnická osoba. Byt tedy nemůžete prodat, můžete ale za úplatu převést členská práva a povinnosti v bytovém družstvu, se kterými je spojeno právo nájmu k bytu.

Nepřehlédněte

"Pokud paní Růžena prodala svá členská práva a povinnosti, tímto dnem přestala být členem bytového družstva, a následnou koupí členských práv se stala členem znovu," vysvětluje advokát Pavel Nastis. Kontinuita členství v bytovém družstvu tedy mohla být přerušena. "Podle mého názoru ale nepůjde o vstupní poplatek, ale spíše o poplatek za převod členských práv," upřesňuje Nastis.

Poplatek za převod členských práv není limitován

"V tomto konkrétním případě opravdu nejde o žádný nový vstupní poplatek člena družstva," potvrzuje předseda SBD Těšíňan Miroslav Gryc. "Každý převod členských práv a povinností, tedy takzvaný prodej družstevního bytu, je spojen s řadou mimořádných úkonů správy bytového družstva," doplňuje.

Za tyto úkony má bytové družstvo nárok na poplatek. Žádný právní předpis však nestanoví maximální výši poplatku za převod bytu, jeho výši musí schválit členská schůze. V případě dvoupokojového bytu, který převáděla paní Růžena na osobu v nepříbuzenském vztahu, byl tento poplatek schválen a stanoven na 11 798 korun. Uhradit poplatek přitom musí ten člen družstva, který byt převádí, tedy takzvaný prodávající.

Mohlo by Vás zajímat

Potřebujete poradit při prodeji, pronájmu nebo nákupu nemovitosti? Obraťte se na odborníky v poradně Reality.iDNES.cz.

Hledáte nové bydlení? Na Reality.iDNES.cz Vám nabízíme domy, byty i pozemky z celé ČR.

Družstvo ale nakonec po žádosti členky poplatek snížilo na polovinu. "Představenstvo přihlédlo k důvodům odprodeje členských práv a povinností k současnému bytu ve čtvrtém podlaží při současném recipročním nákupu stejného bytu v přízemí domu kvůli zdravotnímu stavu žadatelky i její matky a přihlédlo rovněž k sociální situaci žadatelky," uvádí Gryc. Paní Růžena tak nakonec uhradila pouze 5 850 korun.

Výměna bytu by byla výrazně levnější

Podle předsedy SBD mohla paní Růžena na poplatku družstvu ušetřit. Ve své žádosti o prominutí poplatku totiž uvádí, že byty byly vzájemně "odprodány" za stejnou prodejní i kupní tržní cenu. "Pokud se skutečně jednalo o souběžný převod členských práv obou družstevních bytů ve stejném domě bez jakéhokoliv finančního dorovnání, mohly členky družstva s členskými právy k daným bytům využít možnosti takzvané výměny bytu, což jsme i naší člence doporučovali," zdůrazňuje předseda SBD. Za výměnu bytu by si totiž družstvo účtovalo jen 847 korun.

Pamatujte si:

  • Družstevní byt nemůžete prodat, protože byt je ve vlastnictví družstva, tedy právnické osoby. Je ale možné za úplatu převést členská práva a povinnosti v bytovém družstvu, se kterými je spojeno právo nájmu k bytu.
  • Převod členských práv a povinností nepodléhá žádnému schvalování v bytovém družstvu. Stačí jen družstvu doručit písemné oznámení, že takováto dohoda byla uzavřena.
  • Podpisem smlouvy se nabyvatel stává členem bytového družstva se všemi právy a povinnostmi, s bytovým družstvem pak uzavírá nájemní smlouvu.
  • Sepsání dohody svěřte raději odborníkům, tedy právníkům. Účinky vůči družstvu má smlouva okamžikem předložení družstvu.
  • Při "prodeji" družstevního bytu nepotřebujete znalecký posudek, z převodu se neplatí daň z převodu nemovitostí, poplatek za převod ale může požadovat bytové družstvo.
  • Maximální výši poplatků žádný právní předpis nestanoví, musí je ale schválit členská schůze. Každý člen má právo vyžádat si stanovy či zápis z členské schůze k nahlédnutí (§ 241 odst. 3 obchodního zákoníku).
, pro iDNES.cz