Práce v cizině: nepřeberná směs národů

Každý, kdo se chce v životě živit vědou, by měl vyrazit do světa na zkušenou, a to nejlépe do Spojených států, kde se v současnosti podle mnoha názorů provozuje nejlepší věda.

Atraktivní jsou zejména východní a západní pobřeží, mě lákala Kalifornie. Při hledání práce jsem měl štěstí, Američani si všimli výsledků mé vědecké práce, kterou jsem do té doby dělal v Česku a v Nizozemsku.

Vydal jsem se na Kalifornskou univerzitu v Riverside, což je město na hranici Sonorské pouště, vzdálené asi 100 kilometrů od Los Angeles. V laboratoři vedené ruským vědcem jsem se zabýval studiem parazitických prvoků. Pracoval jsem na pozici post-doktoranda, takže jsem se mohl věnovat velmi odborné práci a zároveň jsem měl velkou volnost v tom, co chci nebo nechci dělat. Spolupracovníci pocházeli ze zemí jako je Čína, Thajsko nebo Argentina, ale nechyběli ani Angličané či Francouzi. Rodilí Američané představovali snad jen třetinu studentů a zaměstnanců.

I když zkušenosti mohou být různé, obecně platí, že pracovní nasazení je v USA větší než v Evropě, a o vědě to platí „do puntíku“. Finanční ocenění tomu odpovídá; pobíral jsem průměrný plat jakéhokoliv post-doktoranda, ať měl americký, český nebo mongolský pas.

Za měsíc mě následovala manželka se sedmiletým synem. Sehnat ubytování za přijatelnou cenu nebylo vůbec těžké, jelikož v USA nabídka vždy převyšuje poptávku. A tak jsme si našli příjemné bydlení, jehož součástí byl bazén, horká lázeň nebo ping-pong. Těžší už bylo zařídit pro celou rodinu solidní zdravotní pojištění a nenechat se ošidit při nákupu ojetého auta, ale i to jsme nakonec jakžtakž zvládli.

Svačina z domova být nesměla

Zajímavý byl nástup syna do první třídy v místní státní škole. Soukromé školy jsou kvalitnější, ale velmi drahé. Při příjezdu do USA znal náš kluk pouze pár anglických slov, ale jelikož je celý kalifornský školský systém, zejména díky sousedství s Mexikem, připravený na děti, které neumějí anglicky, celkem to nevadilo. Brzy byl vtažen do školního dění a angličtina přišla sama od sebe. Trochu nám nevyhovovalo, že nebylo povoleno dávat dětem svačiny z domova a že obědy z našeho pohledu zrovna nepředstavovaly nejzdravější kuchyni.

Léky prý vše vyřeší

Po nějaké době se i manželce podařilo najít práci asistentky v ordinaci korejského lékaře. Naučila se zde nejen mnoho o asijské medicíně a kultuře, ale musela zvládnout i komunikaci se zdravotními pojišťovnami, které za jednotlivé úkony neplatí s takovou samozřejmostí jako v Česku. Naše zkušenost se zdravotním systémem byla celkově rozporuplná. Každý lékař se pacienta snaží přesvědčit, že mu vlastně nic není nebo že se jeho problémy vyřeší předepsáním prášků. Postup od praktického lékaře ke specialistovi není v USA vůbec snadný.

Avšak ve chvíli, kdy se vám podaří prorazit ke specializovanému ošetření, je špičkové a velmi profesionální.

Bez auta to nejde

Každou sobotu jsem alespoň část dne strávil v laboratoři, ale odpoledne jsme se vydávali autem do okolí. Bez auta je existence v Kalifornii prakticky nemožná, jelikož jsou města kvůli bydlení v rodinných domech velmi roztažená.

Městská hromadná doprava není příliš kvalitní a většinou je omezena jen na centrum města. Naopak pro automobilistu je Kalifornie rájem, a to díky výborným silnicím a značení a benzinovým pumpám s nonstop „fast foody“. V neposlední řadě, v porovnání s Českem, díky mnohem bezpečnější a ohleduplnější jízdě místních řidičů.

Zpět do Česka jsme se vrátili, protože jsem měl své závazky v laboratoři České akademie věd a na Jihočeské univerzitě. Každému, ale zejména mladému člověku, pobyt v Kalifornii určitě doporučuji.

Svižné tempo života, nádherná příroda a nepřeberná směs národů z ní dělá jedno z nejzajímavějších míst na světě. Můžete si ji oblíbit, což se stane většině lidí, nebo ji nenávidět, ale Kalifornie je příliš jedinečná, aby vás nějak neoslovila.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

 

,