Na poslední chvíli vás ještě může zachránit expresní platba - za tu si však budete muset dost připlatit

Na poslední chvíli vás ještě může zachránit expresní platba - za tu si však budete muset dost připlatit

Pozdě odeslané peníze vám mohou způsobit problémy. Hlídejte si čas

  • 12
Pokud potřebujete, aby peníze dorazily na určený účet včas do stanoveného termínu, měli byste vědět, do kdy nejpozději je odeslat. Pouhý okamžik zpoždění totiž dokáže zadělat na pořádné problémy.

Někdy se stane, že prostě včas zapomenete zaplatit něco, co už mělo být dávno uhrazeno. Daně, platby na zdravotní a sociální pojištění nebo třeba jednorázový vklad na stavební spoření na konci kalendářního roku. Penále a dohady s úřady či ztráta nároku na státní podporu za celý předchozí rok, to jsou jen některé z nejpříjemností, které pozdní podání pokynu k převodu s sebou může přinést. Pokud nechcete peníze posílat příliš brzy a naopak si raději počkáte do poslední chvíle, dobře si ohlídejte čas.

Zákon stanoví lhůty pro převody v tuzemsku, ale i pro platby do zahraničí
Závazným pro všechny peněžní instituce (banky, spořitelny, finanční i úvěrová družstva) je tzv. zákon o platebním styku. Zcela pochopitelně přitom rozlišuje, zda se jedná o převod mezi institucemi v téže zemi nebo zda jde o převod přeshraniční.

Jedná-li se o dvě různé instituce v České republice, pak má banka plátce povinnost předat veškeré podklady k účtování bance příjemce nejpozději následující bankovní pracovní den po dni účinnosti příkazu k převodu. Takže například peníze odeslané v pondělí dorazí do banky příjemce nejpozději v úterý. Banka příjemce pak připíše peníze na jeho účet buď ještě tentýž den, tj. v úterý, nebo ve středu (dle litery zákona nejpozději následující bankovní pracovní den po dni, kdy byla částka připsána na účet banky).

Převádíte-li peníze v rámci jedné banky, jsou příjemci k dispozici v den, kdy nastala účinnost příkazu k převodu, případně následující bankovní pracovní den (tak je tomu v případě, že den účinnosti příkazu připadl na den volna). Účtování by teoreticky mělo probíhat v takřka reálném čase.

U přeshraničních plateb je převádějící instituce (banka plátce) povinna zajistit připsání částky ve prospěch účtu banky příjemce do pěti bankovních pracovních dnů ode dne účinnosti příkazu k převodu, pokud nebylo dohodnuto jinak.

  Bezhotovostní platební styk  = převod peněz plátce na účet příjemce platby, jeho provádění je vyhrazeno pouze peněžním institucím (bankám).
- převod peněz v rámci banky – banka převod provede ve svém vlastním zúčtovacím centru
- převod mezi účty různých bank – banka plátce musí použít pro převod „mezibankovní zúčtovací centrum“ (systém CERTIS České národní banky)

Realita odpovídá legislativě, jen počítejte s denní uzávěrkou
Každá banka, aby mohla vyhovět příslušným právním předpisům, si stanoví svou vlastní dobu, kdy jednoduše celý den pro odesílání transakcí „uzavře“. V případě, že do příslušné hodiny svůj příkaz v bance podáte, bude zpracován prakticky ihned. Nestihnete-li to, pak se vše zdrží o další den.

Jednodušší situaci má v tomto ohledu klient, který k převodu využije elektronického bankovnictví. Ten je totiž o datu zúčtování zpravidla bankou okamžitě informován.

Pořádně zamíchat kartami s termíny může ovšem i tzv. sběrný box (sběrné místo pro platební příkazy, obvykle v podobě schránky, která slouží jako alternativa k elektronickému bankovnictví či osobnímu jednání u přepážky), pokud jej banka na svých pobočkách nabízí. Obvykle jsou totiž tyto schránky vybírány v určitých intervalech, a tak je o to víc třeba dbát na včasnost předání příkazu bance. 

Přehled uzávěrek bank, které zaručují zpracování příkazu v den podání

Banka Elektronicky Přepážka Sběrný box
BAWAG Bank 16,00 12,00 x
Citibank 18,00 dle pob. x
ČS 20,00 dle pob. 12,00
ČSOB 18,00 dle pob. dle pob.*
eBanka 23,59 dle pob. x
GE 17,00 17,00 x
HVB 18,00 12,00 x
KB 20,30 13,00 dle pob.*
PS 18,00 dle pob.** x
Raiffeisenbank 18,00 15,00 dle pob.*
Volksbank 17,00 15,00 15,00
ŽB 18,00 dle pob. x

Pozn.:
* pouze se splatností nejdříve následujícího dne
** realizace převodu se prodlužuje o 2-3 dny

Záchranná brzda - expresní platba
Nemáte-li již skutečně čas a na včasném převodu vám opravdu záleží, zbývá už jen poslední možnost – expresní (urgentní) platby. Expresní platba je zpracována přednostně, zkrátí dobu převodu o jeden den. Ovšem to platí pouze v případě, že ji stihnete zařídit v dopoledních hodinách. Za tuto službu si však budete muset také něco připlatit (poplatek se nejčastěji pohybuje okolo částky 200 Kč).