Poradna

Chtěla bych pracovat se zvířaty. Ve škole moc dobrý prospěch nemám a na veterinářku se mi studovat nechce. Rodiče by ale chtěli, abych měla maturitu. Poradili byste mi nějakou školu, po které bych mohla jít pracovat třeba jako ošetřovatelka do zoo? Děkuji.
Zuzana Šamánková, Prostějov

Takových oborů je celá řada. Nejblíže asi bude obor veterinární prevence, který je zaměřen na znalosti z oblasti veterinární medicíny, hygieny a zoohygieny. Studium je čtyřleté, ukončené maturitní zkouškou a absolventi získávají úplné střední odborné vzdělání. Obor veterinární prevence navíc umožňuje volit různá zaměření v rámci oboru ­ například chov exotických zvířat, zooveterinární specializace nebo hygiena zpracování potravin. Absolventi oboru veterinární prevence se uplatňují nejen jako ošetřovatelé v zoologických zahradách, ale také jako asistenti veterinárního lékaře nebo ve výzkumu, případně v laboratořích nebo ve veterinární hygienické službě.

V jihomoravském kraji se tento obor vyučuje hned na třech místech ­ na Tauferově SOŠ veterinární v Kroměříži, na Obchodní akademii Emila Holuba a střední škole veterinární prevence v Brně a na Národohospodářské VOŠ, Vyšší zdravotnické škole, SOŠ a SOU v Boskovicích. Dalšími možnostmi pak jsou obor chovatel cizokrajných zvířat (učební obor s maturitou) nebo obor chovatel laboratorních a kožešinových zvířat (získat výuční list na SOU, maturitu pak v nástavbovém studiu). Ale pozor: některé obory vyžadují potvrzení uchazečů o zdravotní způsobilosti ­ přijati nemohou být například alergici, astmatici atd. Uchazeči musí mít předpoklady pro pozdější výkon profese. Maturitou vzdělávání v oboru veterinářství končit nemusí ­ nabízí se možnost pokračovat na vyšší odborné nebo vysoké škole.

Další informace lze získat v publikaci Kam na školu, kterou vydává Národní ústav odborného vzdělávání www.nuov.cz