Ve Spojených státech se nezouvají ani doma. Pokud vás kolega pozve na návštěvu, nešokujte ho rozvazováním tkaniček. Ilustrační snímek

Ve Spojených státech se nezouvají ani doma. Pokud vás kolega pozve na návštěvu, nešokujte ho rozvazováním tkaniček. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Malý kurz etikety: jak se chovat, když máte v práci multikulturní tým

  • 241
Společenská etiketa není všude stejná. Co se u jedné národnosti považuje za zdvořilé, může být u jiných naprosto nepřijatelné. Začíná to už samotným podáním ruky.
1. pravidlo
Není stisk jako stisk

Krátké a silné potřesení rukou se v USA považuje za projev přílišného sebevědomí a mužnosti. Ochablý stisk se však pokládá za projev homosexuality. Naopak v Africe je letmé stisknutí ideální. Tam navíc může potřesení rukou trvat až několik minut. V Japonsku se při seznamování raději uklánějte a čím větší úklon, tím větší úcta. V Česku, a vlastně ve většině evropských zemí, se považuje za slušné potřást si rukou s pevnějším stiskem a dívat se přitom druhému do očí.

2. pravidlo
Společné stolování při pracovním obědě

Asijské národy při jídle srkají a po dobrém pokrmu si říhnou, čímž naznačují, že jim chutnalo. A zatímco vy budete kroutit hlavou nad takovou nevychovaností, Asijci ztuhne úsměv na tváři, když vyndáte kapesník a vysmrkáte se. To je pro něj zcela nechutné a šokující. Těžko také po Číňanovi usednete za stůl, běžně totiž pod něj hází vše nepotřebné. V Indii a Africe vás může překvapit absence příborů, jí se zde rukama. Ale pozor: levou nepoužívat, ta je nečistá.

3. pravidlo
Oslovování se křestním jménem

Američané a Britové často používají křestní jméno. Ve východní Evropě je spíše zvykem oslovovat se pane, paní s příjmením. A co je taková česká specialita – dost si potrpíme na používání titulů. A to se v západní Evropě ani nikde jinde ve světě moc nenosí.

4. pravidlo
Jak se máte? How are you?

Ve Velké Británii nejpoužívanější věta. Běžně se očekává pozitivní odpověď, neboť je to pouze zdvořilostní dotaz. Na to by měli Češi a také Poláci vždy myslet. Výčet toho, co se jim v poslední době nepovedlo a co všechno je bolí, by vzbudil spíše rozpaky než lítost.

5. pravidlo
Pantofle se za oceánem nenosí

Ve Spojených státech se nezouvají ani doma. Pokud vás kolega pozve na návštěvu, nešokujte ho rozvazováním tkaniček, ale vejděte obutí. Počítejte s tím i naopak. Nejsme ale sami, kdo se zouvá. Stejně je tomu v Číně, Japonsku i Indii.

6. pravidlo
V Mongolsku se neklepe

V evropských zemích je běžné respektovat soukromí druhých, kousek dál na východ už ale taková pravidla neplatí. Například v Mongolsku nikdo nezaklepe na dveře, prostě rovnou vstoupí.

7. pravidlo
Kdy raději sklopit zrak

Půjdete s kolegy na pracovní oběd a uvidíte pěknou dívku nebo zajímavého muže. Ve Velké Británii by na ně nekoukali, ve Francii ano. Francouzi považují sledování druhého pohlaví na ulici za normální a o Britech si proto myslí, že jich je většina orientovaná na stejné pohlaví.

Zdroj: diversity-management.cz