Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přichází nová příležitost k ziskům?

aktualizováno 
Další růst pražské burzy spojený především s ohlašováním výsledků nejlikvidnějších společností přilákal další pozornost zahraničních investorů. Avšak ani domácí investoři nezaháleli a vrhli jenom do akciových fondů dalších takřka 100 milionů Kč. Přesto vývoj na burze jen těžko konkuroval politickým událostem (zákon o DPH, eurokomisař), které měly minulý týden hlavní slovo. Novinku v podobě fondů investujících na Slovensku představila skupina ING. Mají tyto fondy šanci na úspěch?

Je známým faktem, že dluhopisovým trhům se v poslední době příliš nedaří. Ani poslední týden, kdy dluhopisy oživily horší ukazatele spotřebitelské důvěry, tento trend s největší pravděpodobností nezvrátí. Důkazem o nepřízni investorů může být i další odliv necelých 258 mil. Kč z domácích dluhopisových fondů v minulém týdnu. V této situaci přichází skupina ING s novými fondy fixně úročených aktiv, které by mohly zaujmout investory více než např. dluhopisové fondy investující do českých vládních dluhopisů. Dva nové fondy investují na peněžním trhu a do dluhopisů ve Slovenské republice. Jsou také oba denominovány ve slovenských korunách.

ING u nás začíná distribuovat fondy založené na konci července loňského roku, které jsou již nabízeny na Slovensku. Za podstoupení kurzového rizika mohou být investoři odměněni vyšším výnosem v důsledku vyšší úrovně úrokových sazeb na Slovensku. V současnosti se  z důvodu atypického tvaru výnosové křivky jeví jako zajímavější ING Slovenský fond peněžního trhu. Negativní sklon výnosové křivky u nižších splatností představuje zajímavou příležitost. Např. tříměsíční výnosy na peněžním trhu se pohybují nad 5,5 %, roční splatnosti mírně nad 5 % a dvouleté vládní dluhopisy se obchodují s výnosy okolo 4,9 %. Vývoj úrokových sazeb pak nasvědčuje tomu, že u nejkratších sazeb by mělo dojít k poklesu výnosů. To by mohlo přispět k vyšším výkonnosti i u dluhopisového fondu ING Slovenský fond obligací.

Oby fondy představují klasické konzervativní fondy pevně úročených aktiv. Tradiční konzervatizmus ING je patrný u fondu peněžního trhu, který nesmí investovat do instrumentů s delší splatností než 1 rok a průměrná durace nesmí překročit 90 dnů. ING Slovenský fond peněžního trhu již získal pod správu 154 mil. SKK, obligační fond již 2,1 miliard slovenských korun. Domácí investoři do nich mohou investovat minimálně 3 000 Kč, se vstupním poplatkem 0,5 % u fondu peněžního trhu a 1,9 % u dluhopisového; správcovské poplatky jsou na obvyklé úrovni: 0,65 %, resp. 0,9 %.

U slovenských fondů ING lze sice očekávat vyšší zhodnocení oproti např. fondům zainvestovaným u nás, nicméně nesmíme zapomínat na vyšší riziko. Turbulence v Maďarsku a v Polsku sice doléhají i na nás, nicméně Slovensko je jejich působení vystaveno mnohem více. To zejména kvůli své „východnější“ pozici a přes nedávné reformy i potenciální nestabilitě. Nesmíme také zapomínat na měnové riziko. Slovenská koruna v posledním období vůči naší měně posilovala a i přes obtížné predikce na měnovém tru se dá očekávat, že by mohla posilovat i nadále. Spoléhat na vyšší výkonnost pro korunového investora z důvodu zhodnocení SKK by však mohla skončit „spálenými prsty“.

