Spočítat si na korunu přesně, kolik bude výběr v zahraničí z bankomatu stát, je téměř nemožné. Ilustrační foto.

Spočítat si na korunu přesně, kolik bude výběr v zahraničí z bankomatu stát, je téměř nemožné. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pozor, u kterého bankomatu v cizině vybíráte. Můžete tratit pár set korun

  • 52
Kam v zahraničí pro nejlevnější eura? Pokud vám na dovolené dojde hotovost, hledejte bankomaty, které nesou logo bankovní skupiny, do níž náleží váš tuzemský peněžní ústav.

Majetkově provázané banky si totiž často vzájemně účtují nižší poplatky při výběrech z bankomatů než vzájemně "cizí" banky. V zahraničí na tom mohou vydělat hlavně klienti České spořitelny, UniCredit Bank a částečně také ČSOB a Poštovní spořitelny.

Kurzy mohou být "dražší" než poplatky
Česká spořitelna nabízí výhodnější výběry v rámci skupiny Erste Group v sedmi zemích, UniCredit Bank, která vznikla spojením HVB Bank a Živnobanky, dokonce v sedmadvaceti zemích.

ČSOB a Poštovní spořitelna účtují nižší poplatky u svých bankomatů na Slovensku. Naproti tomu Komerční banka zatím o zvýhodnění v rámci skupiny Société Générale neuvažuje.

"Takové služby by využila pouze malá část našich klientů, například na dovolené," říká tisková mluvčí Zuzana Čepelková.

Poměřovat výhodnost výběrů pouze přes výši poplatků u jednotlivých bank může být však zavádějící. Stejně důležitý je totiž kurz, kterým banky koruny z vašeho účtu na vybíraná eura přepočtou.

. Infografika

Kdo má nejvýhodnější výběry z bankomatů v cizině

Všechny používají kurz, za který devizy prodávají. Ten se však u jednotlivých peněžních ústavů o desetinky liší, což se při větších vybíraných částkách může klientům ve výsledku prodražit o desítky až stovky korun.

Z výpočtů MF DNES, které provedla se včerejšími kurzy a platným sazebníkem bank, vyplývá, že například mBank, která u svého účtu mKonto nestrhává poplatek za výběr v zahraničí, trumfla ve výhodnosti Česká spořitelna.

Klient spořitelny by však musel vybírat peníze u některého z bankomatů skupiny Erste. Pokud by se vydal k cizímu přístroji, zaplatil by za sto eur o téměř 110 korun víc než klient mBanky.

Spočítat si na korunu přesně, kolik bude výběr v zahraničí z bankomatu stát, je téměř nemožné. Banky totiž mění kurzy i několikrát denně a navíc částku, kterou klient vybere nebo zaplatí v zahraničí platební kartou, přepočtou až v den zúčtování transakce.

Mezi zúčtováním výběru a jeho skutečným provedením tak může být třeba dvoudenní rozdíl. Zástupci Citibank také upozorňují, že používají různé kurzy pro různě významné zákazníky a rozlišují, zda je platba provedena debetní či kreditní kartou.

,