Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příjmy z ciziny musíte přiznat dvakrát. V Česku i v zahraničí

aktualizováno 
Nejčastější variantou přivýdělku v zahraničí je zaměstnanecký poměr. Výjimkou však nejsou ani podnikatelské příjmy, úroky z účtů či studentské brigády. V daňovém přiznání musíte uvést své příjmy z celého světa. I ty, které už zdanili v zahraničí.
I z příjmů ze zdrojů v zahraničí byste měli v Česku zaplatit zdravotní a sociální pojištění.

I z příjmů ze zdrojů v zahraničí byste měli v Česku zaplatit zdravotní a sociální pojištění. | foto: Profimedia.cz

Ne ve všech případech však budou platit daň dvakrát. S mnoha zeměmi má Česká republika smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Ve výsledku tedy neplatíte víc, než kdybyste si vydělávali jen v Česku.

Stáhněte si daňový formulář

Pokud v cizině zaplatíte nižší daň, v Česku ji jen dorovnáte do naší sazby. Informace o tom, s kterou zemí jaké smlouvy máme uzavřené, hledejte na webu ministerstva financí v sekci Daně a cla, Daně, Dvojí zdanění.

A nemyslete si, že pokud své příjmy z ciziny zatajíte, český úřad na vás nepřijde. Existuje totiž mezinárodní spolupráce mezi finančními úřady, která aktivně funguje.

Živnostník s příjmy ze zahraničí

Podnikatel, který má v Česku příjmy vyšší než 15 tisíc korun, a tím povinnost podat daňové přiznání, zahrne do formuláře (Příloha 1) i příjmy z přivýdělku v zahraničí.

 • Pokud jste povinni zdanit vaše "cizí" příjmy i ve státě, ve kterém jste podnikali, můžete stejně jako zaměstnanci uplatnit metodu vynětí nebo zápočtu podle toho, jakou určuje příslušná smlouva. Jedna výjimka tu však existuje. U podnikatelských příjmů si metodu nemůžete vybrat, ale musíte postupovat striktně podle dané smlouvy.
 • Můžete si stejně jako u danění českých příjmů odečíst buď skutečné, nebo paušální výdaje. Tady platí stejné sazby podle druhu živnosti či práce, jaké platí v Česku.
 • Jestli máte příjmy z podnikání ze země, se kterou nemáme smlouvu o zamezení dvojího zdanění a museli jste příjmy v daném státě zdanit, daně zaplatíte dvakrát.
 • Pamatujte, že i z příjmů ze zdrojů v zahraničí byste měli v Česku zaplatit zdravotní a sociální pojištění. V přehledu všechny příjmy jednoduše sečtete do jednoho vyměřovacího základu.

Zaměstnanec s úrokovými příjmy ze zahraničního bankovního účtu

Zpozornět by měli ti, kteří mají bankovní účet vedený v zahraničí.

 • Kdo byl v Česku zaměstnaný a normálně by za něj daně řešil zaměstnavatel, ale přitom dostával úroky z peněz na bankovním účtu v zahraničí, musí daňové přiznání také podat. Ale jen v případě, že je výše úroků v přepočtu vyšší než šest tisíc korun za rok. Úroky v daňovém přiznání uvádíte bez ohledu na to, jestli vám je již v dané zemi zdanili srážkovou daní.
 • V daňovém přiznání pak kromě příjmů ze závislé činnosti od českého zaměstnavatele uvedete i úrokové příjmy přepočtené jednotným kurzem na české koruny.
 •  Uplatníte příslušnou metodu o zamezení dvojího zdanění.

Student s příjmy ze zahraniční brigády

Vyjet na dva tři měsíce o prázdninách do ciziny se daří mnoha studentům. Pokud si vydělali více než 15 tisíc korun, i jich se v tomto případě týká povinnost vyplnit a podat v Česku daňové přiznání.

