Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pozor, podílové fondy umějí lhát, aby vás přilákaly

Podílové fondy jsou jednou z nejoblíbenějších forem investování a dá se říct, že i jednou z nejvýhodnějších, především pro nezkušené investory. Mají však své slabiny a "mouchy", které mohou některým klientům investici doslova znechutit.
peníze, investice, dluh

peníze, investice, dluh

Největší slabinou fondů je zejména jejich netransparentnost, která nedovoluje běžným investorům kontrolovat a ovlivňovat složení portfolia. Základním principem existence podílových fondů je sice právě profesionální správa prostředků, o které se investor nemusí sám starat, má to však i druhou stránku. Portfolio manažerům a investičním společnostem dává právě tato netransparentnost možnost využívat některé praktiky, které by investoři příliš neocenili.

Asi největším neduhem podílových fondů je velmi často jejich nepříliš jasná struktura portfolia. Běžný investor nemá možnost se dostat k aktuálním údajům o složení portfolia podílového fondu nebo o jednotlivých cenných papírech. Jediným informačním zdrojem, který je investorům běžně poskytován, jsou pravidelné čtvrtletní infolisty nebo výroční a pololetní zprávy. Jinak se investor detailnější informace dozví jen těžko.

Jednou z nejčastějších "leváren“ od podílových fondů je nedodržování investičního stylu. Portfolio manažeři se tak snaží vylepšovat obraz o svém fondu tím, že investují do jiných cenných papírů, než by podle statutu měli. Nezřídka se pak stává, že ačkoli má fond povinnost podle prospektu investovat do hodnotových akcií, upřednostňuje tituly růstové apod. Samotný tento fakt sice nevypovídá nic o tom, jestli fond investuje dobře, nebo špatně, ale v případě, že manažer přecení své schopnosti a příliš se vychýlí od deklarovaného stylu podílového fondu, mohou být investoři po čase velmi nepříjemně překvapeni.

Často se můžeme setkat se špatným označením, resp. pojmenováním fondů. Místo neutrálního zaměření smíšeného fondu může být jeho portfolio velmi dynamické, nebo naopak příliš konzervativní. Například fond J & T Opportunity CZK se řadí mezi smíšené fondy, ale jeho portfolio je velmi flexibilní. Momentálně má zainvestováno do akcií bezmála 80 % všech prostředků (z toho 36 % v českých akciích), což je běžné u rizikových akciových fondů. Opatrní investoři pak nemusí dobře snášet případné vyšší než očekávané výkyvy a dynamičtí investoři zase mohou být zklamáni nevýraznými výnosy daného fondu. V lepším případě se pak investoři dozvědí o tom, že název fondu a jeho skutečné zaměření se neshodují, až tehdy, když dojde k přejmenování fondu nebo sloučení s jiným fondem.

Dalším nepříjemným jevem, který může investory velmi lehce zmást, je, že fondy, které by měly mít různou strategii nebo zaměření, mají velmi podobné složení portfolia. To je nejčastěji problém u fondů jedné společnosti, například ve skupině profilových fondů. Investiční společnost sice klientům prezentuje tyto fondy jako různé produkty, které je dobré mít v portfoliu kvůli diverzifikaci pohromadě, ale ve skutečnosti se jejich portfolia moc neliší (nejvýznamnější pozice v některých cenných papírech jsou úplně stejné). Klient pak žije v domnění, že vykonal dostatečnou diverzifikaci, ale opak může být pravdou. Výraznější ztráta několika titulů pak může vést ke zbytečným ztrátám celého portfolia fondů. 

Kosmetické úpravy vylepšují image fondu
Jednou z praktik, která může mít na investice podílníků velmi neblahý vliv, je vylepšování výkonnosti fondů v očích klientů, tzv. windows dressing. Ten spočívá v tom, že portfolio manager těsně před zveřejněním pravidelných zpráv o fungování fondu (na konci čtvrtletí nebo konci roku) nakupuje cenné papíry, které splňují podmínky strategie fondu nebo aby zakryly případné chyby portfolio manažera. Běžně tak ke konci čtvrtletí dochází k tomu, že do fondu jsou nakupovány tituly, kterým se v poslední době velmi daří, a naopak se prodávají ty, které celkovému obrazu fondu škodí, jsou ve ztrátě apod. Portfolio manažeři konzervativních fondů se pak mohou zbavovat určitého množství rizikových cenných papírů, které v portfoliu nemají co dělat, ale kvůli zvyšování výkonnosti a vylepšení obrazu fondu v očích investora tam jsou.

Podobným nešvarem je také tzv. portfolio pumping, což je umělé vylepšování výkonnosti cenných papírů v portfoliu. Správci velkých fondů (většinou těch, které nechtějí přijít o pověst nejvýkonnějšího fondu, nebo naopak těch, které jsou na tom výkonnostně špatně) tak mohou uměle navyšovat poptávku po určitých titulech, kterým se v poslední době nedařilo, a zvyšovat tak jejich cenu. To, že se tím zlepší celková výkonnost fondu, je evidentní. 

Obě metody mají negativní vliv na investory jednak kvůli tomu, že jejich účinek je krátkodobý (zejména u portfolio pumpingu, kdy cena daných cenných papírů po čase opět klesne na původní hranici), a také kvůli tomu, že zbytečně navyšují náklady fondu. Ty se pak na celkové výkonnosti podílového fondu v konečném důsledku odrazí negativně.

Regulatorní orgány se samozřejmě snaží všechny podobné praktiky co nejvíce omezovat, jejich úplné odstranění je však spíše zbožným přáním než realitou. V každém případě je i na investorovi, aby si před investicí do fondu zjistil co možná nejvíce informací a dat i z minulého fungování podílového fondu a nekupoval zajíce v pytli.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...