Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Chtěl bych za práci dostávat koruny i eura, je to možné?

aktualizováno 
Zákoník práce jasně definuje, jakým způsobem se má zaměstnancům vyplácet mzda. Zda je možné toto ustanovení po dohodě se šéfem změnit, vysvětluje čtenáři advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff.

K výplatě mzdy musí dojít v pravidelném termínu a v zákonných penězích, kterými jsou české koruny. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaměstnavatel mi posílá výplatu na jeden účet. Požádal jsem ho, aby mi mzdu posílal na dva účty a vyplácel ji, místo v korunách, v eurech. Nebo alespoň její část. Pracuji u české firmy a na území České republiky. Zaměstnavatel však odmítl mému přání vyhovět.
Váš zaměstnavatel postupoval v souladu se zákoníkem práce. Podmínky vyplácení mzdy (totéž se týká i platu) jsou v něm poměrně přesně popsány zejména v jeho ustanoveních § 141 a následujících, v nichž se nachází i odpověď i na vaše dotazy.

V podstatě platí tři možnosti pro způsob výplaty mzdy:

  1. Mzda musí vyplácet v pracovní době a na pracovišti. K výplatě musí dojít v pravidelném termínu výplaty mzdy a v zákonných penězích. Jinou dobu a jiné místo výplaty je možno se zaměstnancem dohodnout. Nestačí přání zaměstnance ani jednostranné rozhodnutí zaměstnavatele, ale musí být dosaženo dohody, v daném případě stačí i ústní. 
  2. Pokud se zaměstnanec nemůže z vážných důvodů (například pro nemoc, pracovní cestu) dostavit k výplatě mzdy na pracoviště a v pracovní době, musí zaměstnavatel poslat zaměstnanci mzdu na svůj náklad a nebezpečí v pravidelném výplatním termínu, popřípadě nejpozději v nejbližší následující pracovní den. K tomu dochází většinou peněžní poukázkou zaslanou na adresu bydliště zaměstnance. I v tomto případě dává zákoník práce možnost domluvit se na jiném termínu a jiném způsobu výplaty.
  3. Aby bylo možno poslat mzdu na účet zaměstnance, což v současné době je již zcela běžný způsob, dokonce preferovaný pro praktičnost a jednoduchost oběma stranami, musí o tom být dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Takže ani v tomto případě nestačí, že si to zaměstnanec jen přeje. S takovým přáním či žádostí musí souhlasit i zaměstnavatel. Pokud by s takovým postupem jedna nebo druhá strana nesouhlasila, tento způsob nemůže být použit. Tato dohoda bývá často v praxi obsažena přímo v pracovní smlouvě, a to v ustanoveních, která pojednávají o mzdě. K tomu účelu může být uzavřena i dohoda separátní, tedy mimo pracovní smlouvu.

Sníte o dobře placené práci?

Aktuální pracovní nabídky na jobDNES.cz.

Nevíte si rady? Zeptejte se v poradně JobDNES.cz

Takovou dohodu ve smlouvě máme, jen ji chci trochu rozšířit o rozdělení mzdy a zasílání na dva účty. 
Mzdu či jiné peněžité plnění musí zaměstnavatel poslat na účet, který zaměstnanec oznámí zaměstnavateli. Důležité však je, že může jít vždy jen o jeden účet, který zaměstnanec určí. Peníze je třeba poslat na účet tak, aby je měl zaměstnanec na účtu připsány nejpozději v pravidelném výplatním termínu, ale je možno i v tomto případě sjednat termín pozdější. Tentokrát však tato dohoda musí mít písemnou formu.

A mzda v eurech tedy také není možná?
Zákoník práce neomezuje či nenařizuje, u koho si zaměstnanec má účet vést. Může to tedy být jak peněžní ústav se sídlem v ČR, tak v zahraničí. Může jít o účet zřízený pro české koruny či pro jinou měnu. V našem pracovním právu stále platí podmínka, že mzdu je třeba vyplácet v zákonných penězích, což jsou české koruny. V cizí měně je možno vyplácet zaměstnanci mzdu nebo část mzdy jen s jeho souhlasem a jen pokud je místo výkonu jeho práce v zahraničí.

Dále musí jít o dohodnutou cizí měnu, a to navíc takovou, u níž je Českou národní bankou vyhlašován kurz. Pro přepočet mzdy nebo platu na cizí měnu (je-li mzda stanovena nebo dohodnuta v české měně) se použije kurz vyhlášený ČNB platný v den, ve kterém zaměstnavatel nakupuje cizí měnu pro účel výplaty mzdy nebo platu.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že postup vašeho zaměstnavatele, který vaši žádost odmítl, byl správný a odpovídá úpravě obsažené v platném znění zákoníku práce.

Autor:

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.