Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na podprůměrný internetbanking

aktualizováno 
Nejen desítka největších bank je schopna svým klientům nabídnout internetové bankovnictví. Nedávno přišla s touto službou také Volksbank. Jaká je? Může se vůbec vyrovnat léta existujícím konkurenčním produktům?

Již čtyři měsíce můžete nalézt v nabídce Volksbank internetbanking, což je služba, která se stává stále více oblíbenou. Proč? Především díky své přehlednosti, bezpečnosti a současně jednoduchosti. Zatímco u desítky největších bank jsme si na tuto službu již zvykli a nyní jen sledujeme, jak se jednotlivým bankám daří ji vylepšit (zvyšování bezpečnostních prvků, rozšiřování palety služeb v rámci internetbankingu, zkvalitňování nápovědy apod.), v případě ostatních – menších bank se setkáváme pouze s prvními vlaštovkami.

Jaké služby nabízí Volksbank v rámci internetového bankovnictví? Pokud si je zřídíte, musíte se smířit s tím, že vám umožní provádět jen ty nejzákladnější operace. Tradičně jde o tuzemské a zahraniční platební příkazy, příkazy k inkasu, kompletní obsluhu termínovaných vkladů a sledování historie účtu včetně sledování zůstatků.

Co není možné přes internet provádět, to jsou trvalé příkazy a SIPO. Není možné sledovat ani úvěrové účty. Ani zjednodušení v podobě šablon pro platební příkazy nebo například pojmenování jednotlivých účtů pro věští přehlednost bohužel není možné. V blízké budoucnosti lze očekávat maximálně výpisy k termínovaným a úvěrovým účtům.

Zabezpečení funguje na tradičním principu certifikátu. Znamená to, že je potřeba si stáhnout a nainstalovat speciální program (plug-in). Poté získáme z www stránky tzv. inicializační dopis, který je třeba vyplnit a donést na pobočku Volksbank. Na základě něj s námi banka uzavře smlouvu o elektronické komunikaci. Aktivace služby je pak provedena do tří pracovních dnů. Certifikát (nebo chcete-li klíč), který jsme si nainstalovali, nám pak slouží jednak ve chvíli přihlašování se do internetbankingu (zadáváme spolu s heslem) a jednak při podpisu každé transakce (opět s heslem).

Opravdu internetbanking?

Hledáte podrobné informace o internetovém bankovnictví? Pak neváhejte a navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

Když už jsme narazili na postup zřízení služby, musíme upozornit na to, že nejde o skutečný internetbanking, ačkoli Volksbank tak Volksbank tuto službu oficiálně pojmenovala. Jedním z rysů této internetbankingu je totiž možnost využít k ovládání bankovního účtu jakýkoli počítač (pochopitelně dostatečně softwarově a hardwarově způsobilý), který je připojen k běžnému internetovému rozhraní. Pokud se najednou rozhodnete, že chcete provádět operace na svém účtu pomocí jiného počítače, než do kterého jste si právě nainstalovali potřebný program a na základě něj uzavřeli s bankou smlouvu, budete muset celou proceduru provést i na tom dalším počítači.

Ani fakt, že nebudete platit vícenásobný poplatek za vedení služby nic nemění na tom, že se jedná spíše o homebanking. Přes to však může být „Internetbanking Volksbank CZ“ pro její klienty zajímavý.

Je alespoň levnější než konkurence? 

K tomu, abychom si co možná nejlépe představili, na kolik nás přijde Internetbanking Volksbank v porovnání s konkurencí, jsme pro vás připravili následující příklad, který vyplývá jednak z možností zmíněné služby a jednak z potřeb průměrně aktivního klienta.

Budeme proto uvažovat, že v jednom roce zaplatíme:

  • 12 x do roka za vedení běžného účtu
  • 12 x do roka za vedení internetového bankovnictví
  • 12 x za výpis zaslaný každý měsíc poštou
  • za 36 platebních příkazů v rámci banky (přes internet)
  • za 120 platebních příkazů do jiné banky (opět přes internet)

Následující tabulka vám nastíní cenové rozdíly mezi vybranými bankami. Určitě vám neunikne, že mohou být opravdu značné. Navíc, ani kdybychom do výčtu přidali další banky (do výpočtů jsme zahrnuli pouze vzorek bank, které internetbanking nabízí), Volksbank rozhodně nebude patřit mezi ty nejlevnější.

Roční náklady na účet

Volksbank

Živnostenská banka

Česká spořitelna

KB

Běžný účet

Běžný účet

Sporožirový účet

Ideal Konto

1 208,40 Kč

480 Kč

852 Kč

1 920 Kč

Zdroj: výpočty Fincentra

Pokud se chcete sami přesvědčit, kolik za co u jednotlivých bank zaplatíte, další tabulka vám otevře oči.

Poplatky spojené s internetovým bankovnictvím s vazbou na konkrétní typy účtů

Služba

Volksbank

Živnostenská banka

KB

Česká spořitelna

Běžný účet

Běžný účet

Ideal Konto

Sporožirový účet*

Vedení běž. účtu

16,70 Kč

0 Kč

15 Kč

0 Kč

Vedení int. bank.

30 Kč

0 Kč

49 Kč

15 Kč

Převod v rámci banky

3 Kč

0 Kč

1,90 Kč

2 Kč

Převod do jiné banky

3 Kč

3 Kč

3,90 Kč

4 Kč

Výpis měs. poštou

15 Kč

10 Kč

0 Kč

10 Kč

*k účtu vedena služba Servis24

Zdroj: banky

Podprůměrná služba

Co z toho plyne? Podle všeho to vypadá, že „Internetbanking Volksbank CZ“ rozhodně nepatří ke špičce ve svém oboru. Nejen, že nabízí minimum služeb a funkcí, ale navíc ani nepatří k nejlevnějším. Zásadní problém také vyplývá z nemožnosti volně obsluhovat účet z libovolného počítače, což konkurence běžně nabízí. Internetbanking nebo spíše homebanking Volksbank může prakticky nadchnout jedině věrné klienty této banky. 

Jak jste spokojeni s internetovým bankovnictvím vaší banky? Našli jste v něm nějaké vážné nedostatky? Těšíme se na vaše názory a postřehy.

 

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým, nízkonákladovým bankám se podařilo získat...  celý článek

Ilustrační snímek
Podívejte se, jak se změnily platební karty

Platební karty se staly nedílnou součástí našeho života. S příchodem těch bezkontaktních se Češi v jejich používání dokonce dostali na evropskou špičku....  celý článek

Martin Mašát
KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte pocit, že vás banky okrádají a neplatí...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.