Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Může mi zaměstnavatel změnit hodinovou mzdu na úkolovou?

aktualizováno 
Mzdy se vyplácejí za čas strávený v práci nebo za dokončené úkoly či jako podíl na zisku. Zda je možné druhy mzdy v pracovní smlouvě libovolně měnit, vysvětluje advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Změna druhu mzdy je možná jen po vzájemné dohodě mezi pracovníkem a zaměstnavatelem. Ilustrační snímek

Změna druhu mzdy je možná jen po vzájemné dohodě mezi pracovníkem a zaměstnavatelem. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ve firmě pracuji šest let. Po celou tu dobu mám v pracovní smlouvě uvedenou hodinovou mzdu a pohyblivou sazbu. Teď chce zaměstnavatel přistoupit k úkolové mzdě. Má na to právo?
Změna bude možná jen po vzájemné dohodě mezi vámi a zaměstnavatelem. Ten má právo požadovat tuto změnu, ale provést jí bez vašeho souhlasu nemůže. Nebudete-li se změnou souhlasit, dá se očekávat, že zaměstnavatel se s takovým postojem nesmíří a bude se snažit vás přesvědčit, abyste změnu přijal.

Není vyloučeno, že změna může být pro vás přínosná a budete dosahovat vyšší mzdy než dosud, ale i opak může přicházet v úvahu. Pokud návrh nepřijmete, bude mít zaměstnavatel v podstatě dvě možnosti: ponechat ve vašem případě dosavadní úpravu mzdy anebo bude hledat cestu, jak s vámi případně pracovní poměr rozvázat.

Co se změní s úkolovou mzdou?
Dá se očekávat, že s přechodem na úkolovou mzdu stanoví zaměstnavatel své požadavky, normy pro práci v úkolu, které bude od všech zaměstnanců na stejném pracovišti vyžadovat. Tedy určí určitý standard, který by měli všichni splnit. A je to jeho výsadní právo.

Jestliže nebudou zaměstnanci normy plnit, mohou dostat výpověď. Avšak dříve, než by k ní zaměstnavatel sáhl, musí zaměstnance na nedostatky upozornit, písemně ho tedy v době posledních 12 měsíců vyzvat k jejich odstranění. Další podmínkou pro případnou výpověď je, že zaměstnanec tyto nedostatky v přiměřené době neodstraní, tedy v daném případě nebude schopen splnit onu zaměstnavatelem stanovenou normu.

A co když mi nebude plnění norem vyhovovat ze zdravotních důvodů?
Pokud by zaměstnanec měl pocit, že plnění normy ohrožuje jeho bezpečnost a zdraví, bude třeba, aby se obrátil na poskytovatele pracovnělékařských služeb například na závodního lékaře.

Pokud lékař vydá posudek, že zaměstnanec pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu způsobilost dále konat dosavadní práci, musí jej zaměstnavatel sice převést na jinou práci, ale zároveň je to jeden z výpovědních důvodů dle § 52, písmeno d) zákoníku práce (dlouhodobá ztráta zdravotní způsobilosti).

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vynenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

Jaké druhy mzdy u nás existují?
V současnosti je možné mít časovou, úkolovou a podílovou mzdu. Časová mzda je nejběžnějším způsobem odměňování a její výše závisí na množství odpracovaného času. Může to být například právě mzda hodinová, jak tomu je ve vašem případě, nebo i měsíční mzda za odpracování již předem dohodnutého počtu hodin v týdnu.

Úkolovou mzdou se rozumí taková mzda, jejíž výše je odvislá od počtu jednotek vykonané práce. Podílová mzda se vypočítává podle obratu nebo dosaženého zisku zaměstnavatele a uplatňuje se v některých obchodních činnostech a službách. Lze mít i mzdu kombinovanou, tedy složenou z více složek.

Ve vašem případě, se uplatňuje jednak pevná složka a jednak pohyblivá složka mzdy. Pevná složka je představována odměnou za hodinu odvedené práce. Protože vaše odměna je složena i ze složky pohyblivé, měla by vám být známa i kriteria pro její uplatnění.

Patří mezi pohyblivé složky mzdy i přesčasy?
Pohyblivými složkami mohu být prémie, odměny, osobní ohodnocení a považují se za ně i různé příplatky, na které vzniká nárok, jsou-li splněny zákonné podmínky. Jde například o příplatky za práci přesčas, v noci, o víkendech, ve svátky, za práci ve ztíženém pracovním prostředí...

Nárok na prémie a odměny vzniká tím, že zaměstnanec splní již předem zaměstnavatelem stanovená a známá kritéria. V tom případě jde o nárokovou pohyblivou složku mzdy. Pokud bude přiznání odměny záviset na vůli zaměstnavatele, jde o nenárokovou složkou mzdy.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Martin Šardický pracoval třináct let jako horník, teď už je 15 let ve firmě na...
Z horníka se stal bylinkář. Líbí se mu, že voní

Martin Šardický pracoval třináct let jako horník. Pak si jednoho dne přečetl inzerát, že začínající firma kousek od jeho domu hledá člověka na zpracování...  celý článek

Ilustrační snímek
Povolání budoucnosti: Kdo se uplatní a kdo ne?

Pětašedesát procent povolání, která bude vykonávat nastupující mladá generace zvaná Z, dosud neexistuje. Velké změny přináší éra digitalizace, robotizace a...  celý článek

Ilustrační snímek
Firmy hledají lidi za hranicemi. Jak náročné je zaměstnat cizince?

Všichni vědí, že na trhu práce nejsou lidi. Nezaměstnanost je nejnižší za posledních 19 let. A protože se firmám kvůli tomu nechce omezovat výrobu, hledají...  celý článek

DHL Express (Czech Republic) s.r.o.
VEDOUCÍ ODDĚLENÍ 4PL PROJEKTU

DHL Express (Czech Republic) s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.