Zaměstnanec má právo na přestávku na jídlo a oddych a zaměstnavatel má povinnost mu ji poskytnout, jinak se dopouští správního deliktu. Ilustrační snímek

Zaměstnanec má právo na přestávku na jídlo a oddych a zaměstnavatel má povinnost mu ji poskytnout, jinak se dopouští správního deliktu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradna: Jak správně čerpat přestávky v práci

  • 7
Zákoník práce zná dva typy přestávek v práci. První jsou na jídlo a oddych a druhé jsou bezpečnostní. Jaká pro ně platí pravidla, vysvětluje advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.

1. typ přestávky na jídlo a oddych

Pro přestávky na jídlo a oddych platí tato pravidla:

  • Zaměstnavatel je povinen přestávku na jídlo a oddych zaměstnanci poskytnout nejdéle po šesti hodinách práce, nezletilému za 4,5 hodiny.
  • Vykonávaná práce musí mít charakter práce nepřetržité, tedy nijak nepřerušené, ani návštěvou lékaře.
  • Přestávku je možné poskytnout vcelku, nebo i po částech.
  • Celkově musí přestávka trvat (po oněch šesti hodinách) nejméně 30 minut, může tedy být i delší, třeba celou hodinu.
  • Pokud by došlo k dělení přestávek na kratší úseky, tak jeden musí trvat vždy alespoň 15 minut (další mohou tedy být i kratší, například deset a pět minut).
  • Stanovit délku přestávky a čas jejího čerpání je právem zaměstnavatele, samozřejmě v individuálních případech a umožňují-li to provozní podmínky, lze dobu čerpání přestávky domluvit i jinak.
  • Přestávku není možné poskytnout na počátku a na konci pracovní doby, tedy pracuje-li někdo jen šest hodin, nemusí přestávku čerpat, není-li stanovena třeba po čtyřech či pěti hodinách nepřetržité práce.
  • Zaměstnanec má právo na přestávku na jídlo a oddych a zaměstnavatel má povinnost mu ji poskytnout, jinak se dopouští správního deliktu. Pokud zaměstnanec o přestávce neodpočívá, ale pracuje, dobu není možno zahrnout do pracovní doby ani ji považovat za práci přesčas.
  • O přestávce zaměstnanec nemusí být na pracovišti, a nemusí tedy ani plnit pokyny zaměstnavatele k této době se vztahující, při skončení přestávky však musí být připraven k okamžitému výkonu práce.
  • Poskytnuté přestávky se nezapočítávají do pracovní doby.
  • Určité specifikum je u prací, které nemohou být přerušeny (třeba nepřetržitá pásová výroba), pak musí být zajištěna alespoň přiměřená doba na oddych a jídlo, byť by trvala jen několik minut. Tato doba je pracovní, takže je zaměstnancům zaplacena. Nicméně nezletilým je třeba i v takových případech vždy zajistit přestávku na jídlo a oddych.

2. typ bezpečnostní přestávky

Bezpečnostní přestávky je nutné poskytnout v případě výkonu práce v nuceném pracovním tempu či výkonu monotónní práce, při práci s počítači, při řízení motorových vozidel a podobných činnostech. 

Zeptejte se odborníků

Nevíte, na co máte v zaměstnání nárok, nejste si jisti, jaké pracovní podmínky vám musí zaměstnavatel poskytnout či v jakém případě může dát výpověď? Máte problémy s kolegy v práci či s nadřízenými? Posílejte nám dotazy, předáme je specialistům na pracovní právo a zodpovíme je v rubrice Poradna. Pište na: prilohy@mfdnes.cz

Například bezpečnostní přestávky (může být nahrazeno změnou činnosti) při vysokém zatížení zraku nebo nepřerušované práci s vysokou zatížeností pohybového ústrojí trvají od pěti do deseti minut a jsou poskytovány po každých dvou hodinách práce, u řidičů 30 minut jednou za 4,5 hodiny řízení, nebo po 15 minutách v době řízení do 4,5 hodiny. Do pracovní doby se započítávají, takže zaměstnanci za ně přísluší mzda či plat.

Není však vyloučeno, že bezpečností přestávky se budou částečně překrývat s těmi na jídlo a oddych. Pak za dobu čerpání bezpečnostní přestávky zaměstnanci náleží mzda či plat a i v takovém případě se tato přestávka do pracovní doby započítává.