Přelicencování zahraničních fondů

Od počátku loňského roku vstoupila v platnost novela zákona o investičních společnostech a investičních fondech. Podle tohoto zákona potřebují zahraniční osoby kolektivního investování k tomu, aby mohly působit v České republice, povolení k činnosti od Komise pro cenné papíry.

Zahraniční fondy, působící na českém trhu již před rokem 2001, mohly sice nadále prodávat své podílové listy, ale potřebovaly nejpozději od začátku roku 2002 povolení Komise k dalšímu působení. Registrace se samozřejmě týká i fondů, které chtějí investiční společnosti nabízet nově v České republice. Bez povolení je fondům umožněn pouze zpětný odkup podílových listů, nikoliv jejich prodej.

K tomuto kroku Komise přistoupila v zájmu ochrany tuzemského kapitálového trhu a co nejnižší míry ohrožení investic a práv investorů nabytých v dobré víře. Povolení tak mohou získat jen fondy, které investují na veřejném trhu zemí OECD nebo na jiném zahraničním trhu, za předpokladu, že výběr tohoto veřejného trhu byl schválen Komisí. Tato podmínka by měla samozřejmě přispět k větší ochraně investorů. Že však může být toto pravidlo kruté, se přesvědčily 2 fondy peněžního trhu jedné investiční společnosti. Velkou část jejich portfolia tvoří bankovní depozita, která již ze své podstaty nejsou cennými papíry obchodovanými na veřejných trzích.

Ačkoliv fondy potřebují povolení od začátku tohoto roku, čtvrtina jich na povolení stále čeká. A i mnohé další získaly licenci až v průběhu tohoto roku. Čím byl problém způsoben?

Další informace o podílových fondech:

Jaká rizika tyto investice skýtají, jaké výnosy slibují a kdo je u nás nabízí? Navštivte speciální přílohu PODÍLOVÉ FONDY 2002.

Hledáte detailní informace o podílových fondech? Navštivte sekci věnovanou podílovým fondům.

Zpět na hlavní téma Podílové fondy od A do Z se dostanete tudy.

Vinu za zdržení nelze svalovat jen na Komisi. Svou měrou přispěly k problému i samy investiční společnosti, které začaly podávat žádosti o povolení ve velké většině až po letních prázdninách roku 2001. Komise má sice na rozhodnutí dvouměsíční lhůtu, ale pokud si vyžádá od investiční společnosti další informace, jsou řízení, stejně jako lhůta, přerušeny. Kvůli některým nestandardním požadavkům Komise byla mnohá řízení přerušena a investiční společnosti tak ztratily  další čas obstaráváním potřebných materiálů. Z těchto důvodů získaly první povolení 2 fondy investiční společnosti ABN Amro až 23. října. Do poloviny prosince nebyla ukončena žádná další správní řízení.  

Začátkem roku došlo k hektickému udělování licencí a během několika dní dosáhl počet povolení čísla 239, což je přibližně polovina všech fondů. Kdo by očekával další razantní postup, ten by se velice zmýlil. Počet licencí sice neustále narůstá, ale zdaleka ne již takovým tempem. Zatím poslední povolení udělila Komise 15.3. a počet schválených fondů se tak zvýšil na 424 z celkem 558 žádostí.

Mezi nejznámější společnosti, které již obdrželi povolení, lze řadit společnosti jako Julius Bär (všech 44 fondů), HSBC (57 ze 61 fondů), ING (20 fondů má povolení, 5 čeká, 2 žádosti zamítnuty) a Parvest (64 ze 67 fondů).