Povodně zvedly příjmy pojišťoven

Zvýšení pojistného po loňských povodních se odrazilo v pololetních příjmech pojišťoven. Domácí finanční domy vybraly za prvních šest měsíců na pojistném 53,8 miliardy korun, meziročně o 12,6 procenta více. Pomohl jim také zájem většího počtu klientů o pojištění majetku.

Dynamika růstu se mírně zvýšila oproti loňským 10,8 procenta za první pololetí.

Výrazně zpomalily příjmy z životního pojištění, které meziročně stouply o 12,2 procenta, zatímco loni v prvním pololetí rostly o 31,8 procenta.

Podle České asociace pojišťoven to bylo způsobeno změnou metodiky vykazování výsledků životního pojištění.

Ceny pojištění již dolů nepůjdou

VŠE O POJIŠTĚNÍ

"Daňové zvýhodnění soukromého životního pojištění má jinak nesporný prorůstový efekt. Zapůsobilo ale i to, že lidé s ohledem na ekonomický vývoj více myslí na budoucnost," uvedl prezident ČAP Vladimír Mráz.

Neživotní pojištění do konce června meziročně vzrostlo o 12,9 procenta na 35,4 miliardy korun, zatímco loni se zvýšilo jen o 2,1 procenta. Meziroční růst pojištění majetku překročil 25 procent.

"Růst zájmu o majetkové pojištění dokazuje, že lidé stále více kladou důraz na kvalitní zabezpečení svého majetku," řekl předseda představenstva České pojišťovny Ladislav Bartoníček.

"V neživotním pojištění došlo k podstatnému zdražení, které samo o sobě znamená nárůst pojistného," doplnil vedoucí katedry pojišťovnictví na VŠE Jaroslav Daňhel.

Největší podíl na předepsaném pojistném v neživotním pojištění má stále pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (23,1 procenta), pojištění škod způsobených požárem a živelními událostmi (16,7 procenta) a havarijní pojištění motorových vozidel (12,4 procenta).

Podíl životního pojištění (34,2 procenta) a neživotního pojištění (65,8 procenta) na celkovém předepsaném pojistném se oproti stejnému období předchozího roku nijak nezměnil. 

"Ve srovnání se zeměmi EU máme ještě co dohánět, neboť u nich je poměr životního a neživotního pojištění zhruba opačný," upozornil Mráz.

,