Přijímačky si lze zkusit nanečisto

Porovnat a posoudit vlastní schopnosti a znalosti před přijímacími zkouškami na střední a vysoké školy rozhodně není marné. Zájemci si to mohou vyzkoušet v takzvaných národních srovnávacích zkouškách. Pořádá je v rámci přípravy na přijímací řízení pro žáky základních a studenty středních škol nadace Scio. Letos poprvé mají příležitost i žáci základních škol. Přihlásit se je možné do 12. ledna 2001, studenti středních škol pak do 28. března 2001.
Porovnat a posoudit vlastní schopnosti a znalosti před přijímacími zkouškami na střední a vysoké školy rozhodně není marné. Zájemci si to mohou vyzkoušet v takzvaných národních srovnávacích zkouškách. Pořádá je v rámci přípravy na přijímací řízení pro žáky základních a studenty středních škol nadace Scio. Letos poprvé mají příležitost i žáci základních škol. Přihlásit se je možné do 12. ledna 2001, studenti středních škol pak do 28. března 2001.

Národní srovnávací zkoušky (NSZ) jsou profesionálně připravené testy, které proběhnou v celé republice ve stejnou dobu za zcela shodných podmínek. Zkoušky jsou dobrovolné, každý se jich účastní sám za sebe a hradí si náklady. "Absolvování srovnávacích zkoušek může poskytnout objektivní informace o tom, co žák nebo student doopravdy umí, a to v porovnání s vrstevníky z Čech, Moravy i Slezska," uvádí Ondřej Šteffl, ředitel nadace Scio. "A poskytují tak cennou informaci každému, kdo se hlásí ke studiu na střední či vysokou školu." Existují tři druhy zkoušek: pro žáky 5. tříd (uchazeče o studium na osmiletých gymnáziích), pro žáky 9. tříd (uchazeče o studium na všech typech středních škol) a pro maturanty (uchazeče o studium na vysokých školách).

Proč se zúčastnit

Některé školy přihlížejí k výsledkům národních srovnávacích zkoušek a přijmou bez přijímacích zkoušek ty, kteří dosáhli v NSZ určitého výsledku. Na jiných školách výsledky NSZ započítávají nebo přihlížejí k jejich výsledkům při odvolání. V národních srovnávacích zkouškách absolvují zájemci rozsáhlý test, který je podobný tomu, jenž je čeká u přijímacích zkoušek. Zkusí si pracovat v cizím prostředí, mohou částečně odbourat nervozitu a naučit se uplatnit vše, co umějí. "Zjišťovat až u přijímaček, co ještě neumějí, bývá pro mnohé zájemce o studium pozdě," apeluje Ondřej Šteffl. "Výsledek našich zkoušek může být pro žáka, studenta i jeho rodiče informací o tom, na jaké úrovni jsou jeho znalosti." Lze se včas dozvědět, kde jsou vědomosti dobré a kde je třeba je ještě doplnit nebo procvičit látku. "Před rokem jsem absolvovala zkušební testy před opravdovými zkouškami na vysokou školu. Zjistila jsem, že moje znalosti matematiky a fyziky jsou na dost vysoké úrovni, přestože jsem na gymnáziu měla trojky," svěřuje se Pavlína Macháčková z Jihlavy. "Troufla jsem si na přijímačky na VUT v Brně, přijali mě. Zjištění, že jsem na srovnatelné úrovni se svými vrstevníky, mi hodně pomohlo." Zkoušky probíhají zároveň ve dvanácti místech republiky, aby nikdo nemusel za zkouškou někam složitě cestovat.

Vychází se z požadavků škol

Obsah i forma NSZ se odvíjí od požadavků škol a užívá se při většině přijímacích zkoušek. "Od přijímacích zkoušek se však liší přesným dodržováním metodiky vývoje i celkovou péčí, která je věnována jejich přípravě," vysvětluje Ondřej Šteffl. "Profesionální metodika přípravy zaručuje, že NSZ netrpí neduhy přijímacích zkoušek." Časté je, že se v testech objevují věci okrajové a příliš těžké nebo detailní. Autoři mívají strach, že když test sestaví ze základní látky a z průměrně obtížných úloh, nepůjde rozlišit mezi nejlepšími. To je podle Šteffla omyl: "Například testy, které sestavovalo Scio pro Sondu Maturant '98, sestávaly jen z průměrných, spíše lehčích úloh (museli je absolvovat i žáci učilišť). Přitom u většiny testů nikdo z 80 tisíc účastníků nedosáhl plného počtu bodů. Příliš těžké úlohy zbytečně zvyšují vliv náhody na výsledek a špatně oddělují dobré uchazeče od horších." Kuriózně ne zcela výjimečně školy považují špatné řešení úlohy za správné. Častější bývá nepřesné nebo i nejasné zadání. Takové chyby vznikají proto, že se testy neoponují. Ve Sciu vidí každou úlohu v různých fázích nejméně čtyři odborní oponenti a dva specialisté na tvorbu testů. Kromě toho se testy ověřují na mnoha desítkách žáků, a tak se na případné chyby přijde včas. Nadace Scio garantuje všem účastníkům NSZ objektivitu zkoušek, jejich utajení, správnost vyhodnocení a správnost a jednoznačnost úloh.

KDE VŠUDE SE ZKOUŠKY KONAJÍ:

Brno
České Budějovice,
Hradec Králové
Jihlava,
Karlovy Vary
Liberec
Olomouc
Ostrava
Plzeň
Praha
Teplice
Zlín

KDY SE KONAJÍ:

Pro žáky 5. a 9. tříd: 10. února 2001
Pro maturanty a ostatní zájemce, kteří se hlásí na vysokou školu: 5., 6. a 8. května 2001

KOLIK CO STOJÍ:

Pro žáky 5. a 9. tříd: Český jazyk (45 minut)
Matematika (45 minut)
Obecné studijní předpoklady (60 minut) všechny tři zkoušky dohromady stojí 475 korun

PRO MATURANTY:

Český jazyk, Angličtina, Němčina, Dějepis, Matematika, Fyzika, Chemie, Biologie, Obecné studijní předpoklady, Základy společenských věd Jedna zkouška včetně cvičné verze stojí 285 korun (bez cvičné verze 245 korun) a platí se registrační poplatek 38 korun za každou zkoušku, u tří a více zkoušek najednou. U přihlášení prostřednictvím internetu se registrační poplatek neplatí