Finanční ústavy pomalu, ale jistě odstupují od poplatků. Ilustrační snímek

Finanční ústavy pomalu, ale jistě odstupují od poplatků. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Praktický návod: jak si umět vybrat mezi půjčkami a zbytečně netratit

  • 17
Půjčíte si například 50 tisíc korun na pět let. Přeplatit za to můžete šest nebo také 25 tisíc korun. Pečlivě vybírat mezi bankami a půjčovacími společnostmi se proto vyplatí.

Ať se nám to líbí, nebo ne, předvánoční období je časem půjček. A nic na tom nemění ani fakt, že v anketách lidé odpovídají, že na dárky by si nikdy nepůjčili.
Pokud podlehnete intenzivní reklamní kampani a uděláte si nějakou radost na dluh, nebuďte impulzivní, ale vše si dobře porovnejte. V modelovém příkladu jsou případné poplatky zahrnuty do celkové splacené částky.

Kolik mladý muž zaplatí za půjčku 50 000 korun?

Rozdíl v tom, kolik opravdu splatíte, totiž může být značný. A to i v případě, že klient řádně splácí a využije všech výhod, které z toho plynou.

Porovnání úvěrů však není úplně snadná věc. Internetové kalkulačky nezohledňují vaši osobní situaci (a výsledná úroková sazba tak může být vyšší). Když vyrazíte přímo k přepážce, hrozí zase jiné riziko: v bance zadají do modelu konkrétně vás a současně vznesou dotaz na registr, zda už nemáte půjček moc. Jenže takové dotazy se v registru určitou dobu hromadí. Přibližně po třetím dotazu už vám v další bance řeknou, že nepůjčí nic, protože vám hrozí předlužení.

Ideální postup tedy je:

  • Porovnat podmínky (použít můžete třeba pravidelný test úvěrů na www.bankovnipoplatky.com).
  • Vytipovat dva až tři ústavy, o jejichž produkt se budete blíže zajímat.
  • Pak si teprve nechat spočítat úvěr „na míru“.

Poplatky už skoro nikde nehrozí

Finanční ústavy pomalu, ale jistě odstupují od poplatků. Chtějí vám prostě prodat úvěr, a tak říkají rovnou sazbu, s žádnými penězi navíc nemusíte počítat.

Za sjednání úvěru zaplatíte jen u UniCredit Bank (obvykle 1 500 korun), Komerční banka si za zpracování účtuje 490 korun, Česká spořitelna procento z výše úvěru. Expobank (bývalá LBBW) požaduje jedno procento za sjednání a 50 korun měsíčně za vedení účtu. Příjemné je, že bez poplatků je obvykle i mimořádná splátka. Za tu si účtují jen Česká spořitelna a GE Money Bank.

Aktuální nabídka: za dobré splácení dárky či úroky dolů

  • Air Bank: Pro splácející má úrok 9,9 procenta. Odpustí poslední splátky tak, aby klient na tento úrok dosáhl. Akce platí i při mimořádném splacení.
  • Cetelem: Vrátí každou 13. splátku na účet klienta; splátkový prodej bez navýšení.
  • Česká spořitelna: Pět procent z každé řádné splátky dají na speciální účet úročený též pěti procenty. Po skončení půjčky klient dostane peníze na cokoli. Akce do 24. prosince.
  • ČSOB a Era: Ve druhé polovině splácení přestanou účtovat úroky = sníží splátky.
  • Equa bank: K nově refinancovaným úvěrům dají klientům tablet.
  • Essox: Splátkový prodej bez navýšení.
  • GE Money Bank: Za klienty hradí každou dvanáctou řádnou splátku u půjček nad 100 tisíc korun a u konsolidací. Platí do konce roku.
  • Home Credit: Splátky bez navýšení.
  • Komerční banka: Do konce roku vrátí první dvě splátky klientům, kteří mají u banky aktivní běžný účet.
  • Provident Financial: Dlouhodobým zákazníkům sleva 30 až 50 procent z navýšení.
  • Sberbank: Za řádné splácení vrací 20 procent z výše úvěru.
  • Raiffeisenbank: Za řádné splácení vrací až 50 tisíc korun podle výše půjčky a doby splatnosti. Součástí úvěru je pojištění neschopnosti splácet.
  • UniCredit Bank: Těm, kdo řádně splatí půjčku, dají smartphone.

Optimismus nad bonusy za dobré splácení, které k bankám lákají klienty, trochu zmírňuje Michal Pohoda z mBank: „V praxi se často nestává, že by se někdo během pěti let splácení ani jednou nezpozdil s platbou.“ Kdo chce bonusy, musí si tedy odchozí platby ze svého účtu dobře ohlídat, třeba nastavením trvalého příkazu.

Splátky bez navýšení? Přímo v obchodech

Klasickou nabídkou předvánočního období jsou splátky bez navýšení – nevydáte se z peněz, máte zboží, postupně splácíte, a pokud dodržíte podmínky, které obchodník stanovil, nedáte nic navíc. Produkt neseženete v bankách, nabízejí ho splátkové společnosti přímo ve vybraných obchodech, kamenných i internetových.
Například Home Credit spolupracuje s 500 obchodními partnery v rámci akce Bezva Vánoce. Kdo splácí řádně a včas, získá na konci zpět všechny zaplacené úroky. Drobnou vadou je, že je dostane formou bonusu na kreditní kartu společnosti – je to tedy lákadlo k dalšímu zadlužení.

Využijte srovnání půjček na FINmarket.cz

Kalkulátor půjček spočítá nejen měsíční splátky, ali i šanci na získání úvěru.

Více půjček slučte do jedné a snižte si splátku. Výhody konsolidace půjček najdete na FINmarket.cz