Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Snížili mi plat. Mají na to právo?

aktualizováno 
Na dotaz čtenáře, zda je možné měnit tarifní složku platu, odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Zaměstnavatel může upravit platový tarif bez ohledu na započtenou dobu odborné praxe, a to jak směrem nahoru, tak i směrem dolů. Ilustrační snímek

Zaměstnavatel může upravit platový tarif bez ohledu na započtenou dobu odborné praxe, a to jak směrem nahoru, tak i směrem dolů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pracuji jako občanský zaměstnanec Policie ČR. Vedení nám snížilo tarifní složku platu o sedm procent a vydalo svou vlastní tarifní tabulku. Může takto zaměstnavatel upravit stupnici platových tarifů, která je přílohou nařízení vlády? Jsme jediné krajské ředitelství, u kterého jsou platy kráceny.
Nejdůležitější složkou platu je pro zaměstnance ve veřejných službách a správě platový tarif podle nařízení vlády číslo 564/2006 Sb. Paragraf 6 tohoto nařízení s názvem "Zvláštní způsob určení platového tarifu", doslova uvádí: "Zaměstnavatel může zaměstnanci určit platový tarif v rámci rozpětí platových tarifů stanovených pro nejnižší až nejvyšší platový stupeň příslušné platové třídy". To v praxi znamená, že zaměstnavatel může zaměstnanci upravit platový tarif bez ohledu na započtenou dobu odborné praxe, a to jak směrem nahoru, tak i směrem dolů.

Takže je to v pořádku?
Nevím, jakým konkrétním způsobem provedl váš zaměstnavatel onu úpravu platového tarifu, ale domnívám se, že pokud vámi zmiňované snížení o sedm procent proběhlo pouze do té míry, že platový tarif v žádné z platových tříd neklesl pod úroveň danou pro první platový stupeň, je takové snížení po právu.

Pokud by však nerespektoval hranici danou prvním platovým stupněm v dané platové třídě, šlo by o porušení právních předpisů a v takovém případě bych vám doporučil se proti takovému snížení ohradit a domáhat se platu, byť sníženého na nejnižší úroveň v dané třídě, který vám náleží. Pokud by taková žádost nebyla vyslyšena, můžete se obrátit na Státní úřad inspekce práce.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Musí zaměstnavatel v platovém výměru uvést do jaké platové třídy a do jakého stupně je zaměstnanec zařazen?
Ano, v platovém výměru musí být údaje o platové třídě, platovém stupni, o výši platového tarifu, jakož i o ostatních pravidelně poskytovaných složkách platu, což je například příplatek za vedení. Vyžaduje to přímo § 136, odst. 2 zákoníku práce.

Platový výměr vám zaměstnavatel musí poskytnout písemně v den nástupu do práce. Dojde-li později ke změně skutečností uvedených v platovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost opět písemně oznámit včetně uvedení důvodů, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.

Pouze v případě zaměstnanců zařazených do třinácté a vyšší platové třídy může zaměstnavatel se zaměstnavatelem sjednat tzv. smluvní plat, tedy plat s pevnou měsíční částkou, ve které jsou zohledněna všechna hlediska, podle nichž jsou stanoveny jednotlivé složky platu podle zákoníku práce.

Z jakých složek se plat skládá?
Plat má čtyři složky. Skládá se z platového tarifu, který je hodnocením složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce a zároveň nabytých pracovních zkušeností (§ 123 zákoníku práce). Dále pak z osobního příplatku (§131 ZP), který slouží k individuálnímu ocenění schopností a vysoké výkonnosti zaměstnance a též z příplatků k platu například za vedení, za noční práci, za práci o víkendech, ve ztíženém pracovním prostředí a další (§§124 -130, 132,133 ZP).

Poslední složkou jsou odměny, které jsou nenárokovou složkou platu a umožňují zaměstnavateli ocenit v případech zvlášť hodných zřetele pracovní zásluhy zaměstnanců, převyšující požadovaný standard pracovní výkonnost (§ 134, §134a ZP).

Autor:


Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.