 • Jestli byly příjmy ze závislé činnosti, to znamená, že byly vypláceny na základě zaměstnaneckého vztahu, budou studenti postupovat podobně jako muži uvedení v modelovém případě.
 • Když příjem z brigády podléhá zdanění i v zemi, kde student pracoval, může uplatnit jednu z metod pro zamezení dvojího zdanění. 
 •  Protože si však studenti mohou kromě slevy na poplatníka odečíst ještě navíc slevu na studenta, nemusí se bát vysokých doplatků. Například nulová daň vyjde při hrubém příjmu do 150 tisíc korun (šest tisíc eur).
 • V případě, že jste pracovali jako "au-pair", příjmy nejsou podle českého daňového zákona zdanitelné, a tudíž student nemá povinnost je v Česku přiznávat.

Jak je to s kurzy

Příjmy v zahraniční měně je potřeba přepočítat jednotným kurzem, který se stanoví jako průměr kurzů ČNB k poslednímu dni každého kalendářního měsíce v průběhu zdaňovacího období.

Přepočet za rok 2010

Austrálie 1 AUD=17,58 Kč

Brazílie 1 BRL=10,9 Kč

Bulharsko 1 BGN=12,92 Kč

Eurozóna 1 EUR=25,27 Kč

Kanada 1 CAD=18,52 Kč

Norsko 1 NOK=3,16 Kč

N. Zéland 1 NZD=13,79 Kč

Polsko 1 PLN=6,31 Kč

Švédsko 1 SEK=2,66 Kč

Švýcarsko 1 CHF=18,48 Kč

Turecko 1 TRY=12,64 Kč

USA 1 USD=19,17 Kč

V. Británie 1 GBP=29,54 Kč

Zaměstnanec s autorským honorářem ze zahraničí

Příjmy z autorských honorářů spadají pod příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7, uvádějí se v příloze 1.

Pokud jste jako zaměstnanci napsali například knihu pro zahraničního vydavatele, musíte v Česku podat daňové přiznání, když jste dostali autorský honorář vyšší než šest tisíc korun.

Na autorské honoráře z ciziny se nevztahuje srážková daň bez dalších povinností, jako je tomu v České republice do výše honoráře sedm tisíc korun za měsíc od jednoho zadavatele.

Pokud musíte autorský honorář zdanit i ve státě zdroje, můžete i zde uplatnit jednu z metod zamezení dvojího zdanění. Jestli jste však získali peníze z nesmluvního státu, zamezit dvojímu zdanění nepůjde.

Stejně jako u honorářů z Česka si i u zahraničních můžete odečíst 40procentní výdajový paušál.

Pozor, stejně jako jiné příjmy z podnikání, ani autorský honorář vás nezbavuje povinnosti odvést příslušnou část na sociální a zdravotní pojistné. Ze zaměstnance se pro tyto účely stává osoba samostatně výdělečně činná.

Autoři:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bezkontaktní karta odmítla třikrát poslušnost. Transakce proběhla až po vložení...
Sonda: proč vám bezkontaktní karta odmítne při placení poslušnost

Bezkontaktní karty už prakticky převálcovaly ty klasické. Používá je v Česku přes 84 procent lidí. Placení je s nimi opravdu svižné. Zvlášť u plateb do...  celý článek

ČSOB včetně Poštovní spořitelny má mobilní peněženku (Na Nákupy), kterou...
Revoluce v placení: Chytrým mobilem platí v obchodech už tisíce Čechů

Placení mobilem se v Česku stává hitem podobně jako placení pípacími kartami. Mobilní peněženku už využívá přes 15 tisíc Čechů a počty uživatelů každým dnem...  celý článek

Ilustrační snímek
Spořicí účty: jak banky nyní zhodnotí vklad ve výši 100 tisíc korun

Pro lidi, kteří si nechtějí připustit žádnou finanční ztrátu, jsou určeny jen opravdu konzervativní finanční produkty. Místo investování budou prostě spořit....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.