Podle odhadů MPSV se míra šedé ekonomiky v Česku odhaduje na zhruba 15 procent. Ilustrační snímek

Podle odhadů MPSV se míra šedé ekonomiky v Česku odhaduje na zhruba 15 procent. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pracovali načerno a přišli o sociální dávky. Firmám hrozí zrušení

  • 122
Kdo je v evidenci úřadu práce nebo bere sociální podporu a přitom si načerno vydělává, může mít potíže a o dávky přijít. Na vlastní kůži to nyní pocítilo téměř 400 Čechů. Při práci načerno je nachytala státní kontrola. Firmy dostaly za nelegální zaměstnance vysoké pokuty.

Od června probíhají nyní v Česku intenzivní kontroly zaměstnávání lidí načerno. Do akce je zapojeno celkem 128 skupin, které už provedly téměř 3 700 prověrek.

"Nelegální zaměstnávání odhalily kontrolní skupiny ve více než pěti stech případech. Ve 377 případech šlo o Čechy, ve 130 případech pak o cizince," říká Petr Sulek z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Načerno se pracuje v létě v restauracích

Kontroloři se nyní zaměřují zejména na restaurace ve větších městech a turistických destinacích, kde je přes léto zaměstnávání lidí načerno časté. "Ve 284 případech bylo zjištěno, že lidé pracují a zároveň jsou v evidenci na úřadu práce, kde pobírají podporu v nezaměstnanosti, nebo pobírají sociální dávky a stát za ně platí zdravotní pojištění," poznamenává Sulek.

Hříšníky čeká správní řízení ztráta sociálních dávek i podpory v nezaměstnanosti. Kontroly budou pokračovat i v následujících týdnech, kdy se specialisté zaměří i na další okruh zaměstnavatelů.

Firmy dostávají pokuty a hrozí jim zrušení

Za nelegální zaměstnávání lidí hrozí firmám vysoké pokuty a podle závažnosti případu jim může živnostenský úřad odebrat oprávnění k podnikání nebo dokonce uzavřít provozovnu. "Správní řízení již bylo zahájeno v 60 případech, kontrolované firmy dostaly pokutu v celkové výši 850 tisíc korun a v 38 případech byl informován příslušný živnostenský úřad, aby zahájil řízení o zrušení živnosti," přibližuje Petr Sulek.

Na co se kontroly zaměřují

  • na poskytování minimální a zaručené mzdy
  • na zjištění nelegální práce českých občanů a cizinců
  • zda cizinec vykonává práci na základě pracovněprávního vztahu nebo jiné smlouvy a zda ji vykonává v souladu s vydaným povolením nebo zelenou kartou
  • na kontrola evidence pracovní doby
  • na formu pracovněprávního vztahu, tedy existenci písemné smlouvy nebo dohody
    zdroj: MPSV

Kontroloři se zaměřují také na porušování zákoníku práce a pracovní vztahy i podmínky, za kterých nelegální zaměstnanci pracují. Závažné nedostatky zjistili v 1 130 případech. Nejčastěji šlo o situace, kdy firmy zaměstnávaly pracovníky za nižší mzdu, než předepisuje zákoník, neposkytovaly příplatek za noční práci a za práci v sobotu a nevedly ani evidenci pracovní doby.

"Oblastní inspektoráty práce zahájily se 138 zaměstnavateli správní řízení a za spáchané správní delikty jim uložily pokuty ve výši přes 4,5 milionu korun. V několika případech se po kontrolní akci zaměstnavatelé sami dostavili na okresní správu sociálního zabezpečení, aby k odvodům přihlásili sebe i své zaměstnance," dodává Sulek.

Podle odhadů MPSV se míra šedé ekonomiky v Česku odhaduje na zhruba 15 procent. Z šesti milionů obyvatel republiky v produktivním věku je to téměř jeden milion lidí. Ekonomiku to poškozuje hned dvakrát. Kromě zneužívání dávek nejsou řádně odváděny daně a zdravotní a sociální pojištění.