Někteří lidé nemají jinou možnost než uzavřít pracovní smlouvu na dobu určitou. Ilustrační snímek

Někteří lidé nemají jinou možnost než uzavřít pracovní smlouvu na dobu určitou. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Práce na dobu určitou je v kurzu, pro zaměstnance je to problém

  • 115
Vypadá to jako kosmetický zádrhel, ale smlouva na dobu určitou může zkomplikovat život. Poznala to i paní Pavla z Prahy, která měla nedávno možnost nastoupit do nové práce pro významnou mezinárodní farmaceutickou společnost. Firma totiž trvala na roční smlouvě.

"Byla to pěkná nabídka a velká výzva, ale mám hypotéku, takže si nemohu dovolit vyměnit jistotu za řekněme menší jistotu práce v delším časovém úseku. Zvláště když jste na hypotéku sama, tohle si dovolit nemůžete," popisuje svoje rozhodování manažerka Pavla z Prahy.

Není zdaleka jediná, kdo se dnes musí rozhodnout, zda na časově omezený úvazek kývne. Takové nabídky jsou totiž na trhu zcela běžné a většina firem je používá. Dlouhodobá ekonomická nejistota je totiž nutí nabírat zaměstnance výhradně na omezenou dobu, nejčastěji na jeden rok.

Může se hodit

Hledáte novou nebo lepší práci? Na jobDNES.cz najdete přes 17 tisíc pracovních nabídek. 

"Od roku 2008, kdy český pracovní trh ovlivnila první vlna evropské finanční recese, se uzavírání pracovních smluv na dobu určitou velice rozšířilo," potvrzuje módu Marek Strieborný, obchodní ředitel personální agentury Axial.

Dodává, že až do úderu krize využívaly časově ohraničené smlouvy takřka výhradně oblasti, jako jsou IT, stavebnictví a telekomunikace. Právě zde se totiž lidé nabírali na konkrétní časově omezené projekty.

"V minulosti nabízeli pracovní poměry na dobu určitou také němečtí zaměstnavatelé, působící v České republice, kteří pracovní poměr na dobu neurčitou dosud vnímají jako benefit," dodává Strieborný.

K této vlně napomohla i nová legislativa, která od roku 2012 umožňuje sjednat poměr na dobu určitou až na tři roky a je možné ji dvakrát prodloužit, celkem tedy na devět let.

Nezaměstnaní lidé často nemají na výběr a na takovou nabídku, byť s nelibostí, kývnou. "Uchazeči, kteří práci mají, ale hledají jiné místo, většinou na tento typ smlouvy přistoupit nechtějí a hodně kvůli tomu zvažují, zda nabídku přijmout. Obzvlášť pokud mají u stávajícího zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou," popisuje Kateřina Vaisová z personální agentury Randstad. Rozpaky lidí vycházejí především z pocitu nejistoty.

"Někteří uvádějí jako důvod splácení hypotéky nebo to, že chtějí založit rodinu a potřebují jistotu pravidelného příjmu," dodává Vaisová.

Banky jsou opatrnější, ale cesta k hypotéce zavřená není

Časově omezený kontrakt je přítěží především při samotném pořizování hypotéky, vaši pozici vůči bance totiž výrazně ztíží. Cestu k této půjčce by vám však úplně zavřít nemusel. "U většiny bank je uznání příjmu z pracovního poměru na dobu určitou problematické. Ale obecně se dá říci, že pokud byl pracovní poměr uzavřen alespoň na dobu 12 měsíců nebo byl již v minulosti jednou u stejného zaměstnavatele prodloužen alespoň o šest měsíců, jsou tyto příjmy akceptovatelné," říká Radek Slavík, hypoteční poradce ze společnosti Callido Finance.

Pravidla bank jsou podle něj v tomto směru stabilní, ani větší přísun klientů s tímto pracovním kontraktem jejich přístup příliš nemění. "Je to logické, protože bankám jde o stabilitu a trvalost příjmu klienta. To je u pracovního poměru na dobu určitou přeci jen méně jisté než v případě časově neomezené smlouvy," vysvětluje Slavík. Samotné banky uchazeče s těmito smlouvami odehnat nechtějí a k této skupině žadatelů jen uvádějí nicneříkající frázi "ke všem uchazečům o hypotéku přistupujeme individuálně" s tím, že samotný pracovní poměr je jen z jedním ukazatelů spolehlivosti klienta.

Třeba v Raiffeisenbank příjem na dobu určitou žadatelům uznají, ale jen za určitých podmínek.

"Pracovní smlouva musí být uzavřena nejméně na dobu šest měsíců, ke dni posouzení úvěru musí pracovní poměr trvat, pokud bude ke dni posouzení žádosti pracovní poměr sjednán jen do konce příštího měsíce, musí klient doložit k žádosti ještě doklad o prodloužení pracovního poměru minimálně o dalších šest měsíců," uvádí manažer Raiffeisenbank Jan Bureš.

Pokud to uchazeč splní, podmínky jsou pro něj stejné jako u lidí s neomezeným pracovním poměrem.