Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povolání Jak vybrat to pravé

  15:02aktualizováno  15:02
Výběr povolání je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Proto by se nemělo dělat NA POSLEDNÍ CHVÍLI, až před podáním přihlášky na střední školu. - Čím chceš být? Na tuto otázku...

Výběr povolání je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Proto by se nemělo dělat NA POSLEDNÍ CHVÍLI, až před podáním přihlášky na střední školu.

Čím chceš být? Na tuto otázku odpovídá dítě od nejútlejšího věku. Začíná to kosmonautem, popelářem, lékařkou či herečkou. Když však přijde čas a žák se musí definitivně rozhodnout, kam půjde, bývá to často složitý problém. A s výběrem si v mnoha případech nevědí rady ani rodiče.

Patnáctiletá Tereza Procházková navštěvuje devátou třídu základní školy a nedávno stála před rozhodnutím, jakou střední školu, a tedy i budoucí povolání zvolit. „Nejdříve jsem uvažovala o kadeřnici, pak jsem přemýšlela o tom, že budu zahradnicí, a ještě později byla mou favoritkou aranžérka. Nakonec jsem si vybrala povolání kuchařky a servírky. A doufám, že mě to bude bavit,“ říká. O tom, jakou školu napsala do přihlášky, rozhodly podle Terezy dvě okolnosti: jednak to, že stejnou školu už její bratr, jednak na ni berou bez přijímacích zkoušek.

Důvodů, které ovlivňují žáky při výběru povolání, je řada - starší sourozenci, ale i hezké prostředí školy nebo zajímavé volitelné předměty. Někdo si vybírá povolání i podle oblečení, v němž bude později pracovat. Jiný zase podle svých koníčků. Výběr profese je v každém případě nutno dobře zvážit.

„Rodiče by měli s dítětem promluvit o jeho snech a plánech. Zároveň musí posoudit, zda jsou takové představy uskutečnitelné,“ uvádí ředitelka pedagogicko-psychologické poradny v Ústí nad Orlicí Petra Novotná.

Jak začít

Povolání si vybírá dítě, nikoli jeho rodiče. To je třeba si uvědomit a držet se toho. Často totiž rodiče do plánů svých dětí promítají své vlastní nesplněné sny a představy. Jak tedy začít? V prvé řadě by se měli rodiče s dítětem dohodnout, čím se budou při hledání vhodného oboru řídit. Dobře se osvědčuje vylučovací metoda. „Na jednu polovinu papíru napsat všechna povolání, která by dítě zajímala, a na druhou uvést vše, co je k povolání třeba: škola, dovednosti, zájmy, vlohy a podobně,“ radí Novotná. Například u učitele matematiky to bude vysokoškolské vzdělání, zájem o matematiku a práci s dětmi, logické uvažování. Rodičům hodně napovědí zánavštěvuje jmy a koníčky jejich potomka. Pokud je dítě nevyhraněné, lze doporučit gymnázium, které poskytuje všeobecné vzdělání a definitivní rozhodnutí o zvoleném oboru může o několik let oddálit. Vhodná je také návštěva výchovného poradce či pedagogickopsychologické poradny. „S dítětem nejdříve pohovoříme a pak absolvuje nejrůznější testy zaměřené na jeho zájmy, schopnosti a dovednosti. A také na osobnostní předpoklady,“ popisuje Petra Novotná průběh návštěvy u psychologa.

Rady na internetu

Pomoci v tomto směru může i program Průvodce světem povolání, který je dostupný na internetu. Jeho databáze obsahuje údaje o více než šesti stech povoláních. Mimo jiné v něm najdete odpovědi na otázky, co je náplní práce konkrétní profese, v jakém prostředí lidé pracují, jaké jsou nezbytné znalosti a dovednosti pro povolání, co by měl zájemce o konkrétní profesi umět a pro koho je naopak nevhodná. V programu si dítě může vyplnit také dotazník zájmů a dovedností. Ten sice není tak podrobný jako v pedagogicko-psychologické poradně, ale pomůže s orientací v základních otázkách, které se zpočátku nemusí zdát úplně jasné.

Když to není ono...

Někteří žáci si vyberou povolání poměrně snadno. Může se však stát, že ne právě šťastně. Nestačí třeba jejich studijní výsledky nebo jim chybějí určité vlohy. V tom případě by měli rodiče získat co nejvíce informací o vysněném povolání, posoudit je a třeba i navrhnout jiné studium. Pokud zájem dítěte o vybraný obor trvá, měli by mu ještě dát šanci, ale zároveň svého potomka upozornit na důsledky takového rozhodnutí. Vždy je také dobré mít v záloze náhradní volbu.

***

Nejen zájmy žáka, ale i jeho vlohy a studijní schopnosti hrají důležitou roli při výběru

Kontaktujte nás

Vážení čtenáři, své náměty z oblasti vzdělávání zasílejte na e-mail: katerina.savicova@mfdnes.cz nebo na adresu:

Příloha Vzdělávání,

Andel Media Centrum,

Karla Engliše 519/11,

150 00 Praha 5

Kde hledat informace

http://www.skolaonline.cz

http://www.occupationsguide.cz

http://studium.idnes.cz

O autorovi| text MARTINA VAMPULOVÁ, Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Platila peníze do fondů, přitom se zadlužovala. Pozor na špatné poradce

Paní Eva se dostala do dluhů. Nejenom kvůli několika zbytečným výdajům, ale především proto, že ji finanční poradkyně podvedla. Navedla ji k nevýhodné...  celý článek

Ilustrační snímek
Priority v úsporách: do čeho se vyplatí investovat, abyste ušetřili

Ne vždy platí, že čím víc peněz nalijete do úsporných opatření, tím víc klesne hladina plateb za energie. Někdy vyprázdníte účet až na dno a stejně z toho nic...  celý článek

Ilustrační snímek
Štědré státní benefity nečerpá naplno zatím moc lidí, ztrácejí tisíce

Penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření a životní pojištění podporuje stát různými výhodami. Které to jsou a jak vydělat co nejvíce, vysvětluje Lukáš...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.