Práce v průběhu těhotenství

  • 1
Nedávno jsem s radostí zjistila, že jsem těhotná. Pracuji však jako skladnice, a tak jsem nucena zvedat v zaměstnání těžké věci. Mám právo požádat svého nadřízeného o úlevy? Na co všechno mám nárok?

Všechny ženy mají podle zákoníku práce právo na to, aby zaměstnavatel dbal na dodržování zvláštních pracovních podmínek. Ty se odvíjejí především od toho, že žena nemůže být bez nepříznivých důsledků na své zdraví a zdravý vývoj svých dětí zaměstnávána všemi pracemi, které konají muži. Zákoník práce však rozlišuje mezi ženami, které nejsou matkami nebo které jsou matkami již odrostlých dětí, ženami těhotnými a ženami-matkami malých dětí.

Pro ochranu zdraví žen proto zákoník práce a prováděcí vyhláška stanoví výčet prací, které jsou ženám zakázány. Některé jsou bez výjimky zakázány všem, některé nesmějí konat pouze ženy těhotné.

Těhotné ženy mají zakázánu například práci s některými druhy chemikálií, práci v hlučném prostředí, práci se zvýšeným rizikem úrazu, ve strnulých polohách, s rukama nad hlavou a podobě. Mimo jiné jsou těhotným ženám zakázány i některé práce při zvedání a přenášení břemen. Neexistuje však jednoduchá poučka, že žena nesmí zvedat břemeno těžší, než je určitý počet kilogramů. Vyhláška poměrně komplikovaně stanoví pravidlo pro výpočet, kolik kilogramů a na jakou vzdálenost může těhotná žena přenášet, v jakém maximálně přípustném pracovním tempu a kolik nejvíce smí za směnu celkem zvednout kilogramů.

Ženino těhotenství mohou však ohrožovat nejen práce, u kterých to zákonodárce předvídal, a proto je zahrnul do seznamu zakázaných prací, ale i jiné práce (například činnosti způsobující stres, zvedání lehčích břemen, než stanoví vyhláška, cestování a podobně).

Uzná-li váš ošetřující lékař, že práce, kterou vykonáváte, ohrožuje vaše těhotenství (například proto, že jste v minulosti potratila, že máte jiné zdravotní obtíže a podobně), pak nesmíte vykonávat ani práci jinak těhotným ženám povolenou. Od lékaře však musíte mít písemné potvrzení, že taková práce ohrožuje vaše těhotenství.

Vykonáváte-li práci, která je těhotným ženám přímo zakázána nebo která ohrožuje vaše těhotenství, pak je zaměstnavatel povinen vás převést na jinou, pro těhotné ženy i pro vás osobně s ohledem na váš zdravotní stav vhodnou práci. Pokud byste kvůli tomuto převedení dosahovala nižšího výdělku, máte nárok na takzvaný vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Tento příspěvek se poskytuje z nemocenského pojištění a slouží k tomu, aby vám byl dorovnán rozdíl mezi příjmem před převedením na jinou práci a po převedení na jinou práci.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

,