Práce: Jak se zbavit závislosti

  • 2
Workholismus bývá často považován za ušlechtilou závislost. Vymanit se z ní je však stejně složité jako zbavit se závislosti na alkoholu či drogách. Kdy hovořit o závislosti?

Možná to znáte z vlastní rodiny. Zatímco se žena stará o dvě malé děti, domácnost a dům se zahradou, její manžel pracuje. Ráno odchází do práce velmi brzy, domů přichází až kolem deváté večer a po večeři opět usedá ke svému počítači. Víkendy jsou velmi podobné - zase pracovní, i když si občas udělá čas i na své děti a manželku. Žena si stále častěji pokládá otázku: Je manžel workoholik, nebo chce jen dobře zabezpečit rodinu?

Kdy hovořit o závislosti?

„O závislosti na práci - tedy workoholismu - se dá hovořit tehdy, když se práce stává v životě jednoznačně dominantním tématem,“ říká pražský psychiatr a psychoterapeut Tomáš Rektor. Workoholikem je člověk, jemuž práce likviduje zájmy a koníčky, často také sociální a partnerský život. Zabírá mu nejen pracovní, ale i mimopracovní čas a stává se nejčastější myšlenkou i nejběžnějším konverzačním tématem.

Podle brněnské psycholožky Jany Mynářové se jakákoli závislost snadněji vyvine u lidí, kteří k tomu mají předpoklady. „Pokud má člověk takovýto základ, ostatní vlivy hrají podpůrnou roli. Může to být příležitost vyniknout v nějakém oboru, snaha vytvořit si nezávislou pozici budováním vlastní firmy a podobně,“ říká.

Na rozdíl od intenzivně pracujícího člověka, který umí trávit svůj čas i jinak než prací, si workoholik i ve svém volném čase najde další práci. „Využívá práce k zaplnění volného času, takže pokud se baví, bude se nejspíš věnovat něčemu, co jeho čas intenzivně zaplní. Tedy rychlým či silovým sportům, večírkům a podobně,“ popisuje rozdíly Tomáš Rektor.

Jaké jsou příčiny

Otázkou zůstává, proč člověk potřebuje tak důkladně zaplnit svůj čas. Někdy tímto způsobem může podle Tomáše Rektora přebíjet problematické manželství, někdy vnitřní nejistotu. Závislost na práci se často pojí i s dalšími problémy, jako jsou poruchy nálady nebo deprese. Často bývá příčina i v původní rodině, ve které rodiče kladli vysoký důraz na výkon svých dětí i sebe sama.

„Setkávám se s lidmi, kteří žili relativně spokojený život a dočasně museli pracovat čtrnáct a více hodin. Po čase jim práce vzala vztahy, koníčky, všechno. Aoni i nadále ve vysokém pracovním tempu setrvávají, protože už nic jiného nemají,“ popisuje psychiatr typický vývoj v životě workoholika. „Svou roli může zpočátku hrát i fakt, že je práce zajímavě ohodnocena,“ doplňuje Mynářová. Takto postižený člověk má strach z nudy, bojí se, že jej ostatní obviní z nicnedělání či pohodlnosti.

„Zaujetí pro práci a neustálý stres mě velmi vyčerpávaly, byl jsem náladový, podrážděný a často nepříjemný na své okolí,“ prozrazuje podnikatel Josef Kratochvíl, který ví své o závislosti na práci. U těchto lijobdnes. dí se někdy také střídají dvě období: to, kdy pracují na sto i více procent, a týdny, v nichž se cítí vyčerpaně a nejsou schopni jakéhokoli výkonu. Říká se, že workoholismus na rozdíl od jiných závislostí má tu výhodu, že člověk aspoň něco vytváří, proto může být workoholik firmě prospěšný. „Ale pouze do fáze vyhoření, kdy se člověk stává vnitřně prázdný a pracuje pouze ze setrvačnosti. Takový druh závislosti ničí především workoholika i jeho blízké okolí,“ varuje Mynářová.

Kudy z toho ven

Závislost na práci, podobně jako jiné závislosti, lze léčit. Podmínkou je zájem a motivace postiženého člověka, čehož není jednoduché docílit. „Vhodné jsou různé druhy psychoterapie, plánování volného času či relaxační techniky,“ radí Rektor. Rodina a nejbližší okolí mohou člověku, který je závislý na práci, pomoci si jeho situaci uvědomit a také ji začít řešit.

Podstatné je, aby rodina stanovila jasné hranice a vysvětlila workoholikovi, že jeho přítomnost je pro všechny ostatní důležitější než nové auto či exotická dovolená. Partner člověka závislého na práci by si měl uvědomit, jak dalece je ochoten jeho nepřítomnost tolerovat. „Problém je třeba řešit citlivě. Necitlivý přístup zvyšuje napětí a může všechno jen zhoršit,“ upozorňuje Rektor a zároveň radí, že velmi účinným pomocníkem bývá párová nebo rodinná terapie. S ní může pomoci pouze odborník, a proto právě k němu by měly směřovat první kroky člověka, který se rozhodne své závislosti na práci zbavit, nebo jeho nejbližších.

Pro workoholika je práce smyslem života. Ani ve volném čase se neumí odpoutat od pracovních problémů.

7 rad - Jak nepropadnout práci

  • naučte se plánovat svůj pracovní program
  • udělejte si čas na odpočinek
  • neklaďte si nereálné cíle
  • nedávejte plané sliby
  • správně relaxujte
  • hledejte podporu v rodině
  • poraďte se s odborníkem

Jaký výnos můžete čekat od jednotlivých typů investic? Jak vyděláte milion za pět, deset, či patnáct let? Poradíme vám v našem aktuálním tématu.

 

,