Při hledání práce je vhodné kombinovat několik způsobů

Letní měsíce jsou pro někoho dlouho očekávanou dobou dovolených, ale pro absolventy škol to neplatí. Ti se snaží najít vhodnou a dobře placenou práci. To většinou nebývá snadné, nejen pro ty, kdo ukončili studium a chtějí začít pracovat, ale ani pro lidi, kteří o práci přišli, nebo ji chtějí změnit a hledají nová místa dlouhodoběji.

Možností, kde hledat práci, je několik. Lze se obrátit na úřady práce, které sídlí v každém okrese. Je možné se zaregistrovat v personální agentuře, která se vyhledáváním práce profesionálně zabývá, a v České republice jich funguje několik desítek. Dá se vybírat i ze záplavy inzerátů objevujících se denně v tisku nebo využít zkušenosti a nabídky známých. Ale také je možné oslovit přímo zaměstnavatele. Při využití každé z těchto variant je třeba postupovat rozdílně.

Úřady práce mnoho možností nenabízejí

Při hledání zaměstnání je vhodné se zaevidovat na úřadu práce. Úřady práce rozlišují dvě skupiny klientů: evidované nezaměstnané (uchazeče) a hledající práci (zájemce). Nezaměstnaní jsou evidováni v místě trvalého bydliště a mohou za určitých podmínek pobírat hmotné zabezpečení, tedy podporu v nezaměstnanosti. V tom případě za ně stát platí zdravotní pojištění. Ten, kdo o nové práci teprve uvažuje (je zaměstnán, ale chce nebo musí změnit místo), může spolupracovat s kterýmkoli úřadem v celé republice. "Při reorganizaci v mém předchozím zaměstnání mi bylo vzhledem k nadcházející výpovědi doporučeno se obrátit na pracovní úřad. Přihlásila jsem se a doufala, že než budu muset z práce odejít, dostanu nějakou nabídku. Během celé výpovědní lhůty tří měsíců mi ale žádná z nabídek nevyhovovala. Nakonec jsem si novou práci našla pomocí inzerátu," říká Kateřina Žáková z Pardubic. Pracovní úřady podle svých databází nabízejí klientům volná místa, problémem je, že nabídka není vždy aktuální, protože zaměstnavatelé zapomínají zpět nahlásit, že už je místo obsazeno. Prostřednictvím úřadu práce hledají zaměstnavatelé především pracovníky pro dělnické a řemeslnické profese. "Úřad práce je podle mé zkušenosti dobrý jen pro získání podpory v nezaměstnanosti. V žádném případě není možné počítat s tím, že člověk získá díky němu zaměstnání," uvádí padesátiletá vysokoškolačka z Plzně, která v evidenci úřadu byla devět měsíců, ale místo nakonec získala díky vlastní aktivitě. Užitečná mohou být Informační a poradenská střediska pro volbu a změnu povolání, která fungují při všech úřadech práce. "Počet existujících volných míst je ovšem vyšší než nabídka úřadů práce. Proto se na ně nelze plně spoléhat, ale je třeba aktivně využívat všech možností," radí V ěra Prokopová z Úřadu práce v Praze.

Pomoc agentur je bezplatná

Další způsob, jak najít vhodnou a přijatelnou práci, je využít služeb, které poskytují soukromé zprostředkovatelny práce. T y fungují podobným způsobem jako státem řízené úřady práce. Podle vlastních databází volných míst nabízejí práci pro své klienty. Pro zaregistrování, které je ve většině případů bezplatné, stačí napsat životopis a vyplnit dotazník sestavený agenturou. Poté je možné využívat nabídku volných míst. "Na žádost zaměstnavatelů můžeme dělat i jazykové nebo psychologické testy uchazečů," upřesňuje Helena Hofferová z brněnské pobočky ManMark Economy. Nabídka pracovních míst poskytovaná agenturami se převážně zaměřuje na středoškolsky a vysokoškolsky kvalifikované uchazeče, ale práci zde může nalézt i absolvent učebního oboru. Prostřednictvím agentur hledají firmy zaměstnance zejména na administrativní pozice, pro střední a vyšší management. "Někdy pomáháme vytvářet celé pracovní týmy," uvádí Marcela Mayerová z Dittmann Consulting Olomouc. Zajištění zaměstnání agenturou je opět bezplatné, provize platí zaměstnavatelé. Každá agentura zabývající se zprostředkováním práce by měla mít povolení k činnosti udělované na základě žádosti ministerstvem práce a sociálních věcí. "To by mělo být dostatečnou zárukou pro člověka, který má zájem využít jejích služeb," domnívá se Naděžda Flemmrová z ministerstva. V případě, že firmy toto povolení nemají, měly by se věnovat pouze poradenské činnosti. Některé agentury nabízejí i zprostředkování práce v zahraničí.

Vyplatí se přeptat i známých

Jednou z možností je sledování a výběr z inzerátů zveřejňovaných v denním tisku, specializovaných novinách, veřejných dopravních prostředcích nebo přímo v prodejnách, restauracích, kadeřnictvích, různých opravnách. "Na náš inzerát vyvěšený ve výloze prodejny reaguje denně několik lidí. Někteří mají zájem pouze informativní, někteří vážný. Bohužel, z deseti lidí u nás přichází v úvahu maximálně jeden až dva. Naše pracovní doba je pohyblivá, a to mnoho lidí odradí," říká Jaroslav Kučera majitel obchodu s potravinami v Plzni. Obdobný problém uvádějí i specialisté ze zahraniční firmy zabývající se finančním poradenstvím. "Z osmnácti lidí, kteří se nám v posledních dvou měsících přihlásili na administrativní a obchodní pozice ve východních Čechách, jsme mohli přijmout pouze dva. Přisuzujeme to určitému přecenění vlastních schopností," upřesňuje Petr Říha z Hradce Králové. "Mnoho z uchazečů také odradí vysoké pracovní nasazení, které požadujeme," dodává. Při reakcích na inzeráty je třeba zvažovat vlastní schopnosti a možnosti a vybírat si pouze odpovídající profese se splnitelnými požadavky. To je důležité i v případech doporučení volného místa od známých nebo přátel. "Pokud u mě ve firmě pracuje někdo, na koho se mohu spolehnout a s kým jsem spokojený, budu o jeho přímluvě určitě uvažovat," připouští Karel Čiháček, majitel dopravní společnosti z Ostravy. Podle Věry Prokopové je běžné hledat dobrou práci i půl roku. Všichni, kdo se snaží najít zaměstnání, by měli kombinovat různé způsoby a být vytrvalí.