Konkurenty mají nové ING fondy především ve fondech ze skupiny KBC, která rovněž nabízí fondy denominované v SKK: fond peněžního trhu KBC Multicash ČSOB SKK a dluhopisový fond KBC Renta Slovakrenta (domicil těchto fondů je v Belgii, na rozdíl od Lucemburska v případě ING). U těchto fondů je vyšší vstupní investice (ekvivalent 5000 Kč), ale nižší vstupní poplatky (0,1 %, resp. 1 %) i správcovské (0,6 %, resp. 0,75 %). Jejich prodeje nejsou nijak oslnivé – z peněžního fondu za poslední týden

Kam směřuje domácí fondové odvětví?
Více si přečtěte v
TOMTO
článku

odteklo v přepočtu  5 mil. Kč, dluhopisový fond zaznamenal kladné čisté prodeje ve výši 9 600 Kč – proto bude zajímavé sledovat marketingové výsledky ING. (Kromě KBC a ING spravuje fond ve slovenských korunách i J&T Asset Management, ovšem u J&T Opportunity SKK je minimální investice 50 000 Kč a fond zatím příliš „nefunguje“ – podle stránek J&T leží všechny jeho aktiva na termínovaných vkladech.)

Na domácí scéně vedou opět akciové fondy

Akciové fondy zaznamenaly v minulém týdnu opět žeň co se nových prodejů týče. Celkem do domácích akciových fondů přibylo 93,5 mil. Kč. Nejevíce si připsaly ISČS Sporotrend (+47 mil. Kč), ISČS Eurotrend (21 mil. Kč) a ČSOB Akcový mix (+13 mil. Kč). V závěsu za nimi se drží fond fondů ISČS Globaltrend (+12 mil. Kč) a smíšený IKS Balancovaný (+10 mil. Kč).

Ve výkonnostech lze za poslední týden vyzdvihnout především dluhopisové fondy, které až na jednu výjimku skončily v černých číslech, což zrovna nebyl častý obrázek posledních měsíců. Hůře se vedlo akciovým fondům, kde naopak pouze ČPI ropného a energetického průmyslu (+1,14 %) a ISČS Sporotrend (+0,29 %) skončily s kladným výnosem.

Z torza domácích fondů peněžního trhu, které ještě zbyly, se nejlépe vedlo Sporokontu od Živnobanky (+0,05 %). ISČS Sporoinvest, který je v ročním horizontu nejúspěšnější (+ 2,33 %; druhý v pořadí IKS Peněžní trh dosahuje 1,83% výkonnosti) zůstal tento týden čtvrtý s 0,02 %.

Ke zprávám z minulého týdne patří ještě oznámení J&T Asset Management, že investičním fondům NEWTON, IF energetiky a PROFIT FOND povolila Komise pro cenné papíry prodloužení termínu přeměny až do konce roku 2004.

Obchodování podle UNISu

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI F. ropného a energet. pr. 1,14% ČPI Fond nové ekonomiky -1,86%
ISČS SPOROTREND 0,29% ISČS EUROTREND -1,81%
ČPI globál.značek -0,52% ČSOB Akciový Mix -0,89%
Dluhopisové ISČS SPOROBOND 0,32% IKS Plus bondový -0,14%
Živnobanka obligační fond 0,21% Živnobanka NADAČNÍ 0,03%
IKS dluhopisový 0,16% ISČS BONDINVEST 0,06%
Fondy fondů IKS fond fondů -1,18%    
ISČS GLOBALTREND -1,33%    
Peněžního trhu Živnobanka Sporokonto 0,05% ISČS SPOROINVEST 0,02%
ČPI OPF Peněžní 0,04% IKS peněžní trh 0,03%
Smíšené IKS balancovaný 0,50% Živnobanka dynamický -1,22%
IKS globální 0,21% AKRO mezinár. flexibilní -1,02%
Balancovaný f. nad., ŽB-Trust 0,20% ISČS SPOROMIX 5 -0,84%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 291,1 ISČS SPOROBOND -158,6
ISČS SPOROTREND 47,3 IKS dluhopisový -41,3
IKS peněžní trh 23,0 ISČS TRENDBOND -21,1
Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...
K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte bytelný trezor, je lepší poslat peníze na...  celý článek

Ilustrační snímek
Milion uložený na rok: někde vydělá 396 korun, jinde až 9 386 korun

Mít peníze „nasyslené“ v bance není aktuálně žádné velké terno. Ale co třeba se 150 tisíci či s milionem, o kterých víte, že je budete za rok potřebovat?  celý článek

Martin Mašát
KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte pocit, že vás banky okrádají a neplatí...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.