„Při přípravě rozvrhu dovolených je třeba zohledňovat provozní situaci a přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance,“ říká advokát Jan Kozubek. Ilustrační snímek

„Při přípravě rozvrhu dovolených je třeba zohledňovat provozní situaci a přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance,“ říká advokát Jan Kozubek. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradna: Zaměstnavatel mi nechce dát dovolenou o víkendu. Co s tím?

  • 24
Řada lidí pracuje ve směnném provozu včetně víkendů. Co když ale vychází směna na sobotu a neděli a zaměstnanec si potřebuje vzít dovolenou? Na co má podle zákoníku práce nárok, radí advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff.

Pracuji jako vrátný. Na vrátnici máme nepřetržitě 12hodinové směny, denní, noční, poté dva dny volno a takhle dokola, včetně víkendů a svátků. Bylo nám sděleno, že si na víkend nemůžeme napsat dovolenou. Když mi tedy na víkend vychází pracovní směna a chci si vzít dovolenou, nemohu. Přijde mi to dosti nefér. Má na to zaměstnavatel právo?
Zákoník práce stanovuje, že dobu čerpání dovolené musí určit zaměstnavatel, a to podle písemného rozvrhu. Zaměstnavatel však například nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy je zaměstnanec uznán práce neschopným ze zdravotních důvodů, nebo na dobu mateřské či rodičovské dovolené.

Může se hodit

Hledáte novou práci? Nabízíme stovky nabídek ve všech oborech i regionech po celé ČR. Na jobDNES.cz je místo, kde se chytnete.

Jak to ale řešit, může zaměstnavatel přihlížet k mým rodinným potřebám?
Při přípravě rozvrhu dovolených je třeba zohledňovat provozní situaci a přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance (například možnost trávit dovolenou s dětmi o prázdninách). Rozvrh by tedy měl být vypracováván v součinnosti se zaměstnanci.

Když budu čerpat dovolenou po částech, jak by měla být dlouhá?
Dovolená by měla být čerpána zpravidla v celku a do konce kalendářního roku, v němž na ni vzniklo právo. Při čerpání dovolené po částech, což je možné, aby jedna část dovolené měla vždy činit aspoň dva týdny v celku. Je sice možné i kratší čerpání než dva týdny, ale jen když s tím bude zaměstnanec souhlasit.

Může mi zaměstnavatel nařídit, abych během roku čerpal dovolenou například po týdnech?
Kdyby zaměstnavatel nařídil zaměstnanci čerpání jeho dovolené v průběhu roku, a to jen po týdnech, či dokonce po dnech, a zaměstnanec by s tím nesouhlasil, bylo by to v rozporu s právem.

Musí mi zaměstnavatel předem sdělit, kdy mám dovolenou čerpat?
Ano, zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel musí písemně oznámit zaměstnanci určenou dobu čerpání dovolené alespoň 14 dnů předem. Lhůta nemusí být dodržena, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodne jinak.

Co když budu potřebovat změnit termín své dovolené, stačí to zaměstnavateli jen oznámit?
Samozřejmě plán dovolených je možné v průběhu roku měnit. Změny může činit zaměstnavatel, a pokud je to možné, tak po dohodě obou stran. Tak například, když zaměstnanec požádá o čerpání dovolené v jiném termínu, než je uveden v plánu čerpání dovolených, a pokud s tím zaměstnavatel vysloví souhlas, je možno dovolenou takto čerpat.

„Stále přežívá nesprávný názor, že zaměstnanec čerpání dovolené zaměstnavateli jen oznamuje a on mu takové čerpání musí umožnit,“ říká advokát Jan Kozubek.

Jan Kozubek, advokát Becker & Poliakoff.

Podrobnější pravidla pro čerpání dovolené mohou být upravena ve vnitřním předpise přijatém zaměstnavatelem. Není tedy vyloučeno, že zaměstnavatel umožní zaměstnanci, aby si sám určil datum dovolené, ale musí mu vybraný termín schválit. Stále však přežívá nesprávný názor, že zaměstnanec čerpání dovolené zaměstnavateli jen oznamuje a on mu takové čerpání musí umožnit.

Jak mám tedy postupovat, když mi na víkend vychází směna a kvůli rodině si potřebuji vzít dovolenou?
Z toho, co píšete ve svém dotazu, vyplývá, že u vašeho zaměstnavatele si můžete čerpání dovolené stanovit sami na základě oznámení (byť patrně půjde spíše o žádost podléhající schválení zaměstnavatelem), ovšem s tím omezením, že si ji nemůžete „napsat“ na víkendy.

Takto by zaměstnavatel postupovat nemohl, pokud byste si přál dovolenou čerpat alespoň jeden týden vcelku (vždy v sobě bude zahrnovat víkend). Pokud byste si však přál část dovolené čerpat po dnech o víkendech, mohou to být právě provozní důvody, které zaměstnavateli brání, aby vám čerpání v tyto dny umožnil.

Doporučuji tedy vždy takovou žádost se zaměstnavatelem předem projednat, a pokud byste naopak vy měl vážné důvody pro čerpání dovolené o víkendu, měl by k tomu zaměstnavatel přihlédnout a takové čerpání dovolené vám umožnit.