Poslanci ulevili investičním fondům

  • 5
Investičním a podílovým fondům ponechá stát větší část výnosů než dosud. Sněmovna schválila návrh poslance Vladimíra Doležala (ODS), která snižuje zdanění fondů z dosavadních patnácti na pět procent. Výhledově by se tato daň měla zrušit úplně.

V zahraničí je totiž běžné, že fondy žádnou daň neplatí. To byl i argument pro pozměňovací návrh, který poslanec Doležal přilepil k zákonu o povinném ručení.

"V okolních evropských zemích bylo zdanění investičních a podílových fondů již zrušeno. V Rakousku je to nula procent, v Německu nula procent, na Slovensku nula procent, v Polsku nula procent, v Maďarsku nula procent, Francie nula procent, a mohl bych pokračovat i dále," řekl Doležal.

Sněmovně navrhl tři varianty nových daňových sazeb pro fondy: ve výši tři, pět a deset procent. Sněmovna se nakonec přiklonila k prostřední možnosti.

Pokles zdanění podpoří tuzemské kolektivní investování a tím i celý kapitálový trh.

Hrozilo totiž, že se úspory tuzemských domácností přelijí do zahraničí."Odliv peněz se zjednodušuje faktem, že téměř všechny české investiční společnosti spravující fondy jsou součástí nadnárodních finančních skupin, které nabízejí na území České republiky rovněž zahraniční fondy s nulovým zdaněním," upřesnil Doležal.

V roce 2006 by Česko mělo zdanění fondů zrušit úplně.

"Ministerstvo financí ... počítá s úplným osvobozením od zdanění subjektů kolektivního investování, čili investičních a podílových fondů. Nyní je třeba zdanění fondů snížit, aby se dal jasný signál, že Česká republika jde směrem k nulovému zdanění stejně jako ostatní evropské země," dodal poslanec Doležal v průběhu rozpravy.

V loňském roce dosáhl objem obhospodařovaného majetku v českých investičních a podílových fondech 113 miliard korun. Podle Doležala se očekává, že během následujících pěti let připlyne do fondů celkem až 350 miliard korun.