Pracovní smlouva: čtěte pozorně

Co je psáno, to je dáno. Bránit se po podpisu pracovní smlouvy už může být pozdě. PŘEDEJDĚTE PROBLÉMŮMa předem si zjistěte, na co máte nárok.
Každému se vyplatí text pečlivě prostudovat. K tomu potřebujete nejen dostatek času, ale také znalost vlastních práv a povinností.

Aby byla pracovní smlouva platná, musí obsahovat podstatné náležitosti: druh práce, na kterou je zaměstnanec přijímán, místo jejího výkonu, den začátku a dobu trvání pracovního poměru. Smlouva se uzavírá písemně. Kromě těchto náležitostí může smlouva obsahovat ještě další důležitá ujednání, na kterých se zaměstnanec se zaměstnavatelem společně dohodli. „Je to třeba sjednání kratší pracovní doby nebo jiný počátek a konec pracovní doby z důvodu dojíždění zaměstnance,“ říká advokát Tomáš Dobřichovský z Advokátní kanceláře Kříž a Bělina. Mezi další podmínky patří i výše mzdy, způsob odměňování a termín výplaty, stejně jako skutečnost, zda bude zaměstnanec vysílán na služební cesty. Poměrně častá jsou také ustanovení o užívání služebních automobilů.

Na dobu určitou, nebo neurčitou?

Platební karta (c) profimedia.cz/corbis

Kariéra přes postel? Někdy vyjde... Více ZDE.

Důležitá je doba trvání pracovního poměru. Pokud není ve smlouvě výslovně uvedena, má se za to, že pracovní poměr je uzavřen na dobu neurčitou, tedy časově neomezenou. Naproti tomu pracovní poměr na dobu určitou se uzavírá na konkrétní dobu, třeba jako záskok za pracovníka na rodičovské dovolené, a končí jejím uplynutím. Takový poměr lze prodlužovat na dobu nejvýše dvou let ode dne jeho vzniku. V pracovní smlouvě lze písemně sjednat i zkušební dobu. Může trvat nejdéle tři měsíce, bez ohledu na to, zda jde o poměr na dobu určitou, či neurčitou. „Podstatná je také otázka přesčasů, kdy se v pracovní smlouvě může dohodnout souhlas zaměstnance s další přesčasovou prací až 266 hodin ročně nad zákonný limit přesčasové práce, kterou může zaměstnavatel jinak nařídit v rozsahu maximálně 150 hodin ročně,“ upozorňuje Dobřichovský.

Smlouva je důkazem při sporu

Před podpisem smlouvy se vyplatí text dobře prostudovat. Dokument vymezuje práva a povinnosti zaměstnance i zaměstnavatele. Navíc slouží jako důkaz v okamžiku, kdy dojde k případným sporům. Pro svou závažnost předpokládá uzavření pracovní smlouvy dostatek času na její studium před podpisem, základní povědomí o právech a povinnostech a také hlubší zamyšlení nad budoucími aktivitami zaměstnance. Pokud zaměstnanec hodlá v budoucnu pracovat ve stejném oboru, buď u jiného zaměstnavatele, nebo sám podnikat, pak mají pro něj omezení vyplývající ze sjednané konkurenční doložky zásadní význam. Právě konkurenční doložka totiž znamená, že po určitou stanovenou dobu nesmíte vykonávat činnost, která byla předmětem uzavřené smlouvy, u jiného zaměstnavatele nebo na vlastní účet.

Na co si dát pozor

Nepodepisujte pracovní smlouvy, které obsahují ujednání v rozporu s pracovněprávními předpisy. Jde třeba o různé druhy smluvních pokut hrazených zaměstnancem nebo nižší odstupné. Dbejte na přesné stanovení místa výkonu práce, nikoli pouze Praha nebo Středočeský kraj. Abyste později nelitovali podpisu, neuškodí nejprve prostudovat zákoník práce nebo text předložit známému, který se v dané oblasti vyzná.

Jak si kontrolujete údaje v pracovní smlouvě?

  • Údaje neověřuji, věřím zaměstnavateli 56 %
  • Hledám informace na internetu 15 %
  • Používám zákoník práce 19 %
  • Radím se s odborníkem 10 %

Zdroj: www.prace.cz

Jaký výnos můžete čekat od jednotlivých typů investic? Jak vyděláte milion za pět, deset, či patnáct let? Poradíme vám v našem aktuálním tématu.