Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Musím na lékařskou prohlídku nařízenou zaměstnavatelem?

aktualizováno 
Od dubna platí nová vyhláška, která se týká povinných lékařských prohlídek v práci. Na dotazy čtenáře, kdo musí k lékaři a proč, odpovídá Jan Procházka, advokát kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal.
Každý zaměstnavatel, byť má jediného zaměstnance, musí mít uzavřenou písemnou smlouvu s poskytovatelem pracovnělékařských služeb.

Každý zaměstnavatel, byť má jediného zaměstnance, musí mít uzavřenou písemnou smlouvu s poskytovatelem pracovnělékařských služeb. | foto: Profimedia.cz

Je pravda, že od začátku dubna musí zaměstnanci chodit na prohlídky před uzavřením pracovní smlouvy? 
Ano, je to pravda, již 1. dubna 2012 nabyl účinnosti zákon o specifických zdravotních službách, který přinesl významné změny v oblasti pracovnělékařských služeb. Zaměstnavatelé se musejí novým zákonem řídit v plném rozsahu od letošního 1. dubna, a to podle prováděcí vyhlášky týkající se pracovnělékařských prohlídek. Ta stanovuje řadu nových klíčových parametrů. Znění vyhlášky najdete ZDE.

Může se hodit

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

Povinnost absolvovat prohlídky včetně té vstupní před uzavřením pracovní smlouvy se skutečně týká všech zaměstnanců, respektive uchazečů o práci. Výjimkou jsou uchazeči o práci vykonávanou na základě dohod o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti, kteří se musejí prohlídce podrobit jen v zákonem zvláště stanovených případech. 

A co stávající zaměstnanci, ti musí také k lékaři? 
Stávající zaměstnanci musejí v pravidelných intervalech absolvovat periodické prohlídky, u administrativních prací je interval stanoven na 6 let, u zaměstnanců starších padesáti let pak na 4 roky.

A platím si prohlídku sám nebo ji má uhradit zaměstnavatel? 
Vstupní lékařskou prohlídku hradí sám uchazeč. Uzavře-li s ním však zaměstnavatel pracovní smlouvu nebo některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, uhradí ji za uchazeče. V obou případech se však může uchazeč o zaměstnání se zaměstnavatelem dohodnout jinak. 

Týká se to i zaměstnanců v kanceláři? 
Zaměstnanci, kteří vykonávají práci zařazenou do kategorie první podle kategorizace prací ve smyslu zákona o ochraně veřejného zdraví, kam spadají například běžné administrativní činnosti, mohou absolvovat lékařské prohlídky u svých praktických lékařů. Tito zaměstnanci nemusejí až na výjimky absolvovat výstupní prohlídku.

Plynou z toho pro zaměstnavatele ještě nějaké další povinnosti?
Zásadní povinností je, že každý zaměstnavatel, byť má jediného zaměstnance, musí mít uzavřenou písemnou smlouvu s poskytovatelem pracovnělékařských služeb a tato smlouva musí pokrývat celý rozsah těchto služeb. Ten je tvořen nejen pracovnělékařskými prohlídkami, ale i poradenstvím včetně školení první pomoci a dohledem nad pracovišti zaměstnavatele. 

Proto i když bude zaměstnavatel posílat zaměstnance na prohlídky k jejich praktickému lékaři, musí mít tuto písemnou smlouvu uzavřenu na zbývající služby, tedy na poradenství a dohled. 

Minimální rozsah pracovnělékařských služeb je rovněž vymezen zákonem a prováděcí vyhláškou, ať už jde o frekvenci periodických prohlídek či o minimální časovou dotaci poradenství a dohledu, která je závislá na rizikovosti vykonávané práce. Veškeré poskytnuté služby by měly být dokumentovány příslušnými písemnými doklady, které je třeba mít k dispozici pro případnou kontrolu.

Náklady související s pracovnělékařskými službami hradí pro své zaměstnance zaměstnavatel, včetně pravidelných prohlídek, speciálních vyšetření či potřebného výpisu ze zdravotnické dokumentace.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Zvládnete základy manažerské angličtiny? Otestujte se

Většina firem chce, aby jejich zaměstnanci alespoň částečně ovládali cizí jazyk. Nejžádanější je angličtina, kterou mluví denně v práci více než třetina Čechů....  celý článek

Ilustrační snímek
Cvičení v práci a lékařský dohled. Lidé chtějí zdravotní benefity

Nefinanční bonusy jsou pro řadu zaměstnavatelů nástrojem, jak si přitáhnout nové a udržet stávající pracovníky. Péče o zaměstnance se především díky mladým...  celý článek

Ilustrační snímek
Povolání budoucnosti: Kdo se uplatní a kdo ne?

Pětašedesát procent povolání, která bude vykonávat nastupující mladá generace zvaná Z, dosud neexistuje. Velké změny přináší éra digitalizace, robotizace a...  celý článek

BENTER Invest s.r.o.
Firemní konzultant - HPP

BENTER Invest s.r.o.
Praha
nabízený plat: 15 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.