Během pracovní neschopnosti zůstaňte doma. Ilustrační snímek

Během pracovní neschopnosti zůstaňte doma. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Porušení neschopenky přijde draho: ztráta nemocenské i pokuta 20 tisíc

  • 63
Lidé marodí méně a kratší dobu, ale častěji léčebný režim porušují. V loňském roce bylo dokonce u každé čtvrté kontroly podezření na porušení režimu pracovní neschopnosti. Tři a půl tisíce lidí tak přišly o nemocenské dávky.

Podle mluvčího České správy sociálního zabezpečení Pavla Gejdoše sice počet lidí na neschopence dlouhodobě klesá, kontroly jsou ovšem důkladnější. Před pěti lety prověřili kontroloři každého třináctého nemocného, vloni to už byl každý sedmý.

Kontroly

  • V roce 2010 zkontrolováno více než 185 tisíc dočasně práce neschopných lidí.
  • V roce 2009 jich bylo prověřeno necelých 143 tisíc.

Důvodem je snaha zabránit zneužívání systému nemocenského pojištění. Lidé na neschopenku marodí sice méně, ovšem na druhou stranu častěji režim pracovní neschopnosti porušují

 "V roce 2005 jsme měli podezření na porušení režimu u 20 procent provedených kontrol, v roce 2010 už u 26 procent," upřesňuje Gejdoš.

Pokud režim dočasné pracovní neschopnosti porušíte, může vás kromě zkrácení nebo odebrání nemocenské až na dobu sta kalendářních dnů postihnout i pokuta do 20 tisíc korun.

Dostanete ji v případě zvlášť závažného prohřešku. Tedy pokud v době dočasné pracovní neschopnosti budete bez souhlasu lékaře pracovat v zaměstnání, ale i třeba doma na zahradě či na poli. V tomto případě totiž fyzická námaha může oddálit vaše uzdravení a návrat do práce.

Kontrola nemocného

Pokud jste v pracovní neschopnosti, jste povinni:

  • dodržet stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce
  • umožnit kontrolu dodržování režimu
  • sdělit svému lékaři adresu místa pobytu, kde budou během pracovní neschopnosti
  • označit byt a zvonek jmenovkou
  • při kontrole prokázat svou totožnost a předložit průkaz práce neschopného pojištěnce

Zaměstnanci správ sociálního zabezpečení, kteří provádějí kontrolu, se také musí nemocnému prokázat. Jejich hlavním úkolem je zjistit, zda nemocný dodržuje režim pracovní neschopnosti, resp. nezneužívá nemocenské.

Zaměstnanci okresních správ sociálního zabezpečení kontrolují nemocné jak na základě žádosti zaměstnavatele, úřadu práce, ošetřujícího i posudkového lékaře, tak z vlastního podnětu. Zaměřují se především na dlouhodobě práce neschopné, ale i na případy, kdy někdo marodí sice krátkodobě, ale opakovaně.

Více kontrolují také nemocné, kteří žijí v místech s častým výskytem pracovní neschopnosti. A také pojištěnce, kteří se už v minulosti provinili nebo u kterých zjistil porušení zaměstnavatel.  

Loni se nejvíce kontrol uskutečnilo v Moravskoslezském a Středočeském kraji, naopak nejméně v krajích Zlínském a Libereckém.

Zkontrolovat vás může i zaměstnavatel

Od čtvrtého až do 21. dne vyplácí zaměstnavatel nemocným zaměstnancům náhradu mzdy. V tomto období je kontrola dodržování režimu pracovní neschopnosti na něm. Pokud zjistí, že se někdo neléčí, jak má, může mu náhradu mzdy snížit nebo odebrat.

Někteří zaměstnavatelé svým pracovníkům jako benefit poskytují tzv. sick days. Tedy dny, po které mohou bez potvrzení lékaře zůstat s krátkodobou nemocí doma. Například Česká spořitelna to svým zaměstnancům umožní po dobu pěti dní, ČSOB po dobu tří dní ročně. 

Česká spořitelna své zaměstnance v roce 2010 vůbec nekontrolovala, ČSOB pomocí externí organizace prověřila osm pracovníků. Jeden z nich léčebný režim porušil a přišel tak o náhradu mzdy.

Originalita při vymýšlení výmluv nezná hranic

Při své práci se kontrolní pracovníci často setkávají s výmluvami nemocných, které během kontroly nezastihnou. Nejčastěji se lidé v pracovní neschopnosti vymlouvají na to, že v době kontroly byli doma, ale spali a neslyšeli zvonek.

Mezi další originální výmluvy patří podle záznamů ČSSZ například:

- "Neslyšel jsem zvonek, protože mám malý rozsah bezdrátového zvonku."

- "Nemám označený byt, protože jmenovku mi stále děti strhávají."

- "Sekal jsem na zahradě trávu pro králíky, protože tchýně prohlásila, že jsem línej a mám něco dělat."

- "Doma pořád brečelo choré dítě, tak jsem šel marodit ke své matce."

- "Po rozvodu manželství přespávám v autě."

- "Svou nepřítomnost omlouvám výbuchem kotle."