Do sedmi let bude pětina lidí pracovat externě, předpovídají personalisté. Ilustrační snímek

Do sedmi let bude pětina lidí pracovat externě, předpovídají personalisté. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nechceme sedět v kanceláři a používat váš počítač, vzkazují pracovníci

  • 213
„Proč sedět osm hodin v kanceláři, když máme stále dokonalejší technologie, které umožňují práci odkudkoli?“ ptají se mladí zaměstnanci. Díky nim se pracovní stereotypy začínají rozvolňovat. Nejnovější studie naznačuje, jak bude vypadat pracovní trh v blízké budoucnosti.

Takzvaná generace Y, tady lidé narození po roce 1980, stálé více volá po flexibilitě v práci. A čtyřicátníci se k nim přidávají. Nebaví je formální prostředí a odmítají používat služební počítač a telefon, protože své vlastní technologie považují za mnohem výkonnější. Pracovní trh se už před pár lety vydal zcela novým, efektivnějším směrem. Ale není to zadarmo.

„Podle našeho průzkumu pracuje dnes 60 procent zaměstnanců z kancelářských profesí alespoň jednou měsíčně mimo kancelář. Třetina pracovníků zároveň vykonává více než třicet procent své práce jinde než na židli u zaměstnavatele. A 80 procent dotazovaných lidí uvedlo, že pravidelně pracují z domova,“ říká Martin Kůla ze společnosti Leitz, která si nechává vypracovat studii o současných a budoucích pracovních trendech. Existují tak reálné předpoklady, že v roce 2020 bude až polovina všech zaměstnanců mobilních.

Tovární principy řízení jsou zastaralé

Andrew Crosthwaite, autor nejnovější studie, jíž se zúčastnilo 800 kancelářských zaměstnanců z několika evropských zemí, uvádí, že se čím dál rychleji přizpůsobujeme novým technologiím. Ty nám umožňují pracovat z různých míst, nejen z kanceláře. Díky nim máme přístup k aktuálním informacím 24 hodin denně.

Může se hodit

  • Najděte si tu nejlepší práci na jobDNES.cz.
  • Buďte nejlepší, zaujměte svým životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

„V minulosti byla běžná formální a hierarchická struktura. Jednotlivá oddělení se izolovala, firmy působily tak trochu na továrních principech. Aktuálním trendem je vytvářet obchodní, nicméně uvolněné a přátelské pracovní prostředí,“ říká Andrew Crosthwaite, podle něhož také stále častěji dochází ve firmách k propojování jednotlivých prostorů a klade se důraz na produktivitu a kreativitu. Dohlíží se také na lepší komunikaci lidí z různých oddělení, firmy čím dál více využívají externích konzultantů a dodavatelů.

Studie Work Smart, Work Mobile mimo jiné cituje výzkum mezi personalisty, z nichž polovina předpokládá, že do roku 2022 bude 20 procent všech pracovníků pracovat na externí bázi.

Díky flexibilní pracovní době jsou lidé výkonnější

„Ekonomická krize vyvolala tlak na snižování provozních nákladů firem a jednou z možností jak ušetřit, je právě práce z domova nebo prostě mimo kancelář. Stále více firem začíná chápat, že schopné a loajální zaměstnance je třeba motivovat. Právě možnost trávit čas efektivněji a produktivněji je jedním z nejlákavějších benefitů,“ upozorňuje Michal Martoch, autor knihy Řízení vzdálených pracovníků a provozovatel webu pracenadalku.cz.  

Lidé tím, že nemusejí jezdit každý den do kanceláře a sedět tam osm hodin, mohou trávit více času s rodinou. Nebo se mohou více věnovat svým zájmům. Výsledkem je, že jsou výkonnější a méně stresovaní. „Osvícenější zaměstnavatelé si to začínají uvědomovat,“ dodává Michal Martoch.

Pokrok nelze zastavit

Polovina zaměstnanců k práci využívá raději svá vlastní zařízení, notebooky, mobilní telefony. Důvod je prostý, především nejmladší generace obvykle vlastní modernější a výkonnější techniku, než jakou jim k práci nabízí zaměstnavatel.

Prostorová a časová flexibilita má ovšem i negativní stránku. Rozdíl  mezi pracovním a volným časem se stírá. V pracovní době lidé dnes běžně vyřizují i své soukromé záležitosti, souběžně s tím jsou schopni a ochotni řešit pracovní úkoly o půlnoci nebo během dovolené. 

Andrew Crosthwaite upozorňuje ještě na jeden problém. „Technologie současných baterií představuje jistou brzdu v intenzivnějším používání počítačů. Ti, kteří pracují na cestách, v kavárnách, v kanceláři klienta nebo v letištních halách, se neustále musejí pohybovat u zdrojů energie, což může být komplikované. A lidé, kteří intenzivně využívají při práci mobilní telefon, zase řeší nutnost používat nabíječku.“

Práce o víkendu není problém

Takže jaká bude budoucnost? Superrychlé přenosné nabíječky, které se vejdou do kapsy, případně nabíjení všech zařízení přes USB, ještě větší rozmach wi-fi připojení zdarma a nové inteligentní produkty propojené s internetem. Tak vidí odborníci blízkou budoucnost.

„Pokrok nelze zastavit, stejně jako není možné zastavit nebo zbrzdit touhu lidí po lepším vyvážení pracovního a soukromého života. Nechceme si brát dovolenou kvůli školní besídce svých dětí nebo proto, že si potřebujeme oběhat úřady. Na oplátku jsme ochotni vzít telefon klientovi i po šesté hodině večer nebo odepsat na e-mail během víkendu,“ uzavírá Michal Martoch.