Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chcete jít pracovat do zahraničí? Co nabízejí agentury

Jít na zkušenou do ciziny napadne jistě mnoho absolventů, kteří zatím nesehnali práci. Ale vydělat si nějaké peníze mohou i ostatní. Na otázky, co takový výjezd za prací obnáší, odpovídá Jaroslav Tykal z agentury Studyline.

Než vyrazíte za prací do zahraničí, prozkoumejte nabídky agentur a zeptejte se na zkušenosti lidí, kteří některý program absolvovali. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V devadesátých letech byly hodně populární au pair pobyty, kdy většinou dívky jezdily do ciziny hlídat děti. Funguje to ještě dnes?
Ano, nejzajímavější a aupairkami dlouhodobě nejlépe hodnocený je au pair pobyt v USA. Tam má totiž dívka na starost pouze děti. Zatímco například ve Velké Británii se musí postarat i o domácnost.

Může se hodit

Také hledáte novou a zajímavou práci? Vyberte si z naší nabídky brigád i stálých pracovních míst ve všech oborech na jobDNES.cz.

Kdo se může au pair programu zúčastnit a kolik to stojí?
U nás jsou to slečny od 18 do 26 let, které se dobře domluví anglicky, jsou ochotné ve Spojených státech strávit minimálně rok a mají alespoň 200 hodin praxe s dětmi. Tu je potřeba dokázat referencemi. Existují i agentury, kde se mohou na hlídání dětí přihlásit i chlapci, ale spíš v minimálním měřítku. Počáteční náklady, to znamená úhrada daného programu a základní pojištění, vás vyjdou přibližně na 10 tisíc korun. Zajištěnou máte zpáteční letenku, dopravu k rodině a také školení.

Program je dobré začít vyřizovat přibližně tři měsíce před předpokládaným odjezdem. Nejprve je potřeba absolvovat vstupní interview, na kterém zjistíme úroveň angličtiny a jestli splňuje všechny požadavky pro přijetí do programu, interview se koná v naší kanceláři v Praze, Brně, Plzni, nebo Liberci.

Kolik si taková „hlídačka“ vydělá?
Za rok je to necelých 11 tisíc dolarů, což je v přepočtu více než 19 tisíc korun měsíčně. Výdělek dostávají formou kapesného, daně se z agenturního programu neodvádějí. Hlavní náklady, jako je doprava, strava a ubytování, hradí rodina, takže je většina dívek schopných si i dost peněz ušetřit.

Jaké další programy v USA existují?
Klasikou je program Work and Travel, který je pouze pro studenty vysokých a vyšších odborných škol. Účastníci mohou pracovat tři až čtyři měsíce a poté cestovat po dobu nejdéle 30 dnů. Je to však v období jejich letních prázdnin, čili v období mezi 1. červnem a 15. říjnem.

Takový program vyřídíte pouze přes agentury, které spolupracují s takzvanými US sponzory, tedy organizacemi, které mohou tento typ programu organizovat. Pracovní nabídky můžete hledat na Job Fairu, nebo si vybrat z nabídky agentury. Je dobré si práci najít do konce roku, čím později zájemce začne program vyřizovat, z tím užší nabídky zaměstnání poté vybírá.

A práce je v takovém případě jaká?
Účastníci programu získají J-1 vízum, na jehož základě mohou v USA vykonávat prakticky jakékoli zaměstnání. Většina nabízených zaměstnání je v oblasti služeb (hotely, restaurace, obchodní domy, kancelářské práce, provizní prodej, národní a zábavní parky, rekreační oblasti atd.).

Výdělek se pohybuje od osmi do deseti dolarů na hodinu hrubého. Ubytování zajistí nebo poradí zaměstnavatel, ale hradí si ho účastník programu sám.

A co když jsem starší, nebo nechci hlídat děti. Jaké mám možnosti?
Mezi nejpopulárnější programy, určenými všem s věkem do 35 let, jsou programy v Kanadě a na Novém Zélandu. Jsou to země, se kterými má Česká republika zavedena takzvaná Working Holiday Visa, čili víza, která umožňují mladým Čechům v dané zemi žít, pracovat a cestovat. Programy se otevírají pro Kanadu vždy začátkem ledna a pro Nový Zéland začátkem března. Protože je počet víz omezený (pro Kanadu na tisíc a Nový Zéland na 1 200), je nutné sledovat weby imigračních úřadů obou zemí, abyste zahájení a otevření programu pro daný rok nepropásli. Přihlásit se do pracovního programu pak můžete s již vyřízeným vízem později.

Existují také nějaké pracovní nabídky, kde se zároveň učím jazyk? 
Zajímavou kombinaci studia jazyka s prací nabízí Austrálie. Mezi hlavní důvody, proč sem jezdí mnoho mladých, patří kvalitní vzdělávací systém s kvalifikacemi uznávanými po celém světě, víza s pracovním povolením a široká pracovní nabídka. Pracovat můžete na nejrůznějších pozicích, nejčastěji v pohostinství, ale i v supermarketu nebo zdravotnictví. Výdělky jsou v průměru 20 australských dolarů za hodinu, tedy téměř dvojnásobné ve srovnání se Spojenými státy. Přestože je to daleko, zavítá sem ročně asi 500 Čechů.

Studijní pracovní pobyty v Austrálii mají tu výhodu, že nejsou věkově omezené. Pobyt doporučujeme začít vyřizovat nejpozději tři měsíce před plánovaným odjezdem.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...