Poradna

Moje dcera trpí dyslexií. Ráda bych našla nějakou organizaci nebo společnost, kde bych mohla naše problémy s učením porovnat se stejně "postiženými" rodiči a třeba i zkonzultovat s psychology nebo učiteli.
Ivana Fuchsová, Beroun

Kromě nabídky různých akcí a seminářů na téma specifických poruch učení a chování, které organizují krajská pedagogická centra po celé republice, sídlí od roku 1999 v Praze i Česká společnost "Dyslexie", která navazuje na aktivity, které před čtyřiceti lety zahájil profesor Zdeněk Matějček. V současné době má přibližně tři sta členů, především psychologů a pedagogů, ale i rodičů, jejichž děti trpí dyslexií.

Členové společnosti se podílejí na tvorbě metodických materiálů, provádějí poradenskou a vzdělávací činnost. Společnost je členem Mezinárodní dyslektické asociace se sídlem v USA a Evropské dyslektické asociace se sídlem v Bruselu. Napojením na mezinárodní organizace má přístup k nejnovějším teoretickým i praktickým informacím z celého světa.

Pro školní rok 2002/2003 společnost připravuje následující aktivity:

* 18. září 2002: Zasedání v Brně, Pedagogická fakulta Masarykovy Univerzity, Poříčí 9, přednáškový sál č. 50, 10-12 hod. Program: novinky ze zahraničí i z České republiky, referáty o komunikaci jedinců s dyslexií, informace o dyskalkulii, integraci dětí s poruchami učení aj.

* 13. listopadu 2002: Dyskalkulie (přednášející: J. Novák, O. Kucharská, O. Zelinková)

* 15. ledna 2003: ADHD, ADD, nebo LMD? Jak se od sebe dysfunkce liší, jak pracovat s těmito dětmi. Referují odborníci z Anglie a Skotska.

* 12. března 2003: Netradiční formy práce ve čtení. Seminář ve spolupráci se společností pro podporu a rozvíjení čtenářství.

Kontakt:
Česká společnost "Dyslexie"
Svatoslavova 17,
Praha 4-Nusle
tel. 02­41740148
e-mail: zelinkova@mymail.cz

Odborné jednodenní semináře na téma poruchy učení pro školy i rodiče organizuje po celé republice vzdělávací centrum E'VIA, Eva Mokrošová, Štěfánikova 9, Nový Jičín.