Práce doma: Člověk si řídí vlastní čas

Někteří lidé chodí ráno do práce jen přes chodbu svého bytu. Nebo mají počítač přímo v ložnici a usedají za něj kolikrát ještě v pyžamu. Jsou pány svého času a mnozí jim to závidí.

Stále přibývá těch, kteří se pustili na samostatnou dráhu a místem zaměstnání se jim stal vlastní domov. Nemusí se ráno oblékat, dobíhat tramvaj a ztrácet čas. Jsou ušetřeni výhrůžného pohledu šéfa, když se chvíli zdrží u oběda. Pracovní dobu si rozvrhnou podle potřeby, když v poledne svítí slunce, mohou si na hodinku vyrazit třeba na běžky a k večeru si to napracovat.

Podle průzkumů společnosti Online Business System z Brna, která práci doma zprostředkovává, jsou lidé v domácím prostředí spokojenější, protože sami rozhodují o svém pracovním rytmu i o náplni práce. Pro některé lidi to není dobrá volba - aby podávali výkony, musí za sebou cítit šéfa. Výhodné i pro zaměstnavatele Práce z domova začíná být jedním z benefitů, které firmy svým zaměstnancům poskytují. Má to výhody pro obě strany. „Nabídli jsme naší účetní, která musela odejít na předčasnou mateřskou dovolenou, možnost pracovat doma. Bylo nutné jí zajistit domácí připojení na internet a dát k dispozici mobil pro vyřizování služebních hovorů,“ popisuje ředitel poradenské společnosti Openn Mirek Daněk. „A jsme spokojeni všichni.“ Rozvrh podle potřeby Na svou domácí kancelář nedá dopustit jedenačtyřicetiletá Hana Pešková: „Na práci se mohu soustředit a pracuji podle toho, kdy mne klient potřebuje, třeba v pozdních večerních hodinách. Jedinou nevýhodou je určitá izolovanost, ale mívám pracovní schůzky mimo domov, takže se dostanu mezi lidi.

Podle psychologa práce Vladimíra Täubnera je třeba mít pro práci doma podmínky: „Důležité je nejen pracovní místo, ale i osobnostní předpoklady - schopnost zorganizovat si práci, umět se soustředit a stanovit si priority. Ten, kdo pracuje doma, musí mít pevnou vůli, aby si dokázal odříci zajímavý televizní program nebo návštěvu přátel a byl schopen dokončit úkol.“ Nevýhodou osamocenost

Jinak na tom asi budou lidé, kteří během pracovní doby doma nemají šanci komunikovat. Vykonávají většinou různé manuální činnosti a jediným společníkem jim často bývá jen rozhlas a televize. „Zhruba rok jsem doma paspartovala a oblepovala obrázky pro jednu firmu. Úplně jsem ztratila kontakt se společností,“ říká devětačtyřicetiletá Ivana Boháčková. „Televizní seriály už jsem nemohla ani vidět, ubíjelo mě to. Raději jsem se po čase vrátila za pult, hlavně mezi lidi.“ Společenští lidé by si měli vybírat práci třeba jako prodejci kosmetiky či reprezentanti firem.

Někdy chybí motivace Ne zrovna dobrou zkušenost se spolupracovníky v domácnosti má Jaroslava Škoudlilová z distribuční firmy. „Zjistili jsme, že když s nimi mluvíme jen po telefonu a porady děláme prostřednictvím internetu, lidé časem ztrácejí motivaci. Jako by jim chyběl dohled nad tím, co dělají. Musíme prodejce motivovat společnými schůzkami a poradami. Osobními kontakty a občasnými dvoudenními semináři se výkonnost zlepší,“ poznamenala Škoudlilová. Práce doma musí mít systém Pokud patříte k těm, kteří dávají přednost práci doma, je důležité nepřijít o kontakt s lidmi. Psycholožka Jana Mynářová radí: „Také mějte časový rozvrh a dodržujete jej. Jinak budete mít pocit, že stále pracujete, ale vlastně nepracujete. Neustálé odbíhání od stolu například ke sporáku nebo k pračce způsobí, že úkoly dokončíte třeba až pozdě večer.“ Je důležité mít doma pracovní kout oddělený, aby se ve zbytku bytu dalo relaxovat a odpoutat od práce.

Psycholog Vladimír Täubner k tomu dodává, že je potřeba počítat s tím,že se práce vloudí do soukromí. Ti, kdo pracují doma se musí umět dohodnout s ostatními členy domácnosti, kdy má přednost jeho práce a kdy rodina.

Jaký výnos můžete čekat od jednotlivých typů investic? Jak vyděláte milion za pět, deset, či patnáct let? Poradíme vám v našem aktuálním tématu.

,