Předběžné opatření soudu

Jsem podnikatel, několik let jsem měl pronajatou restauraci. Objekt jsem převzal v dezolátním stavu, musel jsem si vzít úvěr, abych ho opravil. Nyní jsem se s vlastníkem nemovitosti rozešel ve zlém a chci, aby mi uhradil alespoň část investic. On to odmítá a restauraci chce pronajmout jinému zájemci. Bojím se, že později budu těžko dokazovat, co jsem v nemovitosti udělal já a co nový nájemce. Slyšel jsem, že bych mohl požádat soud o vydání předběžného opatření, kterým by soud další pronájem restaurace zakázal.
Z.J., Ostrava

Před zahájením soudního řízení může předseda senátu nařídit předběžné opatření, je-li třeba, aby zatímně byly upraveny poměry účastníků nebo je-li obava, že by výkon soudního rozhodnutí byl ohrožen. Soud tedy může například uložit, aby dotyčný nenakládal s určitými věcmi nebo právy, něco vykonal, něčeho se zdržel nebo něco snášel. Abyste byl ve své záležitosti úspěšný, musel byste prokázat potřebu naléhavé zatímní úpravy poměrů. Vaše obava z možné změny stavebního stavu nemovitosti, v důsledku níž by vám bylo znemožněno dokazování ke zjištění rozsahu stavebních úprav, které jste prováděl, není jistě bezdůvodná.

Váš požadavek, aby vlastník nemovitosti byl povinen zdržet se dalšího pronájmu, by však byla zásahem do jeho vlastnictví a byl by mu jím znemožněn výkon vlastnického práva. Za této situace je vhodnější, abyste se obrátil na soud se žádostí o zajištění důkazu. I před zahájením řízení lze na návrh zajistit důkaz, je-li obava, že později jej nebude možno provést vůbec nebo jen s obtížemi. K zajištění důkazu je příslušný soud, který by byl příslušný k řízení o věci, nebo soud, v jehož obvodu je ohrožený důkazní prostředek. Doporučoval bych vám proto obrátit se na soud, v jehož obvodu leží nemovitost, ve které jste měl provozovnu.