Povodně a čerpání dovolené

Měl jsem naplánovanou čtrnáctidenní dovolenou a zaměstnavatel mě z ní kvůli záplavám odvolal. Mému kamarádovi naopak nařídil dovolenou ve stejném rozsahu čerpat. Je to v souladu se zákoníkem práce a co to pro nás znamená?
J. H. Praha

Zaměstnance, kteří jsou nebo byli v době povodňové kalamity na dovolené, může zaměstnavatel povolat zpět do zaměstnání. V případě, že přerušení dovolené nezavinil zaměstnanec, je povinen mu zaměstnavatel uhradit výlohy, které mu vznikly v důsledku náhlého přerušení dovolené. Tam, kde zaměstnanec dosud dovolenou nenastoupil, ale podle plánu ji měl v době mimořádné situace nastoupit, může zaměstnavatel změnit termín nástupu této dovolené, ale i v takovém případě musí uhradit náklady vzniklé touto změnou ­ například storno poplatky v cestovní kanceláři za cestu do zahraničí.

Může nastat situace, kdy v době záplav zaměstnanec čerpal dovolenou a chce nebo musí ji přerušit, aby se účastnil záchranných a úklidových prací. V takovém případě by měl zaměstnavatel požadavku zaměstnance vyhovět. Podobně je tomu, když zaměstnanec chce nebo potřebuje nastoupit dovolenou proto, aby mohl odstraňovat škody napáchané na svém majetku povodněmi. I v takovém případě by měl zaměstnavatel umožnit čerpání dovolené. Zaměstnavatel má také možnost vyhlásit celopodnikovou dovolenou až v rozsahu dvou týdnů. Tuto skutečnost je povinen oznámit zaměstnancům nejméně dva týdny předem. Pokud dá odborová organizace souhlas ke zkrácení této doby, může být lhůta vyhlášení dovolené i kratší.
LIBOR HŮLA, Autor je právník