K účasti u porodu vám zaměstnavatel musí dát volno, ovšem neplacené. Ilustrační snímek

K účasti u porodu vám zaměstnavatel musí dát volno, ovšem neplacené. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přehledně: Kdy je a není nárok na placené volno v práci

  • 113
Na vlastní svatbu si dovolenou brát nemusíte, zaměstnavatel vám musí dát dva dny volna. Svatba, narození dítěte, ale i úmrtí blízkého člověka patří mezi osobní překážky, při nichž máte ze zákona nárok na pracovní volno. A v některých případech vám musí zaměstnavatel poskytnout i náhradu mzdy.

Redakce iDNES.cz připravila souhrn životních situací, při nichž se setkáte s překážkami, které vám zabrání plnit pracovní povinnosti. Výčet osobních překážek v práci i pravidla jejich řešení obsahuje zákoník práce a nařízení vlády.

Svatba: dva dny volna, z toho jeden placený

Nevěsta i ženich mají nárok na dva dny pracovního volna, z toho jeden den na obřad. Ovšem mzdu dostanete pouze za jeden den. Pokud se budete vdávat či ženit v pátek, v den obřadu můžete čerpat volno s náhradou mzdy a volno bez náhrady si vyberete ve čtvrtek či v pondělí.

Pokud budete mít svatbu v sobotu a ta zároveň nebude pro vás dnem pracovním, máte volno pouze jeden den a zaměstnavatel vám ho i proplatí. Můžete si vybrat pátek nebo pondělí.

Nárok na jednodenní volno v den obřadu mají i rodiče či děti snoubenců. Rodičům zaměstnavatel volno proplatí, děti na náhradu mzdy nárok nemají. Jste-li sourozencem nevěsty či ženicha nebo jdete-li jim za svědka, musíte si vzít dovolenou, nárok na pracovní volno nemáte.

Narození dítěte: volno na nezbytně nutnou dobu

Osobní překážka v práci při narození potomka se týká otců. Zaměstnavatel vás musí uvolnit, pokud pojedete s partnerkou do porodnice, i tehdy když si ji z porodnice povezete domů. Volno je sice placené, ale týká se jen času nezbytně nutného na transport do porodnice.

Pokud budete chtít zůstat i u porodu, zaměstnavatel vás uvolní, ovšem mzdu za to nečekejte.

Stěhování: až dva dny volna s náhradou i bez náhrady mzdy

Jakmile se budete stěhovat, musí vás zaměstnavatel uvolnit z práce na nezbytně nutnou dobu, maximálně však na dva dny. Jestliže se stěhujete z osobních důvodů, na proplacení volna nárok nemáte.

Jiná situace nastane, pokud se stěhujete kvůli zaměstnavateli, v jeho zájmu -například vás s vaším souhlasem vysílá pracovat do jiného města. Pak vám musí udělené volno na stěhování zaplatit.

Úmrtí a pohřeb: až tři dny placeného volna

Zemře-li vám manžel či druh nebo dítě, máte nárok na dva dny placeného volna před pohřbem, předpokládá se, že budete zařizovat pohřeb. Další den vám zaměstnavatel poskytne a zaplatí i v den pohřbu.

Zařizujete-li pohřeb zesnulého rodiče či sourozence, ale také rodiče nebo sourozence svého partnera, máte nárok na jeden den placeného volna. Zaměstnavatel vám také proplatí den pohřbu. Pokud se o pohřeb stará někdo jiný, volno vám s náhradou mzdy přísluší jen v den pohřbu.

Doprovod k lékaři: až jeden den s náhradou mzdy

Většina rodičů chodí se svými dětmi k lékaři, mají tak od zaměstnavatele nárok na volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však jeden den. K lékaři ale můžete doprovázet i svého partnera, rodiče či jiného rodinného příslušníka. Také v tomto případě vás musí zaměstnavatel uvolnit až na jeden den a ten vám proplatit.

Proplaceno budete mít i volno, které strávíte vy sami u lékaře. Předpokládá se, že navštívíte lékaře v nejbližším zdravotnickém zařízení.