Z výpovědi se nemusíte hroutit. Pokud je neplatná, zkuste se bránit soudně.

Z výpovědi se nemusíte hroutit. Pokud je neplatná, zkuste se bránit soudně. | foto: Profimedia.cz

Při výpovědi firma často chybuje. Radíme, jak se bránit vyhazovu

  • 109
Dát zaměstnanci správně výpověď není úplně jednoduché. Pokud s ní tedy pracovník nesouhlasí, měl by prozkoumat, zda dokument splňuje všechny předepsané náležitosti. Pokud ne, vyplatí se obrátit na soud. Zkušenosti právníků ukazují, že při sporech zpravidla uspějí zaměstnanci.

"Věcí, které může zaměstnavatel ´zkazit´ je celá řada. Špatné doručení výpovědi, výpověď ústní formou, výpověď ze které není jasný důvod výpovědi, výpovědní důvod, který ve skutečnosti nebyl naplněn a je to možné dokázat," doplňuje Ondřej Načeradský, vedoucí Občanské poradny o.s. Společnou cestou z Prahy - Jižní Město.

Typickým příkladem neplatné výpovědi je nadbytečnost

Paní Jana pracovala pět let v soukromé firmě jako asistentka. Šéf jí najednou oznámil, že se stala nadbytečnou a proto jí dává výpověď. Jana se však dozvěděla, že její nadřízený chce místo pro dceru svého známého, která nemohla po škole sehnat práci.

pracovní poměr může být rozvázán:

a) dohodou,
b) výpovědí,
c) okamžitým zrušením,
d) zrušením ve zkušební době.

Pracovní poměr na dobu určitou končí také uplynutím sjednané doby.

Zdroj: Zákoník práce, § 48

Proti takové výpovědi se samozřejmě paní Jana hodlá bránit. Nejprve šéfa musí písemně o své nespokojenosti informovat, pak do dvou měsíců podat žalobu na příslušný soud.

"Soud bude v rámci řízení o určení neplatnosti rozvázání pracovního poměru zkoumat, zda byly splněny podmínky pro dání výpovědi pro nadbytečnost. Paní Jana by měla být schopna prokázat, že na její místo byl vzat někdo jiný. Toto je možné prokázat např. výpovědí svědků, resp. nějakým písemným důkazem. Předpokládám, že výpověď svědků bude asi v jejím případě nejjednodušším způsobem. Domnívám se, že paní Jana má velkou šanci na úspěch v tomto sporu," vysvětluje Petra Sochorová, advokátka z firmy Havel&Holásek.

Advokátka ještě dodává, že podle jejích zkušeností počet zaměstnanců, kteří se soudí se svými zaměstnavateli, značně narůstá, stejně jako počet úspěšných zaměstnaneckých žalob.

"Obecně lze říci, že české soudy rozhodují spíše ve prospěch zaměstnanců než zaměstnavatelů. Jedním z důvodů může být i skutečnost, že je zákoník práce ve vztahu k zaměstnavatelům přísnější a dále, že zaměstnavatelé mnohdy podceňují závažnost správného vymezení výpovědního důvodu," říká Sochorová.

Výhra znamená náhradu mzdy

"Pokud zaměstnanec uspěje se svou žalobou na neplatnost výpovědi, pak takovému zaměstnanci současně náleží i náhrada mzdy za celou dobu trvání soudního sporu. To ale jen za předpokladu, že propuštěný zaměstnanec je schopen doložit, že bez zbytečného odkladu po propuštění oznámil zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával," upřesňuje advokát Dominik Brůha.

Často se tak stává, že zaměstnanci v případě výhry ve sporu náleží vedle práva vrátit se zpět do zaměstnání i náhrada mzdy za dobu skutečné délky soudního sporu.

JAK SPRÁVNě POSTUPOVAT

Dostanete-li výpověď, kterou nechcete přijmout, ihned písemně informujte svého zaměstnavatele. Ten je pak povinen vám poskytnout náhradu mzdy nebo platu. Takové odškodnění vám musí zaměstnavatel platit až do té doby, než vám umožní znovu pracovat nebo dojde k platnému skončení pracovního poměru. Například uplynutím sjednané doby.

V případě, že byste nesouhlas s výpovědí zaměstnavateli neoznámili, pracovní poměr bude ukončen dohodou. Proti neplatné výpovědi je možné bránit se soudní cestou do dvou měsíců od doručení oznámení o skončení pracovního poměru.

Důvod, proč si myslíte, že je výpověď neplatná, musíte uvést vždy. Pokud budete mít pocit, že jste dostali výpověď kvůli reorganizaci ve firmě a žádná neprobíhá, napište to do svého negativního vyjádření k dané výpovědi.