Pracovní cesta

Firma má pružnou pracovní dobu se začátkem od 6.30 do 8.00 a koncem od 15.00 do 16.30. Pro účel pracovní cesty je stanovena pevná pracovní doba od 7.00 do 15.30. Je to tak v pořádku? A když pracovník jede na pracovní cestu, přičemž vyzvedne na letišti zahraniční návštěvu a vozí ji po republice a přitom i pracuje - co je odpracovaná doba a co doba strávená na pracovní cestě?

Pružná pracovní doba se neuplatní v případě pracovní cesty zaměstnance. Má-li tak zaměstnanec stanovenou pružnou pracovní dobu, je třeba pro účely konání pracovní cesty opravdu stanovit "pevnou pracovní dobu".

K druhé části otázky: koná-li zaměstnanec pro zaměstnavatele i některé další činnosti (například vyzvedne na letišti zahraniční návštěvu a přepravuje ji po České republice), záleží na vzájemné dohodě zaměstnance a zaměstnavatele, zda tato činnost bude považována za výkon práce, či pouze za jakousi občanskou výpomoc.

Dle právní úpravy v zákoníku práce je ale zaměstnavatel oprávněn přidělovat zaměstnanci pouze práci, která odpovídá druhu práce vymezenému v pracovní smlouvě. Ostatní práce není zaměstnanec povinen vykonávat (s výjimkou převedení na jinou práci dle par. 37 zákoníku práce).

Penzijní připojištění ve víru změn.
Do starobní penze nejdříve v 60 letech. Více ZDE.

Přidělí-li tedy zaměstnavatel zaměstnanci výše uvedenou práci, bude to považováno jako výkon práce, případně jako práce přesčas, event. pracovní cesta. Přitom i doba strávená na cestě řešením obchodních záležitostí s obchodním partnerem může být posuzována jako výkon práce, odpovídají-li tyto práce druhu práce zaměstnance sjednanému v pracovní smlouvě.