Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Peníze, hotovost, vklady | foto: Profimedia.cz

Přes 70 procent Čechů se bojí zhoršení finanční situace

  • 11
Průzkum Poštovní spořitelny ukázal, že sedm z deseti Čechů se obává horších časů, a proto je podle nich dobré více spořit. Cílem výzkumu bylo zjistit vliv krize na počínání Čechů ve vztahu k bankovním institucím.

Za ideální výši finanční rezervy považuje 48 % dotazovaných 1-3násobek svého měsíčního platu, avšak více než 24 % lidí nemá žádnou rezervu a žijí na dluh. Podle odborníků je nejlepší mít rezervu ve výši 6-9 měsíčních platů. Zajímavostí je, že dokonce 12 % lidí nemá v bance žádný účet.

Další otázka se týkala důvěry v banky v době krize. Dvě třetiny dotazovaných peníze ze svých účtů nevybraly a věří, že finanční domy krizi přečkají bez úhony. Zhruba každý osmý z dotazovaných své peníze vybral, ale polovina jich zase své finance vrátila zpět na účet. Výsledek i tak poukazuje na stabilitu bankovního trhu v České republice.

"O důvěře v bankovní sektor svědčí i skutečnost, že 66 % lidí má všechny produkty u jediné bankovní instituce. Jen 22 % Čechů má své úspory rozložené do více produktů u různých bank," upozorňuje Leila Goulliová, ředitelka marketingu Poštovní spořitelny.

Finanční rezervu si v domácnosti nejčastěji vytvářejí ženy ve věku od 30 do 60 let. Utrácení jako způsob ochrany peněz před znehodnocením preferují muži do 30 let. Důvodem je pravděpodobně koupě nemovitosti pro bydlení.

Kdyby přišly horší časy, většina lidí by omezila nákup alkoholu, cigaret a dovolené. Jako poslední by dotazovaní přestali platit za léky, jídlo a sportovní aktivity. Výzkum ukázal, že většina Čechů se sice obává zhoršení finančních podmínek, ale mají jasno, jaké výdaje by snížili.

Průzkum provedla agentura STEM/MARK v květnu. Šetření, které bylo provedeno osobním dotazováním, se účastnilo 1 040 lidí od patnácti let. 

Pokládané otázky:

  • Jaká je pro Vás ideální výše finanční rezervy – tedy peněz, které můžete mít v rámci svých účtů rychle k dispozici?
  • A jaká je reálná výše rezervy na Vašem účtu?
  • Motivovala vás ekonomická krize k výběru peněz z bank?
  • Jako formu hospodaření s penězi preferujete v současné době?
  • Směřujete své úspory do jedné banky nebo raději využíváte finanční služby různých bankovních domů?
  • V jakém pořadí byste omezovali své výdaje? Vyberte 7 oblastí, kde byste začal(a) šetřit.