Potřebnou praxi by mohla zajistit stáž v zahraničí

-
Čerství absolventi patří dnes mezi ty, kteří si jen velmi těžce shánějí zaměstnání. Chybí jim totiž praxe, kterou zaměstnavatelé upřednostňují. Na úřadech práce se tak hlásí stále více mladých žadatelů o práci. Právě pracovní úřady, všechny typy vzdělávacích organizací, podniky a soukromé firmy využívají již třetím rokem program Leonardo. Pokud je jejich projekt schválen, vysílají například školy své studenty na praxe do zemí Evropské unie, úřady práce ve spolupráci se vzdělávacími institucemi organizují praxe pro mladé nezaměstnané, aby zlepšily jejich šance na trhu práce.

PRAXE A STÁŽE BĚŽÍ NEJLÉPE

Dobře fungující částí programu jsou stáže a výměny studentů středních a vyšších odborných škol či učilišť. "V letošním roce získá zkušenosti ve svém oboru přes šest set studentů, kteří mohou absolvovat třítýdenní až několika měsíční praxi v zahraniční firmě," sděluje koordinátorka programu Iva Tatarková z programu Leonardo, z Národního vzdělávacího fondu. Nejedná se o soukromou iniciativu jednotlivých studentů. Projekt předkládá a o jeho schválení žádá škola, která si také sama studenty vybírá. Pokud by se student rozhodl, že by rád získal zkušenosti v zahraničí, má smůlu, pokud jeho škola není do programu zapojena. Ty, kteří budou vybráni, čeká většinou předřazený kurz, v jehož rámci se zdokonalí v jazyce a porozumí více zvyklostem země, do které vyjíždí. Podmínkou programu Leonardo je spolupráce několika škol či organizací z různých zemí Evropské unie. V průběhu zahraničních praxí se mohou studenti i školy přesvědčit o kvalitě jejich vzdělání a mohou sami sebe porovnat se svými kolegy ze zahraničí. Podle vyjádření studentů i učitelů nevychází z porovnání zdaleka špatně. Naopak, jejich úroveň je vysoká a dovednosti, které považují za samozřejmé, jsou v zahraničí ceněny více. Pro studenty se jedná většinou o první možnost pobývat delší dobu v zahraničí. Přitom je nepřekvapí vyšší technická úroveň, ale zcela jiné mezilidské vztahy a odlišná každodenní kultura. Vracejí se tak s novými zkušenostmi a přehodnocenými názory a hodnotami. Projekty na příští rok se budou pravděpodobně přijímat do 30. 3. 2000. Již nyní je ovšem vhodná doba k jeho promyšlení a přípravě. S dotazy je možné se obrátit na kancelář programu Leonardo a domluvit si osobní konzultaci.

NOVÉ PŘÍSTUPY V OBORECH

V uplynulých letech se do druhé části programu, tzv. pilotních projektů, zapojily i úřady práce, nebo například Svaz průmyslu. Projekt mohou předložit právnické osoby, a jeho výsledky by měly být uplatnitelné ve vzdělávací sféře, a to nejen v České republice, nýbrž i v ostatních zemích Evropské unie. Projekty mohou řešit nedostatečné vzdělání některých skupin, zaměřují se nezaměstnavatelnost mladých absolventů škol, či zavádí nové přístupy do nejrůznějších oborů. Projekty jsou schvalovány v Bruselu a organizace mohou obdržet dotaci až ve výši 75 procent nákladů. Zbylých dvacet pět procent musí předkladatel zajistit sám. Podpora by ovšem neměla přesáhnout 100 tisíc ECU. "Náš projekt by měl zvýšit šance na zaměstnání u romských uchazečů. Většina zaměstnavatelů žádá v případě Romů o celou skupinu včetně mistra. Ti ale na trhu práce a mezi Romy obzvláště chybí. Proto chceme připravit projekt na budoucí školení romských mistrů," sděluje Eva Hotmarová ze společnosti Kreo. Jejich projekt by tak mohl vést k situaci, kdy Romové si sami povedou vlastní firmu a v té bude mistrovat opět Rom, který je ostatními vždy více uznáván. Projekt předkládali ve spolupráci s francouzským partnerem, který disponuje dlouholetými zkušenostmi se vzděláváním Romů. Dále jsou do projektu zapojeni partneři z Belgie a Kypru.

Kontakt: Národní vzdělávací fond, program Leonardo

Václavské náměstí 43, Praha 1, 110 00 tel: 02/242 151 78, fax: 02/242 145 33 E-mail: czechncu@leonardo.vol.cz