Dovolená a náhradní volno za práci přesčas mají zcela odlišný mechanismus čerpání. Ilustrační snímek

Dovolená a náhradní volno za práci přesčas mají zcela odlišný mechanismus čerpání. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradna: V práci nám nařídili dovolenou, mohu ji odmítnout?

  • 27
Dá se nějak vyhnout nařízené dovolené? Co třeba místo ní čerpat náhradní volno a dovolenou ušetřit na jindy? Čtenářce radí advokátka Lucie Kalašová z kanceláře bpv Braun Partners.

Zaměstnavatel mi na léto nařídil čerpání dovolené v délce dvou týdnů. Ale já tak dlouhou dovolenou nechci. Nezbude mi totiž dost dovolené na podzim a na období Vánoc. Mám hodně práce přesčas. Mohu po zaměstnavateli chtít, aby moji dovolenou zrušil a čerpat místo ní v létě náhradní volno za práci přesčas?

Ano, můžete požádat zaměstnavatele, aby vámi požadovanou změnu provedl. On však není povinen vyhovět. Tuto změnu si nemůžete žádným způsobem vynutit. Zaměstnanec na ni nemá právní nárok.

Neexistuje žádné pravidlo, které by říkalo, že zaměstnavatel musí nejprve vypořádat přesčasovou práci a až poté, co je veškerá odvedená práce přesčas vypořádána, může být čerpána dovolená.

„O práci přesčas se jedná pouze tehdy, je-li konána na příkaz zaměstnavatele, nebo s jeho souhlasem,“ říká advokátka Lucie Kalašová.

advokátka Lucie Kalašová

Dovolená a náhradní volno za práci přesčas mají zcela odlišný mechanismus čerpání. I finanční nároky s nimi spojené jsou odlišné.

Pro určení, kdy budete čerpat dovolenou, zaměstnavatel nepotřebuje váš souhlas. Obecně platí, že písemný rozvrh čerpání dovolené, tedy kdo a kdy bude čerpat dovolenou, připravuje zaměstnavatel. Při jeho přípravě zohledňuje zájmy zaměstnance a své provozní potřeby. Působí-li u zaměstnavatele odbory, je zaměstnavatel povinen získat k písemnému rozvrhu jejich předchozí písemný souhlas.

Naopak v případě náhradního volna se zaměstnavatel bez vašeho souhlasu neobejde.

A jak je to s mzdovými nároky?
Za dobu čerpání dovolené náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Průměrný výdělek se vypočítává z předchozího kalendářního čtvrtletí, není-li pro určité případy v zákoníku práce stanoveno jinak.

Za práci přesčas náleží mzda, na kterou vznikl nárok, a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku. Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete, je možné, aby zaměstnavatel poskytl za odvedenou práci přesčas jen dosaženou mzdu a místo příplatku náhradní volno.

Může se hodit

Buďte úspěšní! Nastartujte svoji kariéru na jobDNES.cz.

Vybírejte z aktuálních pracovních nabídek.

A dokdy si musím náhradní volno vybrat?
Toto náhradní volno by mělo být poskytnuto v době tří kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas. Můžete se i dohodnout na době delší. Uzavřete-li obecnou dohodu obsahující váš souhlas s čerpáním náhradního volna místo příplatku, je to zaměstnavatel, kdo určuje, ve který konkrétní den budete čerpat náhradní volno. Za dobu čerpání náhradního volna nepřísluší mzda, ani náhrada mzdy, jedná se o neplacené volno.

Pozor: Nárok na dosaženou mzdu, příplatek, ani na náhradní volno nemáte, pokud vaše mzda byla sjednána již s ohledem na určité množství přesčasové práce a tento limit dosud nebyl vyčerpán. Přesčasová práce nemůže být zohledněna ve mzdě, je-li mzda stanovena mzdovým výměrem.

Upozorňuji, že práce přesčas není setrvání zaměstnance na pracovišti po skončení směny. O práci přesčas se jedná pouze tehdy, je-li konána na příkaz zaměstnavatele, nebo s jeho souhlasem.