Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Poradíme vám, jak se bránit proti dluhům nezodpovědného manžela

  • 70
Kvůli dluhům manžela, o kterých nevěděla, přišla rodina čtenářky Jany téměř o všechno. Exekuce postihla majetek, který patří do společného jmění manželů. Jana se proti už vytvořeným dluhům bránit nemůže. Do budoucna se však můžete chránit zúžením společného jmění manželů.

"Manžel si bez mého vědomí napůjčoval desetitisíce korun a ty se kvůli nesplácení změnily ve statisíce. O tom, že dluží, na koho se podívá a své dluhy už není schopný delší dobu zvládat, jsem se dozvěděla, až když se ozvali exekutoři," napsala čtenářka Jana z Čáslavi do redakce iDNES.cz.

Podobná situace, jakou zažívá ona, kdy jeden z manželů zadlužuje domácnost, aniž by o tom ten druhý věděl, dnes potkává stále víc manželství. Dluhy nezodpovědného partnera pak zruinují celou rodinu.

Jana s manželem mají veškerý majetek společný, jejich majetkové poměry se podle občanského zákoníku řídí tzv. režimem společného jmění manželů. A tím pádem i dluhy, byť je udělal během manželství jen jeden z nich, jsou společné. Exekuce se pak bohužel bude dotýkat veškerého majetku, který patří do společného jmění manželů.

Řešením může být zúžení společného jmění manželů

Občanský zákoník v § 143 přesně definuje, co všechno tvoří společné jmění manželů (SJM). Patří do něj jak majetek nabytý oběma či jedním z nich za trvání manželství, tak i závazky, které jednomu či oběma během manželství vznikly.

společné jmění manželů

Společné jmění manželů tvoří

a) majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka,

b) závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.

§ 143, odst. 1
Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník

Chová-li se jeden z manželů ke společnému majetku nezodpovědně, může se druhý proti tomuto chování chránit. Manželé mohou společný majetek zúžit (resp. i rozšířit). To by mohlo být řešením i pro paní Janu.

Ovšem zúžením SJM můžete ochránit pouze majetek pro případné dluhy v budoucnu, ochrana nebude fungovat zpětně na dluhy již vytvořené. Jana zodpovídá i za dluhy, které manžel v minulosti udělal.

Bojíte se dluhů nezvedeného dítěte? přepište mu bydliště na radnici

Možnosti, jak SJM zúžit, jsou dvě: formou notářského zápisu nebo soudním rozhodnutím. První předpokládá dohodu obou manželů. "Zúžení SJM dohodou bez domluvy s manželem není možné, při současné právní úpravě je nicméně stejně lepší zúžit SJM soudně, protože pak není nutné řešit, kdo o zúžení věděl a kdo nikoliv. Zúžení SJM notářským zápisem je účinné pouze vůči těm, kdo o zúžení věděli," vysvětluje právník Ondřej Načeradský, vedoucí Občanské poradny o.s. Společnou cestou z Prahy - Jižní Město.

Možnost č.1: zúžení SJM u notáře

Pokud se oba manželé dohodnou na zúžení SJM, mohou takto zúžit jak rozsah stávajícího majetku a závazků, tak majetek či závazky, které vytvoří v budoucnu.

zúžení sjm formou notářského zápisu

§ 143a

(1) Manželé mohou smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu rozšířit nebo zúžit stanovený rozsah společného jmění manželů. Takto mohou manželé změnit rozsah majetku a závazků nabytých či vzniklých v budoucnosti, ale i majetku a závazků, které již tvoří jejich společné jmění. Předmětem této smlouvy mohou být i jednotlivé majetkové hodnoty a závazky. Jestliže je předmětem smlouvy nemovitost, která již náleží do společného jmění manželů nebo do výlučného majetku jednoho z nich, nabývá smlouva účinnosti vkladem do katastru nemovitostí.

(2) Manželé mohou dále smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu vyhradit zcela nebo zčásti vznik společného jmění manželů ke dni zániku manželství, pokud nejde o věci tvořící obvyklé vybavení společné domácnosti.

(3) Muž a žena, kteří chtějí uzavřít manželství, mohou smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu upravit své budoucí majetkové vztahy v manželství obdobně.

(4) Manželé se mohou vůči jiné osobě na smlouvu uvedenou v předcházejících odstavcích odvolat jen tehdy, jestliže je jí obsah této smlouvy znám.

Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník

Smlouvu o zúžení SJM nemohou manželé sepsat jen tak mezi sebou. Vždy je nutné ji uzavřít ve formě notářského zápisu. Výše odměny, kterou zaplatíte notáři, se řídí Vyhláškou ministerstva spravedlnosti č. 196/2001 Sb. a vypočítává se z hodnoty majetku, kterého se zúžení týká.

Věřitel musí vědět o smluvním zúžení

Zúžení SJM ve formě notářského zápisu má však jednu podstatnou nevýhodu, chrání především věřitele. Je třeba prokázat, že o dohodě zúžení společného jmění věděl.

Nelze se spoléhat na to, že věřitel si informace zjistil sám, protože k nim mohl mít přístup. Týká se to například situace, kdy bylo společné jmění zúženo o nemovitost, ke které je v katastru nemovitostí vloženo výlučné vlastnictví jen jednoho z manželů a dohoda je zároveň součástí všech listin, které k nemovitosti vede katastrální úřad.

Abyste mohli apelovat na to, že věřitel před tím, než dluh vznikl, o smluvním zúžení SJM věděl, musíte mít v ruce důkaz. Je proto vhodné před podpisem úvěrové smlouvy věřitele s dohodou o zúžení SJM seznámit. "V praxi se kopie notářského zápisu přikládá jako příloha smlouvy, či věřitel ověřeným podpisem na této kopii potvrdí, že se s dotčenou listinou seznámil," upřesňuje Načeradský.

Mnohdy se ale stane, že manžel, který zadlužuje domácnost bez vědomí druhého partnera, svého případného věřitele před podpisem úvěrové smlouvy o smluvním zúžením SJM informovat nechce. "Problematický manžel se s tím, že má smluvně zúženo společné jmění manželů 'nikde nechlubí' a druhému z manželů je pak jeho existence k ničemu," doplňuje Načeradský.

Možnost č. 2: zúžení SJM rozhodnutím soudu

Pokud je manžel, který domácnost zadlužuje, nepřístupný dohodě o zúžení společného jmění, má pak druhý partner možnost podat návrh k zúžení SJM soudem.

Soud může SJM dále zúžit i v případě, kdy jeden z manželů podniká nebo je neomezeně ručícím společníkem obchodní společnosti, či z jiných závažných důvodů. "V praxi tak může jít nejen o situace, kdy se jeden z manželů stal závislým na alkoholu či herních automatech, ale i o situace, kdy propadl 'dluhovému šílenství' a po druhém z manželů nelze spravedlivě požadovat, aby vedl SJM s osobou, která jedná zcela nezávisle a nezodpovědně," upřesňuje Načeradský.

zúžení sjm rozhodnutím soudu

§ 148

(1) Soud může ze závažných důvodů na návrh některého z manželů zúžit společné jmění manželů až na věci tvořící obvyklé vybavení společné domácnosti.

(2) Na návrh některého z manželů soud zúží společné jmění manželů až na věci tvořící obvyklé vybavení společné domácnosti v případě, že jeden z manželů získal oprávnění k podnikatelské činnosti nebo se stal neomezeně ručícím společníkem obchodní společnosti.

(3) Je-li podnikatelská činnost po rozhodnutí soudu podle odstavce 2 vykonávána podnikatelem společně nebo za pomoci manžela, který není podnikatelem, rozdělí se mezi ně příjmy z podnikání v poměru stanoveném písemnou smlouvou; nebyla-li taková smlouva uzavřena, rozdělí se příjmy rovným dílem.

(4) Jestliže o společném jmění manželů bylo rozhodnuto podle odstavce 1 nebo 2, může být rozšířeno do předchozího rozsahu jen rozhodnutím soudu vydaným na návrh jednoho z manželů.

Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník

Rozhodnutím soudu o zúžení SJM zaniká společné jmění manželů k věcem, které netvoří obvyklé vybavení společné domácnosti. Pokud ovšem po zúžení nenásleduje jejich neprodlené vypořádání, platí ohledně těchto věcí prozatím stále ještě režim společného jmění manželů. Teprve po vypořádání je naplněn účel podání návrhu na zúžení SJM: účinná ochrana majetku manžela, který by mohl být nezodpovědným chováním druhého manžela postižen.

Výhodou zúžení společného jmění manželů soudním rozhodnutím proti zúžení SJM notářským zápisem je, že účinně chrání proti věřitelům i v případech, kdy o zúžení nevěděli a to z důvodu, že rozsudky mají v mezích svého výroku obecně závaznou povahu.