Pokud doprovázíte blízkého příbuzného k lékaři, náleží vám vedle pracovního volna i náhrada mzdy nebo platu. Ilustrační snímek

Pokud doprovázíte blízkého příbuzného k lékaři, náleží vám vedle pracovního volna i náhrada mzdy nebo platu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradna: Doprovázím příbuznou k lékaři, dostanu náhradu mzdy?

  • 15
Děti nebo rodiče bývají nemocní. A bez doprovodu k lékaři se někdy neobejdou. Za jakých podmínek je možné u zaměstnavatele požádat o placené volno, radí čtenáři advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff.

Matka má roztroušenou sklerózu. Otec s ní jezdívá na prohlídky. Vždy si bral na jeden den „paragraf“. Dosud mu zaměstnavatel nepřítomnost proplácel, ovšem nyní mu účetní sdělila, že mu peníze nevyplatí, protože dotyčný den měl odpolední a doktoři ordinují jen dopoledne. K lékaři jeli jako vždy na osmou ráno, vrátili se až odpoledne. Co má dělat?
Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance a případně platit náhradu mzdy či platu při překážkách v práci na straně zaměstnance. Jde o překážky, které znemožňují řádný výkon práce z předvídaných důvodů uvedených v právních předpisech. 

Podle zákoníku práce můžeme zařadit mezi tyto překážky například dobu dočasné pracovní neschopnosti, dobu karantény zaměstnance, mateřské a rodičovské dovolené... Vedle překážek uvedených v zákoníku práce lze nalézt vymezení dalších překážek označených jako „osobní“ v nařízení vlády ČR č. 590/2006 Sb.. 

Co mezi „osobní“ překážky patří? Je tam i doprovod
k lékaři?
Za osobní překážky, za které náleží volno zaměstnanci a případně i náhrada mzdy, jsou v tomto nařízení označeny životní situace jako vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení, pracovně-lékařská prohlídka, vyšetření nebo očkování související s výkonem práce, přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků, znemožnění cesty do zaměstnání, svatba, narození dítěte, úmrtí, doprovod, pohřeb spoluzaměstnance, přestěhování a vyhledání nového zaměstnání.

Sháníte novou práci?

Vybírejte z aktuálních pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Zeptejte se v poradně jobDNES.cz.

Doprovodem rozumíme činnost zaměstnance, který doprovází rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. V případě doprovodu náleží doprovázejícímu zaměstnanci pracovní volno nejvýše na nezbytně nutnou dobu, avšak nejvíce na dobu jednoho pracovního dne. A to za předpokladu, že doprovod byl nezbytný a uvedené lékařské úkony nebylo možnost provést mimo pracovní dobu. 

Nezbytností můžeme rozumět doprovod tak potřebný, že bez doprovodu by k příslušným vyšetřením a ošetřením nemohlo dojít, nebo mohlo, ale se značnými obtížemi. Pod nemožností provést doprovod mimo pracovní dobu si lze představit situaci, kdy k vyšetření nebo ošetření nemůže dojít v době nezasahující do pracovní doby v konkrétním pracovním dni zaměstnance. 

Zasáhne-li doprovod pouze do části pracovní směny zaměstnance, tak pracovní volno se poskytne pouze za tuto část a zaměstnanec se následně musí navrátit do práce a započít s výkonem práce.

Zaměstnavatel musí omluvit nepřítomnost zaměstnance a případně mu zaplatit náhradu mzdy či platu při překážkách v práci na straně zaměstnance nebo při takzvaných osobních překážkách.

Jan Kozubek, advokát

A náleží za doprovod vždy i náhrada mzdy?  
V případě doprovodu náleží zaměstnanci vedle pracovního volna i náhrada mzdy nebo platu, a to v případě, že doprovázenou osobou je manžel, druh, dítě, rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela či manželky. Náhrada mzdy nebo platu nenáleží zaměstnanci, který doprovází ostatní příbuzné nebo který má za doprovázeného nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění. 

V případě, že doprovod zasáhne pouze do části pracovní doby, poskytne se při splnění všech podmínek náhrada mzdy nebo platu pouze za část, v níž zaměstnanec nepracoval kvůli doprovodu.

Takže má otec požadovat náhradu mzdy za den strávený doprovodem?
Doprovod vaší matky trpící roztroušenou sklerózou lze označit za určitých předpokladů za nezbytný, ale bohužel z vámi nastíněné situace nelze případ posoudit s jednoznačným závěrem. Například chybí časové vymezení doby doprovodu a času lékařské prohlídky ve vztahu k pracovní době vašeho otce jakožto doprovázejícího zaměstnance, které by posloužilo pro posouzení podmínky nemožnosti konání doprovodu mimo pracovní dobu.

Domníváte-li se po shora uvedených informacích, že váš otec splňuje podmínky pro výplatu náhrady mzdy nebo platu, je nezbytné se s tímto závěrem obrátit na zaměstnavatele a požádat jej, aby náhradu mzdy vyplatil. 

Nevyplatí-li požadovanou náhradu, na kterou je nárok, dobrovolně, je možné se obrátit na soud. Je případně též možné podat i podnět inspekci práce ke kontrole zaměstnavatele s uvedením, že vašemu otci bylo poskytnuto pracovní volno, ovšem nikoliv náhrada mzdy.