Na obědy choďte mimo kancelář − změnit na chvíli prostředí je dobré pro psychiku.

Na obědy choďte mimo kancelář − změnit na chvíli prostředí je dobré pro psychiku. | foto: Profimedia.cz

Před kolegy se neschovám

Stále více lidí řeší, jak mezi mnoha kolegy přežít otevřenou kancelář. Přinášíme sedm rad, jak se s tímto prostředím vyrovnat.

Na velkoprostorové kanceláře narazíte nejen v bankách, úřadech či novinách. Gabriela Tylečková například pracuje ve velkém grafickém studiu.

Je týmový hráč, takže jí open space spíše vyhovuje: „Dobře se v něm sbírají nápady a tříbí názory - stačí vyslovit téma a hned se vytvoří hlouček diskutujících.“ Naopak jí vadí hluk, chybí soukromí, ale úplně nejhorší je, když vedle ní pracuje kolega, který se silně potí. Všechno však jde rozumně řešit.

Na hluk vyzrajte sluchátky
Kvůli většímu ruchu je v otevřených kancelářích mnohem obtížnější se soustředit. Nejen telefonování a pracovní hovory, ale i agresivní, hlasitý smích odvádějí od práce a přemýšlení nad problémy.

Rada: Pracujte se sluchátky na uších. Nebojte se o klid požádat hlučnější kolegy, mnozí si ani neuvědomují, že ruší. Pokud na určitou práci potřebujete klid, požádejte šéfa, aby vám na pár hodin zpřístupnil samostatnou kancelář.

Na větrání se domluvte s nejbližšími kolegy
V každém kolektivu se najdou lidé, kteří potřebují neustále větrat, ať je venku horko nebo zima. Stejně tak tam jsou i takoví, kteří nesnášejí průvan, protože z něho mají zdravotní potíže. Totéž platí třeba u osvětlení - někdo nejraději pracuje u počítače skoro potmě, jiným nevadí ani přímé slunce.

Rada: Odstraňte zdroj konfliktů tím, že o nich budete mluvit. Vysvětlete si vzájemně, co komu vadí, kdo má z čeho skutečné problémy, a pokuste se domluvit na kompromisu. Větrat není třeba, je-li funkční klimatizace, a potřebu světla u svého stolu řešte stolní lampou. 

Přizpůsobte oblečení klimatizaci
Klimatizace neodmyslitelně patří k open space kancelářím, ale mnoho lidí ji nevnímá dobře. Podle psycholožky Zdeňky Židkové vzniká často na pracovišti nereálný strach, například z kolování mikroorganismů či poškození imunity. Je to zbytečné, dobře nastavená a udržovaná klimatizace zdraví v zásadě neškodí, problémem je spíše přechod ven.

Rada: V zimě oblečení vrstvěte, abyste ho v kanceláři mohli svléci, v létě mějte naopak v práci lehký svetřík nebo sako po ruce. Pokud máte předepsánu firemní uniformu, která není z vhodného materiálu do klimatizovaných místností, ozvěte se a braňte.

Vytvořte si kousek vlastního prostoru
Ztráta soukromí a pocit anonymity mohou mít špatný vliv na výkonnost. Zaměstnanci mohou mít problém vyřídit si jakoukoli důležitou soukromou záležitost bez „cizích uší“, na druhou stranu je to vede k větší pracovní zodpovědnosti.

Rada: Je v zájmu šéfa podporovat, aby si jeho podřízení v jednotlivých pracovních buňkách, tedy na stolech a přepážkách mezi stoly, vytvořili vlastní mikrosvět. Aby neměli pocit „kancelářského velkochovu“, měli by mít možnost kolem sebe mít fotografie rodiny nebo výtvory svých dětí, ale také květiny, které jim prostor zlidští.

Spojte kolegy se společnými zájmy
Celý den v otevřené kanceláři by se nedal přežít bez dobrých kolegů. Těžko vydržíte vedle někoho, koho nesnášíte, kdo vás svými projevy a potřebami rozčiluje.

Rada: Vytvářejte takové buňky - „party“, v nichž si vzájemně rozumíte, tedy kde je lidská antipatie co nejmenší. Slaďte potřeby osvětlení, větrání, komunikace. Jinak si budete připadat, že nepatříte do týmu, kde vznikají nové myšlenky, ale že jste se ocitli v manufaktuře.

Používejte jemné, spíše nenápadné parfémy
Nepříjemné pachy také překážejí v soustředění a klidné práci. A v podstatě je jedno, zda se k vám dostávají z neudržované společné kuchyňky, nebo váš nejbližší kolega má výrazný pot.

Rada: Nedaří-li se v kuchyňce ani přes písemné výzvy udržovat pořádek, zaveďte služby. Co se kolegy týká, požádejte někoho, s kým si váš spolupracovník dobře rozumí, nebo vašeho nadřízeného, aby si s ním o problému citlivě promluvil. Každý chce být pro své okolí příjemný. Sami pak volte spíše nenápadné deodoranty a voňavky.

Nepodceňujte jídlo a jeho důsledky
Také pronikavě vonící jídla byste neměli jíst v dosahu svých kolegů. A pokud uděláte předchozího dne nějakou dietní chybu, pokuste se ji nepřinášet do společných pracovních prostor.

Rada: Na obědy choďte mimo kancelář - změnit na chvíli prostředí je dobré pro psychiku. Také na nečekanou plynatost, která tu a tam potká každého, existují volně prodejné léky. Podle lékařky Pavly Lackové by měl být v lékárničce na pracovišti k dispozici také například lék na tyto potíže Espumisan. Zvláště v otevřených kancelářích je podle ní důležitý stejně jako Ibalgin na bolest nebo náplast.

,