Práce po žalobě

Zaměstnavatel mi dal výpověď. Nesouhlasil jsem s ní a podal na něho žalobu. U soudu jsem prohlásil, že s ním už nechci nic mít a na dalším zaměstnávání netrvám. Teď jsem si to však rozmyslel. Chtěl bych navíc od zaměstnavatele nejen náhradu za ušlou mzdu, kdy mi nepřiděloval práci, ale být u něho dál zaměstnán. Můj advokát tvrdí, že to nejde.

Z. Křísenský, Hradec Králové

Bohužel pro vás má pravdu. Prohlášení, že na dalším zaměstnávání již netrváte, jste učinil při soudním řízení. Písemná forma vašeho požadavku, nutná ke stvrzení této skutečnosti, je splněna ­ prohlášení je zaznamenáno v protokolu, který soud sepsal o jednání. Z toho plyne, že váš pracovní poměr končí v případě neplatné výpovědi dohodou ke dni, kdy uplynula výpovědní lhůta.

Jak se tedy příště zachovat? Pokud dá zaměstnavatel neplatnou výpověď nebo se zaměstnancem neplatně zrušil pracovní poměr, platí, že pracovní poměr trvá i nadále. Zaměstnavatel je pak povinen poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy. Ta mu přísluší ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání. A to až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru. Pokud rozvázal zaměstnavatel pracovní poměr neplatně a zaměstnanec nechce, aby ho dál zaměstnával, pracovní poměr skončí dohodou: buď uplynutím výpovědní doby v případě neplatné výpovědi anebo dnem, kdy měl pracovní poměr skončit na základě neplatného okamžitého zrušení. V těchto případech má zaměstnanec nárok pouze na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku po dobu výpovědní lhůty.