Při investicích je třeba důkladně zvažovat jejich rizika

  • 8
České podílové fondy zažívají v letošním roce nebývalý boom. Za první tři čtvrtletí letošního roku přibylo v těchto fondech více jak 18 mld. Kč.
České podílové fondy zažívají v letošním roce nebývalý boom. Za první tři čtvrtletí letošního roku přibylo v těchto fondech více jak 18 mld. Kč (v tom jsou samozřejmě započítány i prostředky z otevírajících se investičních fondů). Je zřejmé, že nízké úrokové sazby z termínovaných vkladů odradily mnoho střadatelů od ukládání peněz na termínované účty. Střadatelé obracejí svoji pozornost směrem k alternativním druhům investováním. Lze říci, že dnes nejvíce oblíbenými způsoby alternativního investování jsou ukládání peněz pod polštář a do otevřených podílových fondů. Zatímco peníze pod polštářem jsou bezrizikovou „investicí“ (pomineme-li možnost krádeže a znehodnocování inflací), investice do podílových fondů jsou spojeny s rizikem. Není však úplně jisté, zda si noví podílníci fondů plně uvědomují toto potencionální riziko.

Mezi výnosem a rizikem existuje přímá úměra – čím větší výnos, tím větší riziko. Podílové fondy mohou existovat pouze tehdy, pokud nabídnou vyšší výnos než nabízejí nízkorizikové termínované účty. Musí tedy alespoň část svých aktiv investovat do rizikových instrumentů s vyšším výnosem. Vzniklé riziko pak snižují diverzifikací – rozložením investic do více titulů na více trzích ve více měnách. Tím však nelze odstranit riziko úplně.

Letošní rok nebyl pro české podílové fondy tak úspěšný jako rok 1999. Český akciový trh je od dubna v poklesu. Ceny dluhopisů stagnují v důsledku neutrálního až pozitivního výhledu na růst úrokových sazeb. Mnoho fondů proto začalo ve větší míře investovat v zahraničí, především pak v USA. Bohužel i americký akciový trh od dubna klesá, a proto ani fondy investující v zahraničí nezvýšily svoji výkonnost. A to i přes posilování dolaru vůči koruně, a následný růst hodnoty dolarových investic v korunovém vyjádření. České podílové fondy tak dosáhly od počátku roku do poloviny listopadu v průměru anualizovaného výnosu 2,4%. Srovnáme-li tento výnos s průměrným úrokem z termínovaného vkladu po zdanění v témže období ve výši 2,9%, docházíme k závěru, že v dosavadním průběhu roku bylo v průměru výhodnější investovat do termínovaných vkladů než do nákupu podílových listů. Výnosnost otevřených podílových fondů od počátku roku je uvedena v následující tabulce.

anualizovaný výnos od začátku roku

 

anualizovaný výnos od začátku roku

Akciové fondy

1,93%

Dluhopisové fondy

3,10%

Fondy peněžního trhu

3,92%

Smíšené fondy

0,96%

Fondy fondů

0,09%

OPF celkem

2,37%

 

Nízká výkonnost podílových fondů (a v mnohých případech i pokles hodnoty vlastního obchodního jmění na podílový list) má ale i příznivý důsledek - čeští investoři si konečně začínají uvědomovat, že vysokých dvouciferných výnosů lze dnes dosahovat pouze výjimečně a se značným rizikem. Lze očekávat, že ani příští rok nebude ve znamení vysoké výkonnosti podílových fondů - současný vývoj na americkém trhu, stabilní výhled vývoje domácích úrokových sazeb a apreciační tendence české koruny spíše svědčí o tom, že v průměru výnosy podílových fondů nebudou ani v příštím roce nijak závratné.

Riziko není důvod k zavrhnutí investice do podílového fondu, je však dobré si uvědomit svoji úroveň averze vůči riziku a podle toho vybrat ten správný fond. Investoři s vysokou averzí k riziku by měli zvolit spíše některý z konzervativních dluhopisových fondů, investoři s nízkou averzí vůči riziku a dlouhodobým investičním horizontem (alespoň 4 až 5 let) si mohou dovolit investovat do některého z akciových fondů. Náš investiční rádce Vám pomůže na základě Vašich odpovědí na devět jednoduchých otázek s určením vhodného rozdělení investice do různých druhů fondů.

Jste averzní vůči riziku nebo naopak riziko vyhledáváte? Doporučili byste vánoční bonusy investovat spíše do dluhopisových nebo akciových fondů či byste raději zvolili bezpečný termínovaný vklad?. Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři