Nelákejte zloděje a nechte si posílat poštu na chalupu, nebo si prodlužte úložní dobu přímo na poště. Ilustrační snímek

Nelákejte zloděje a nechte si posílat poštu na chalupu, nebo si prodlužte úložní dobu přímo na poště. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přeplněná schránka: signál pro zloděje, že byt je prázdný

  • 27
Odjíždíte na dovolenou a nemá vám kdo vybírat schránku? Dopisy a letáky vypadávající ze schránky pak dávají zprávu zlodějům, že nejste doma. Před vykradením bytu nebo domu se můžete chránit třeba i tím, že využijete služby České pošty.

Je to jednoduché. Než odjedete na delší dobu, stačí se zastavit na jakékoli pobočce pošty a objednat si takzvanou dosílku, nebo si nechat prodloužit dobu uložení zásilky.

Za dodání na jiné místo zaplatíte od 120 korun

Žádost o změnu místa dodání (dosílku) musí být podána v písemné formě, formulář s dobou od kdy, do kdy, vyplníte přímo na poště. Vyplatí se především v případě, že dovolenou trávíte na chatě, případně u babičky, pošta totiž přeposílá dopisy jen na území České republiky. "Zásilky je možné dosílat maximálně po dobu šesti měsíců. Po uplynutí půl roku je však možné o službu požádat znovu," uvádí mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Kolik služba stojí? Za projednání žádosti, evidenci a dosílání zásilek zaplatíte poplatek 120 korun za měsíc. Jestli chcete službu využít na celé prázdniny, dáte 240 korun, pokud však budete na dovolené jen dva týdny, počítejte s tím, že zaplatíte celý měsíční poplatek.

Dosílku můžete využít pro všechny typy zásilek s výjimkou těch, u kterých odesílatel uvedl poznámku "Nedosílat" a u Zásilkových balíků.

Jedete do ciziny? Dopis na vás na poště počká

Dosílka se dá využít pouze v případě, že se budete nacházet na území České republiky. Pokud pojedete do zahraničí a nemáte například žádného souseda či kamaráda, který by vám poštu vybíral, můžete požádat o prodloužení úložní doby na jeden měsíc. Služba je zdarma.

Způsobů, jak požádat je více:

  • Telefonicky - na telefonním čísle vaší ukládací pošty, na kterém si prodloužení domluvíte.
  • Prostřednictvím elektronické podatelny na webových stránkách České pošty, (Žádost o prodloužení úložní doby pro vyzvednutí došlých zásilek stačí vyplnit v počítači a elektronicky odeslat).
  • Osobně na kterékoliv poště, vyplníte tiskopis Žádost - opatření adresáta.
  • Nemůžete-li se dostavit osobně, může to za vás vyřídit i vámi zmocněná osoba. Vyplní formulář Žádost - opatření adresáta. Plná moc však musí mít úřední náležitosti, jen váš podpis nestačí. "Pokud nemá zmocněná osoba průkaz příjemce vystavený Českou poštou, musí předložit plnou moc ověřenou například notářem, obecním úřadem, krajským úřadem, zastupitelským úřadem ČR v zahraničí, případně prohlášením o pravosti podpisu učiněné advokátem," vysvětluje tisková mluvčí.

Prodloužené uložení nelze využít u zásilek, u kterých odesílatel požádal o doplňkovou službu "Uložit jen tři dny", nebo "Uložit jen 10 dní", případně uvedl poznámku "Neukládat" nebo "Neprodlužovat odběrní lhůtu", u Obchodních a Zásilkových balíků.

Déle vám na poště nenechají ani peníze, které vám přijdou prostřednictvím poštovní poukázky. Tam totiž určuje lhůtu pro vyzvednutí v rozmezí od 10 do 30 dnů odesílatel. "Pokud odesílatel lhůtu neurčil, platí, že lhůta činí 25 dnů od podání. Po uplynutí lhůty určené odesílatelem pošta již poukázanou peněžní částku vyplatit nemůže," dodává Marta Selicharová.