Příjmy není třeba dokládat. Musí být však dostatečné

Nepotřebujeme vidět vaši výplatní pásku ani daňové přiznání, vzkazují nyní některé banky zájemcům o hypotéku. Pokud byste se ale těšili, že úvěr získáte, i když budete zcela bez peněz a majetku, jste na omylu. Hypoteční banka, Raiffeisenbank a ČSOB, které novinku nabízejí, sice netrvají na „klasických“ dokladech, tedy na potvrzení o výdělcích od zaměstnavatele nebo z berního úřadu, ale finanční situaci žadatele znát chtějí a prověřují ji.

„Bonitu klienta ověřujeme jiným způsobem. Samozřejmě banka i u hypotéky bez doložení
příjmu posuzuje rizikovost klienta a jeho schopnost dostát svým závazkům,“ říká David Sahula z Hypoteční banky. A vysvětluje, že žadatel musí mimo jiné předložit notářský zápis o uznání dluhu. S výjimkou těch, kteří již alespoň po tři roky splácejí hypotéku u Hypoteční banky nebo předloží tři poslední výpisy z účtů prokazující dostatečné příjmy pro splácení úvěru. Banka zkoumá, zda klient nedluží České správě sociálního pojištění a finančnímu úřadu. Zhatit žádost o hypotéku může třeba i zapomenutá nezaplacená pokuta.

V Raiffeisenbank uvedli, že bonitu, tedy schopnost klienta splácet, kalkulují buď z doložených příjmů, nebo z dostatečné hodnoty majetku, a to nemovitostí, finančních prostředků či cenných papírů. „Obecně lze říci, že se dokládá takový dokument, z kterého bude patrná hodnota majetku,“ říká Petra Jarošová z Raiffeisenbank. Banky rovněž prověřují v dostupných úvěrových registrech, zda neměl žadatel v minulosti závažné problémy se splácením úvěrů.

Pokud zájemce splní podmínky, čeká ho ještě podpis čestného prohlášení, že má dostatečné příjmy na splácení hypotéky. Podle Jana Kloučka z ČSOB by se novinka mohla hodit podnikatelům, jejichž výše příjmů uvedená v aktuálním daňovém přiznání není pro získání jiného typu hypotéky dostačující. „Rovněž mohou hypotéku využít i lidé, kteří pobírají vyšší příjmy kratší dobu, rodiče po mateřské dovolené, kteří nemohou předložit několikaměsíční potvrzení o příjmech,“ doplňuje Jan Klouček.

Hypotéky bez doložení příjmu mají zádrhel. Banky takto poskytují pouze 50 procent hodnoty nemovitosti. S výjimkou Raiffeisenbank, která v programu Flexi nabízí až 70procentní hypotéku. Běžně finanční ústavy půjčují na 85 i 100 procent hodnoty domu . ČSOB dále podmiňuje přidělení úvěru iminimální hodnotou zastavené nemovitosti ve výši jednoho milionu korun.

V bance na běžném účtu máte úspory v bezpečí, ale příliš tu nevydělávají. Mohou se dokonce znehodnocovat. Co s tím?
Čtěte v aktuálním tématu ZDE.